Bel Çevresi Yağlanma

Karın-bel etrafındaki yağlanma bedenin öbür bölgesindeki yağlanmalardan daha tehlikelidir. İç organları çevreleyen bu yağ kümesi kalp damar hastalıkları, tip 2 diyabet, felç üzere sıhhat sorunlarını tetikleyebilir. Cinsiyet, genetik, beslenme hali, hareket kısıtlılıkları, hormon düzensizlikleri üzere faktörler yağlanma halinin kıymetli belirleyicileridir.

Erkeklerde bel etrafı yağlanması, bayanlara oranla daha fazladır.!

Cinsiyet ortası hormon seviye farklılıkları yağlanma formunu tesirler. Bayanlar menopoz devri öncesinde basen bölgesi yağlanma sorunu yaşarken, menopoz devri sonrasında karın bölgesinde süratli bir yağlanma artışı gözlemleyebilirler.

Genetiğiniz beden şekliniz!

Ailenizdeki öbür bireylerin beden formu genelde sizinkiyle benzeridir. Hastalıklarda genetiğin değerli olduğu beden vücut tipinde de genetiğin yüksek derecede tesiri rol oynar.

Bel etrafı yağlanma = insülin direnci

Bel etrafı kalınlaşmaya devam ettikçe insülin kullanan hücre sayısı azalarak bedende daha fazla insülin salgılanmaya başlar. Fazla ölçüde salgılanan insülin kandaki şekeri içeri sokamayıp depolamayı tercih eder. Ve kendinizi yemek yedikten kısa müddet sonra aç hisseder ve çok yemediğiniz halde bedeninize yağ depolanmaya başlar. Karın etrafınızdaki yağlardan şikâyetçiyseniz ve sahiden kilo veremiyorsanız sebebi budur. Kesinlikle beslenme usulü değişikliklerinizin yanına fizikî aktiviteyi de ekleyin. Böylece bedeninizdeki insülin hormonu seviyesini denetim altına almış olursunuz.

Bölgesel yağlanma problemine karşı tek besin içeren diyetler yahut bitkisel bir eseri sıklıkla tercih etmek aşikâr bir bölgeden daha fazla kilo vermenizi sağlamaz.

Günlük beslenmeniz düzensizse beraberinde bir ekip mide barsak problemleri da yaşayabilirsiniz. Örneğin; Su içmiyorsanız bedeniniz ödem tutuyor demektir. Bitkisel eserler, sıvı diyetleri bedeninizden su atılmasını sağlarlar. Bu hem ödem kaybıdır ve tıpkı vakitte çok tüketiminizin olmamasının verdiği mide barsak rahatlamasından öteki bir şey değildir.

Fazla ölçüde karbonhidrat bedeninizde yağlanma sorunu yaşadığınız bölgelerde birikir!

Öğünün karbonhidrat kaynakları olan; ekmek, makarna, pirinç, bulgur, patates, kurubaklagil, hamur işi eserler, paket besinlerin ölçüsünü sınırlayıp, yoğurt, et, tavuk, zerzevat, salata ile öğün çeşitliliğini arttırarak kilo denetimini sağlamaya çalışın.

Sadece yağlı besinler tükettiğiniz için mi karın bölgesi yağlanır?

Hayır. Yağlı yiyecekler karın bölgesi yağlanmayı artırmada tesirli olsa da katiyetle tek başına hatalı değildir. Karbonhidrat ve yağlar bir ortaya geldiklerinde yağlanmaya sebep olurlar.

Su için.

Yeterince su almayan bedende karaciğeriniz yağları metabolize edemez ve depolanmasına neden olur. Günde en az 2 litre su tüketin

Posalı yiyecekler tüketin.

Posalı yiyecekler tercih edin. Zerzevat, meyve, tam tahıllı eserler metabolizma suratını artırır. Tıpkı vakitte bağırsak kolon sorunlarının neden olduğu karın bölgesindeki şişliğin azaltılmasında tesirli olacaktır. Her öğün zerzevat tüketin ve orta öğünlerde kabuklu meyveler tercih edin.

Mekik çekmek karın yağlarını eritir mi?

Yağlanmayı azaltmak ve beden formunu değiştirmek için idman kıymetli öge. Yalnız yanlış usulle uzun müddet uğraş etmek yorucu olabilir. Karın bölgenize özel antrenmanlar karın kaslarınızın güçlenmesinde epey tesirli ancak kesinlikle kardiyo antrenmanlarına yer vererek bedendeki yağ yakımınız desteklemelisiniz. Bu biçimde kaslarınızı güçlendirirken yağ yakımınız da sağlayarak istediğiniz karın bölgesi formuna ulaşabilirsiniz. Yürüme, koşma, ip atlama, yüzme, dans etmek önerilen birkaç formül.

Unutmayın bedeninizde yağ ölçüsü hangi bölgede ağır ise kilo kaybınız oradan başlayacaktır. Tertipli, çeşitli beslenme ve beden tipinize uygun antrenman planı ile karın bölgesi yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Başa dön tuşu