Beyaz Peynir Mi, Kaşar Peynir Mi?

BEYAZ PEYNİR Mİ KAŞAR PEYNİRİ Mİ?

Peynir, üretildiği hammaddeye ve üretim şeklindeki farklılıklara bağlı olarak tüm dünyada çok eski zamanlardan beri çeşitli lezzet ve formlarda üretilen en önemli süt ürünlerindendir. Eski zamanlarda çabuk bozulan sütün değerlendirilmesi amacıyla yapılan peynir, günümüzde daha çok lezzeti ve besleyici özelliklerinden dolayı sevilerek tüketildiği için üretilmektedir.

Peynir; protein, mineral maddeler ve vitaminler gibi esansiyel maddeler bakımından zengin bir kaynaktır. Peynir çeşitlerindeki protein, kalsiyum ve vitamin B2 değerleri ile bunlara bağlı olarak beslenme durumu değişmektedir. Peynirlerin olgunlaştırılması sırasında proteinlerin hidrolizi nedeniyle hazmolabilme oranı artmakta ve diğer gıdaların hazmedilebilmesine de yardımcı olmaktadır. Peynir, düşük laktoz konsantrasyonundan dolayı laktoz malabsorbsiyonu olanlar ve diyabetikler için uygun bir besin maddesidir. Peynirdeki kalsiyum, fosfor ve magnezyum süttekinden daha iyi kullanılmaktadır. Olgunlaşma sırasında bazı B kompleksi vitaminleri de sentezlenebilmektedir.  

BEYAZ PEYNİR

Çok eski bir geçmişi bulunan peynirin bugün 4000 farklı çeşidinin olduğu düşünülmekte. Fakat bu kadar çeşitliliğin içerisinde ülkemizde en fazla tercih edilen peynir çeşidi beyaz peynirdir. 

KAŞAR PEYNİRİ

Kaşar peyniri ülkemizde beyaz peynirden sonra en fazla üretilen ve sevilerek tüketilen bir süt ürünüdür. Kaşar; pıhtısı haşlanan, plastik telemeli (pasta-filata) bir peynir olup, taze veya olgun (eski Kaşar) olarak tüketilmektedir. Kaşar peynirinde olgunlaşma diğer peynirlere oranla daha yavaş seyretmektedir ve bu amaçla proteaz ve lipaz enzimlerinin olumlu sonuçlar verdiği rapor edilmektedir.

BESİN DETAYLARI

100 g  BEYAZ PEYNİR KAŞAR PEYNİRİ
Enerji 309 kcal 381 kcal
Protein  16,01 gr 23,06 gr
Yağ 23,55 gr 29,40 gr
Karbonhidrat 8,21 gr 3,14 gr
Demir 0,30 mg 0,26 gr
Kalsiyum  422 mg 715 mg
Sodyum  1281 mg 968 mg
Doymuş Yağ 15,198 gr 18,162 gr
Kolesterol  53 mg 73 mg
Fosfor  282 mg 556 mg
Potasyum  103 mg 75 mg
Çinko  1,63 mg 3,84 mg

VE KAZANAN…

Kaşar peyniri ve beyaz peynirin makro ve mikro besin öğelerini değerlendirerek bir sonuca varacak olursak aralarından birini diğerinden daha üstün kılacak net bir besin değeri bulunmamaktadır. Her iki peynir çeşidine de yer verilebilir. Ancak diyetimizde özellikle yağ ve enerji değeri açısından daha zengin olan kaşar peynirine yer verecek olursak porsiyon kontrolü önem arz etmektedir. Beyaz peynirin bir porsiyonu 30 gram iken kaşar peynirinin bir porsiyonu 20 gramdır. 

Diyetisyen ESRA UĞURLU 

Başa dön tuşu