Doktorların Yurt Dışı Taleplerinde İlk Sırayı Arap Ülkeleri Aldı!

Doktorların Türkiye’yi terk etmeleri, uzun süredir kamuoyunun dikkatini çeken önemli bir toplumsal konu haline geldi. Maaşlarından ve çalışma koşullarından şikayet eden birçok doktor, “Türkiye bir doktor kaybetti” mesajlarıyla yaptıkları havaalanı paylaşımlarıyla dikkat çekiyorlar.

Başhekim Ramazan Gürkan Belediye Başkan Aday Adayı Oldu!

Başhekim Ramazan Gürkan Belediye Başkan Aday Adayı Oldu!

Birçok doktorun, Türkiye’deki siyasi durumdan ve sağlık sektöründeki yönetim politikalarından duyduğu memnuniyetsizlik nedeniyle Avrupa ülkelerine ve özellikle de Körfez ülkelerine göç ettikleri iddia ediliyor.

Türkiye’yi terk eden doktorların ülke tercihi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Sağlık Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçe görüşmelerine katılan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, burada sunum yaptı.

Koca, sunumunda bu konuya da yer verirken tahmin edildiği gibi doktorların ilk tercihinin Avrupa ülkeleri olmadığını belirtti.

2022 verilerini paylaşan Koca, 450 doktorun yurt dışına çıktığını söyledi. 2023’te de bu sayının 401’e düştüğünü belirten Koca, yurt dışına çıkan doktorların gittiği ülkeler arasında Arap ülkelerinin ilk sıralarda yer aldığını söyledi.

Katar, Kuveyt ve Dubai…

Koca, şöyle konuştu:

Emniyet bilgisiyle de söylüyorum. 2023’te İyi Hal Belgesi isteyen hekim sayısı 1321, 401 kişi yurt dışına çıkmış görünüyor.

Bu 401 hekimin de 250’si pratisyen ve asistan hekim, 149’u uzman hekim.

Dolayısıyla yurt dışına giden hekimlerin ağırlıklı olarak pratisyen hekimler olduğunu görüyoruz.

Peki daha çok Almanya’ya mı gidiyorlar, hayır. Sırasıyla Katar, Kuveyt ve Dubai, sonra Almanya…

Başa dön tuşu