Besin Piramidi

Sağlıklı beslenmeden bahsettiğimizde; çeşitli besin kümelerinin kâfi ölçülerde tüketimi, ihtiyacız olan karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral gereksinimlerimizin karşılanması sürecidir. Kâfi ve istikrarlı beslenmek için oluşturulmuş besin piramidi bizlere yanlışsız yolu göstermede öncüdür. Her ülkede kendi beslenme alışkanlıklarına ve şartlarına nazaran farklı besin piramitleri oluşturulmuştur. Ülkemizde kültürel etmenler vesağlıklı beslenme alışkanlıkları kıymetlendirilerek oluşturulan besin piramidimiz haldedir:

Beslenme piramidimizin en alt tabanında bulunan ekmek ve tahıl grubumuzdur. Buğday, mısır, pirinç, un, ekmek, makarna, bulgur vb. besinler bu kümenin içerisinde yer alır. Bu besinlerin büyük bir kısmı karbonhidrattır. Özellikle kepeği alınmamış tahıllar ve bulgur B kümesi vitaminlerinden zengindir. Mümkün olduğunca işlenmiş eserler yerine doğal ve rafine edilmemiş eserler tercih edilmelidir. Tam buğdaydan yapılmış eserler ve bulgur ile yapılmış yemekler sağlıklı beslenme üzerinde değerli bir yere sahiptir. Bu nedenlebeslenme piramidi üzerinde en büyük alanı bu besin kümesi kaplamaktadır.

İkinci sırada yer alan zerzevat ve meyve kümemiz muhtaçlığımız olan gerekli vitamin ve minerallerin elde edildiği besin kümesidir.Çiğ ve pişmiş olarak günde ortalama 5 porsiyon tüketim kâfi ve istikrarlı beslenmemize yardımcı olacaktır.

Üçüncü sırada yer alan süt-yoğurt-peynir ve tavuk- balık –kırmızı et-yumurta-kuru baklagil –kuru yemişlerin bulunduğu protein yüklü besinler kümesidir. Kalori tüketen kas dokumuzu güçlendirmek ve korumak açısından kıymetli olan proteinleri tüketirken çeşitlendirmeliyiz. Zira bedendeki faydalılık oranları, içerdikleri yağ çeşitliliği farklıdır. Kırmızı etteki doymuş yağ oranı tavuk, balık ve yumurtaya nazaran daha fazla iken, öbür yandan kırmızı etin de biyoyararlılığı daha fazladır. Kemiklerin sağlıklı yapısını korumak için kâfi kalsiyum almak gerekir. Her gün 1-2 porsiyon az yağlı süt eseri, haftada 1-2 sefer kuru baklagil tüketmek birçok yetişkin için kâfi kalsiyum sağlar.

Ve son basamakta piramidimizin en doruğunda bulunan yağlar ve şekerlerdir.Bunları da mümkün olduğunca az tüketerek sağlıklı ve istikrarlı beslenmeyi sağlayabiliriz.

Başa dön tuşu