Neden Tabaklarımız Renkli Olmalı?

Bir tabağı en sağlıklı hale getirmenin yolu renk çeşitliliği olan tabaklardan geçiyor. Zerzevat ve meyveler günlük güç ve protein içeriği ihtiyacına az ölçüde katkıda bulunur, bunun yanında yüksek antioksidan içerikleri istikametinden hücrelerimizi hasarlardan korudukları için tabaklarımızın baş tacı rolünü alırlar.

Bu kısaca ne demek? Yani günlük güç ve protein muhtaçlığımızı et, süt, tahıl kümesinden sağlarken zerzevat ve meyvelerle hücrelerimizi korumak, sıhhatimizi korumak maksadıyla tabaklarımızı renklendirmeliyiz. Pekala neden tabaklarımızda farklı reklerde zerzevat ve meyve çeşitlerine yer vermeliyiz?

Renklerine nazaran zerzevat ve meyveleri 4 farklı kümeye ayırabiliriz.

Yeşil sebzeler, bileşiminde fazla ölçüde klorofil bulundurur. Birebir vakitte karotenoidler ve flavanoidler de içinde barınır.

Kırmızı renkliler, flavonoidlerden antosiyanidin pigmentini bulundurur ve en çok kırmızı pancar ile kırmızı lahanada mevcuttur.

Sarı renklilerde, karotenoidler bulunur. Havuç, kayısı, turunçgiller bu kümeye dahildir.

Beyaz renklilerde ise, flavonoid pigmenti bulunur. Patates, soğan, patlıcan, karnabahar ve kereviz bu kümeye girer. Meyvelerden elma, armut, şeftalinin rengini flavonoidler vermektedir.

Meyveler ve sebzeler, içerdikleri vitamin çeşidi ve ölçüsü bakımından çeşitlilik gösterir. Bundan ötürü gereksinimimiz olan vitamin, mineral, antioksidan gereksinimimizi en uygun halde karşılamanın ve çeşitli hastalıklardan ve hücre hasarlarından bedenimizi müdafaanın yolu tabaklarımızı renklendirmekten geçer. 

Meyveler hem besin kıymeti açısından hem de iştah denetimi açısından değerli yere sahiptir. Lezzetlerinin içerdiği asit ve şeker ölçüsüne bağlı olduğunu bildiğimiz meyveler, taze alınıp kısa mühlet içerisinde tüketilmeli, yoksa bol şekerli ve yarar oranı düşmüş hale gelmektedir. Bunu önlemek maksadıyla sistemli olarak öğünlerinizde ve orta öğünlerinizde meyvelere yer vermelisiniz.

Örneğin bir porsiyon meyve tüketeceğiniz vakit bunu tek çeşit meyveyle yapmak yerine 2-3 farklı meyveden toplam 1 porsiyon olacak halde ölçülerini azaltıp birleştirerek bir öğününüze yerleştirebilir, böylelikle hem o renkli tabakların size kazandırdığı memnunlukla öğününüzü tamamlayabilir, hem gereksiniminizi en uygun formda sağlayabilirsiniz.

Başa dön tuşu