Beyin ve Balık

Geçenlerde instagram hesabımda bir soru sorup anket yapmıştım. En yağlı organımız hangisidir sorusuna verilen karşılıklar şaşırtıcıydı. Ankete katılan 179 kişinin %70i en yağlı organımızın karaciğer olduğunu düşündü yanlışsız yanıtsa sadece %17lik bölümün verdiği yanıt olan beyindi.

Evet yanlış duymadınız bedende en yağlı organımız beyin ve yaklaşık %60’ı yağlardan oluşuyor. Beyin hücresinin yapısında bol ölçüde yağ var pekala hangi yağı kastediyorum? Beden için işlevleri çok önemli olan bu değerli organ iddia edersiniz ki o keyifli yediğimiz kurabiyelerin baş gereci margarindeki doymuş yağ ya da, paketli eserlerdeki trans yağlardan oluşmuyor.

Beynin hücrelerimizin yapısına bu kadar büyük ölçüde katılan yağ çeşidi toplum olarak bir türlü alışkanlık haline getiremediğimiz balık yağı maalesef. Evet balık yağı beyin işlevlerini güzelleştiriyor, bilhassa beyin gelişiminin en süratli olduğu anne karnındaki periyotta ve çocukluk periyodunda tüketiminin değeri kat kat artıyor. Yapılan araştırmalar hamilelik devrinde gereğince balık tüketimi sağlanan yada balık yağı desteği alan annelerin çocukların zeka puanında besbelli bir artış olduğunu gösteriyor. 

Yani Balık yağını reçetesiz satılan fevkalade bir besin olarak isimlendirmek yanlış olmaz.

Balık yağı öncelikle iki cins omega-3 yağ asidi içerir – kalp sıhhati ve cilt faydaları için yeterli bilinen EPA ve DHA.

İnsan diyetinde, EPA ve DHA neredeyse sadece yağlı balık ve balık yağında bulunur. Çoğu insan önerilen ölçüde balık tüketmediğinden, birçok insan diyetlerinde gereğince EPA ve DHA alma konusunda yetersiz kalmaktadır

Vücut EPA ve DHA’yı ALA ismi verilen öteki bir omega-3’ten yapabilir. ALA, ceviz, keten tohumu, chia tohumu, kanola yağı, soya fasulyesi yağı ve soya fasulyesi yağı üzere çeşitli besin kaynaklarında bulunur.

Ancak balık tüketilmediği taktirde diyete ceviz ve keten tohumu ekleyerek gereğince EPA ve DHA oluşturabileceğinizi düşünmeyin ALA miktarının% 10’undan daha azının EPA yahut DHA’ya dönüştürüldüğünü biliyoruz.

Ayrıca Balık yağı destekleri, bilhassa de yüksek ölçüde EPA içerenler, depresyonu olan şahıslarda depresif semptomları güzelleştirebilir. 

TÜBER 2015’e (Tükiyeye Mahsus Beslenme Rehberi) nazaran günlük 250 mg EPA+DHA önerilmektedir. Bu yüzden omega 3 takviyesi alırken lütfen total balık yağı içindeki EPA+DHA ölçüsünü göz önünde bulundurun.

Başa dön tuşu