Zayıflama

Başarılı bir formda zayıflama, sağlıklı beslenmeyi ve fizikî olarak etkin olmayı bir ortada tutabilmek ile olmaktadır. Yaza daha fazla güç, yenilenmiş ruh ile girebilmeniz için zayıflama yollarını düzgün bir halde bilmeniz gerekmektedir.

Çoğu kişinin sağlıklı zayıflama gayeleri vardır. Bu gayeler bir müddet sonra şahıslarda mahrumluk hissi bırakan ve birkaç hafta yahut birkaç gün sonra pes ettirten diyetlere dönüşür. Bu yıl, sağlıklı bir formda zayıflamaya başlamak için kesinlikle bir uzman diyetisyene başvurun.

Zayıflama İpuçları

“Zayıflama” süreci, kimi bireylerde daha sıkıntı kimi bireylerde ise kolay olabilir. Ancak bilinmelidir ki, zayıflama ömür üslubu değişikliği yaratacağından herkeste güç bir süreç yaratabilir.

Dünya genelinde artık insanların genel sıhhati giderek kötüleşiyor ve hayat stili seçimleri sıhhatsiz hale geliyor. Hayat biçimi hastalıkları, toplumun tüm bölümlerinde ve her yaşta yaygın hale gelmiştir. Ve tabiatımız gereği çabucak zayıflama gayretine giriyoruz ve beden yükümüz tasa haline sokuyor.

Sağlıklı bir halde zayıflama ipuçları şunlardır:

Kahvaltıyı Atlamayın: Kahvaltı atlamak kilo vermenize yardımcı olmaz. Temel besin unsurlarını kaçırmak gün içinde daha fazla abur cubur yemeğe sevk eder. Kahvaltı yapmak, iştahınızı etkilemenize ve gün boyunca güç seviyenizi muhafazaya yardımcı olur.

Düzenli Yemek Yiyin: Gün boyunca tertipli vakitlerde yemek yemek daha süratli kalorileri yakmanıza yardımcı olur. Bu yüzden orta öğünleri atlamamak kıymetlidir. Birebir vakitte yağ ve şeker oranı yüksek yiyecekleri yeme isteğini azaltır.

Meyve ve Zerzevat Tüketin: Meyve ve zerzevat, kalori ve yağ bakımından düşüktür ve yüksek oranda lif içerir. İçinde bulundurduğu lif, sizi daha uzun müddet tok hissetmenizi sağlar. Ayrıyeten bol ölçüde vitamin ve mineral içerir. Her şeyin fazlasının ziyan olduğu üzere çok meyve tüketmek de içinde şeker bulunduracağından bedene ziyan verir.

Bolca Su İçin: Bedeninizin güç düzeyini yükseltmek, tertipli sindirim vb. için çok fazla suya gereksinim vardır. Bilhassa yemeklerden evvel su içmek daha az yemek yemenizi sağlar.

Yüksek Lifli Yiyecekler Yiyin: Bol ölçüde lif içeren yulaf, kepekli ekmek, bezelye, meyve ve zerzevat üzere yiyecekler tam olarak tok hissetmenize yardımcı olur.

Spor Yapın: Spor yapmak zayıflama ve kiloyu korumak için en düzgün prosedürdür. Yalnızca tempolu bir yürüyüş bile kalori yakmakla kalmaz, birebir vakitte kas yerine yağ kaybını dayanaklar.

Sağlıksız Atıştırmalıklar Tüketmeyin: Meskende çikolata, bisküvi, cips ve gazlı içecekler üzere abur cuburları meskeninizde bulundurmayın. Bunun yerine, meyve, yulaf kekleri, tuzsuz patlamış mısır ve gerçek meyvenin suyu üzere sağlıklı atıştırmalıkları tercih edin.

Daha Küçük Tabak Kullanın: Daha küçük tabaklar kullanmanız daha küçük porsiyonlar tüketmenize yardımcı olur. Beynin mideye dolu olduğunu söylemesi yaklaşık 20 dakika sürer, bu yüzden yemeğinizi yavaşça yiyin ve doyduğunuz an yemeği bırakın.

Alkolü Azaltın: Bir kadeh şarap, bir modül çikolata olarak çok fazla kalori içerir. Alkollü içkiler içinde bulundurduğu unsurlardan ötürü yağ oluşmasına neden olur.

Bir Besin Günlüğü Tutun: Bir yemek günlüğü tutmak yalnızca yemek yemeden evvel düşünmenizi sağlamakla kalmaz, sonradan oluşacak makus sonuçları değerlendirmenizi sağlar.

Başa dön tuşu