Beslenme ile ilgili en sık sorulan 10 soru 10 cevap

  • Beslenme ile ilgili en sık sorulan 10 soru 10 cevap

1) Aç kalarak kilo vermek sağlıklı mıdır?

Değildir. Aç kalarak yapılan zayıflama diyetlerinde, kilo kaybı yağsız beden kitlesi dediğimiz kastan olur. Beden metabolizmayı yavaşlatır ve yağı yakmak yerine depolama sistemi geliştirir. Bilinçsiz yapılan diyetlerde kan yapı taşları olan folik asit, demir ve B 12 vitamini gereğince alınmaz.

2) Kahvaltı yapmadan diyet yapmam hakikat mu?

8-12 saatlik açlıktan sonra bedenimizin gereksinimi olan enerjiyi sağlayacak en kıymetli öğün kahvaltıdır. Kahvaltı atlanırsa gün içerisinde kan şekeri düşer ve doyma hissi olmaz. Bilhassa akşam yemeklerinde çok süratli ve fazla ölçüde yemek yenebilir. Kilo vermek yerine kilo artışı olabilir.

3) Vitaminler kilo aldırır mı?

Hayır; kilo aldırmaz. Vitaminler güç (kalori) içermezler. Sıhhatimizin korunması için gerekli olan besin öğeleridir. Vitamin kullanan bireylerin yemek yeme davranışları değişirse kilo artışı olur.

4) Zayıflama diyetini uygularken su içmeli miyim?

Evet; her bireyin günlük 2-2,5 litre kadar su tüketmesi gerekir. Bu ölçü yaz aylarında 3 litreye kadar çıkabilir. Gün içerisinde içilen öteki sıvılar (çay, kahve, gazlı içecekler) su yerine geçmez. İçilen su az ise idrar rengi koyu, kâfi ise idrar rengi açık olur.

5) Asitli yiyecek (limon,greyfurt gibi) ve içecekler (soda, sirkeli su gibi) kolay kilo vermeyi sağlar mı?

Hayır; hiç bir yiyecek ve içecek tek başına kilo verdirmez. Yalnız son vakitlerde yapılan araştırmalarda kalsiyum ve C vitamininden varlıklı besinlerin öteki besinlerle birlikte tüketildiğinde depo yağların yakılmasını hızlandırdığı görülmüştür. Ayrıyeten sodanın fazla içilmesi yüksek tansiyonu olan bireylerde sakıncalıdır.

6) Karbonhidrat içeren besinleri diyetten çıkararak, bol proteinli besinlerle kilo verebilir miyim?

Kilo verebilirsiniz lakin sağlıklı olmaz. Bol protein tüketmek tıpkı vakitte doymuş yağ tüketimini de artırır. Bu durum birtakım kanser tiplerinin oluşmasına, kalp hastalıkları ve şeker hastalığına yer hazırlar. Günde 40-50 gram karbonhidrattan daha az tüketmek kanda keton cisimciklerinin oluşmasına neden olur bu da ağızda asetona misal kokunun oluşmasına yol açar.
Yağ kitlesinden kilo vermek istiyorsanız; et, süt, yumurta üzere tam tahıllı ekmek, meyve ve zerzevat kümesi besinleri de kâfi tüketmek gerekir.

7) Gece yatmadan evvel yediğimiz yemek kilo aldırır mı?

Aldırabilir; bu durum bedenin aldığı kaloriyi güce dönüştürme suratına bağlıdır. Yatmadan 4 saat evvelden ana öğünün (akşam yemeği) ve yatmadan 2 saat evvelce orta öğünün (meyve,süt… vb) tüketilmesi gerekir. Gece geç saatlerde yenilen yemek hem uyku kalitesini tesirler hem de gastrit üzere midede sindirim şikayetleri oluşturur.

8) Çok fazla kahve içmek metabolizma suratını artırır mı?

Kahvenin içindeki kafeinin metabolizma suratını artırıcı tesiri vardır, ama kahve tıpkı vakitte uyarıcı bir içecektir. Gün içerisinde 2 fincan ile sonlandırılmalıdır. Kimi şahıslarda kalp krizi ve taşikardi üzere riskler oluşturabilir.

9) Zayıflama programı bittikten sonra kilomu nasıl korumalıyım?

İstenen amaç kiloya ulaştıktan sonra tekrar eski beslenme alışkanlıklarına dönmemek gerekir. Kilo verme müddeti tıpkı zamanda ‘beslenme davranışı değişikliği’dir. Kilo muhafaza programı ile bu mühlet en az 6 ay ortalama 2 yıl olmalıdır. Bu bedenin yeni kiloya adapte olma sürecidir.

10)Menopozda kilo verebilir miyim?

Verilebilir; daha evvel hiç kilo sorunu yaşamayan bayanların menopoz devrinde kilo aldığı gözlenmiştir. Hormon seviyesinin değişmesi ve metabolizma suratının azalmasıyla kilo artışı olur. Bu türlü bir durumda istikrarlı bir beslenme ve nizamlı yürüyüşlerle kilo verilebilir.

  • AKLINIZDA BULUNSUN:

CEVİZ:

içerdiği kalsiyum ve fosfor nedeniyle zihnin yorgunluğunu giderir. Kolesterol içermez, bitkisel protein içerir.100 gram ceviz de 14 gram protein vardır. Kalp dostudur. Kolesterol, LDL, Trigliserit üzere kan yağlarının düşmesinde yararlıdır.

100 gram ceviz yaklaşık 650 kaloridir.günde 2-3 tane tüketilmesi sıhhat için kafidir. Tekli doymamış yağlardan zengindir. (Omega 3)B2, B6, E vitamini ve potasyumdan açısından zengindir.

Kayısı:

Lif ve potasyum tarafından zengindir. Bağışıklık sisteminin korunmasında kıymetli bir besindir. Cilt ve görme işlevleri için gerekli olan A vitamini içerir. 100 gram kuru kayısı 260 kaloridir. 100 gram taze kayısı 75 kaloridir. Sabahları aç karnına tüketildiğinde kabızlığa düzgün gelir.
 

Başa dön tuşu