DÜZENLİ EGZERSİZ/SPOR YAPAN BİREYLER İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

Düzenli antrenman yapan etkin şahısların profesyonel atletlere nazaran daha az kalori harcadıklarını düşünürsek, beslenmelerinin daha denetimli olması kıymetlidir. Zira pek çok insanın yaptığı en büyük yanılgı “nasılsa spor yapıp yakıyorum” diye düşünüp daha fazla besine yönelmesidir. Bu halde spora başladıktan sonra iştahı açılan ve kilo alan pek çok örneğe rastlanmaktadır. Bu nedenle porsiyon denetimi kesinlikle sağlanmalıdır.

Kişi antrenmanı kas gücünü ve vücut biçimini korumak emelli yapıyorsa olağan kalorili beslenebilir. Fakat spor yapma niyeti tıpkı vakitte yağ yakmak/kilo kaybetmekse daha düşük kalorili beslenmelidir. Sıhhatsiz bir duruma yol açmamak için bir diyetisyenden danışmanlık almak en doğrusudur.

En çok yapılan spor-beslenme yanlışlarından biri çok fazla kardiyo antrenman yapıp çok az besin (özellikle karbonhidratlar) tüketmektir. Bu biçimde beden alması gereken enerjiyi çok kısıtlı alırsa direnç gösterip yağ yakımını da gerçekleştirmez. Bedenin 1. yakıtı karbonhidrattır. Spor/kardiyo idman sırasında karbonhidratlar kullanılır. Şayet kişi karbonhidrat (ekmek, makarna, pilav, kurubaklagil, meyve, tahıl karışımları vb.) alımını çok azaltırsa sıhhatsiz bir yağ yakımı ortaya çıkabilir. Bilhassa çok ağır idmanla bedende keton cisimleri oluşup birikebilir. Bu da sıhhatsiz bir tablodur. Nefeste aseton kokusu oluşması anlamamıza yardımcı olur.

Spor yapan bireylerin en çok dikkat etmesi gereken hususlardan biri de sıvı tüketimi ve mineral istikrarıdır. Sıvı ve mineraller bedende bir arada çalışırlar. Rastgele birinin istikrarının bozulması beden sıhhati açısından çok risklidir. Bilhassa tansiyon düzensizlikleri olan bireylerin bu mevzuda daha hassas olması gerekir. Ter yoluyla kaybedilen sıvı ve mineraller kesinlikle geri alınmalıdır. Spor sırasında yudum yudum su içmek yahut sonrasında süt, ayran üzere mineralli içecekler içmek yararlı olacaktır. İdman seviyesi olağan olan bireylerin sportmen içecekleri tüketmesi gerekli değildir.

Kişinin spor performansı uygun değilse çok aç karnına idman yapmamalıdır, zira hipoglisemi (şeker düşmesi) sorunu yaşanabilir. Spordan evvel müsli karışımı, meyve yahut tost üzere orta öğünlerle kan şekeri denetimi sağlanabilir. Ana yemek yendikten en az 2 saat sonra spor yapmak daha yanlışsız olur. Spora gitmeden evvel güç versin diye şekerli yiyecekler/çikolata yemek yerine pilav/makarna/ekmek/tahıl karışımları üzere kompleks karbonhidratları yemek daha doğrudur.

Bireylerin egzersiz/spor için gereken proteini gereğince alması çok kıymetlidir. Yoksa kas yıkımı gerçekleşebilir. Bilhassa Vegan (sadece bitkisel) şekli bir beslenme çeşidini sürdürenlerin gerek beslenme gerekse spor konusunda daima uzman denetiminde olmalıdır.

Başa dön tuşu