BİKİNİ MEVSİMİNİN ESİRİ MİSİNİZ ??

Sizde ilkbahar mevsimini ‘bikini mevsimine hazırlık’ yaz mevsimini de ‘bikini mevsimi’ olarak görüp bugünlerde acil kilo vermem niyetinin esir aldıklarından mısınız ??

Bikini mevsimi, yaz geliyor kilo vermem lazım, bu kış çok kilo aldım eyvah! , ayda 10 kilo vermek istiyorum üzere cümleler bu periyotlarda duyduğumuz en yaygın cümlelerdir. Pekala, bu periyotta bu kadar süratli kilo vermek ne kadar doğrudur? Bu periyotta bireyleri panik tesiri altına alır ve bedenine vereceği ziyanları düşünmeden her yerde gördüğü ve herkesten duyduğu diyetleri dener. Bu mevzuda sizinle Joan Rivers’ın bir kelamını paylaşmak istiyorum.’ Diyet terzinin diktiği kıyafetler üzere şahsa özel olmalıdır.’ Bu devirde mecmualardan, gazetelerden bulunan diyetlerle süratli kilo verilmesi sağlıklı değildir. Ve verilen kilolar yağ kaybı değil kas kaybından olmaktadır. Bu durum ise biz uzmanların istemediği bir kilo verme formülüdür. Değerli olan kilo vermeye değil sağlıklı yaşama odaklanmaktır.

İşte size bikini mevsiminin esirliğinden kurtaracak sağlıklı hayatla birlikte fark etmeden kilo vermenize yardımcı olacak püf noktalardan kimileri:

  • Şekerli, alkollü, şekerli-asitli içeceklerden uzak durarak taze sıkılmış meyve suyu, boza, sade maden suyu, ayran üzere sağlıklı içeceklere yönelmelisiniz. Sıcak günler de taze sıkılmış meyve suyu, maden suyu tercih edilebilir. Lakin bu noktada dikkat edilmesi gereken 1 küçük bardak taze sıkılmış meyve suyunun yaklaşık 100 kalori ve glisemik indeksinin olağan bir meyveye nazaran daha yüksek olduğudur bu nedenle zorda kalındığı vakit tercih ettiğimiz taze sıkılmış meyve suyu olağanda taze meyvelerin yerini almamalıdır.

  • Ben bir şey yemiyorum neden kilo alıyorum sorusunun iki karşılığı vardır. Birincisi kişi yediklerinin farkında değildir. İkincisi sahiden yemiyordur ve metabolizmasını iflas basamağına getirmiştir. Bu nedenle bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için beslenme günlüğü tutmak epeyce kıymetlidir.

  • Vücudumuzun sıvı ve su istikrarı çok değerlidir. Erkeklerin günlük sıvı gereksinimi 3,7 litre iken bayanların günlük sıvı gereksinimi 2,7 litredir. Sıvı ölçüsünün su içeriği bilhassa sıcak günlerin geldiği bu günlerde daha çok değer kazanmaktadır. Günde en az 2-2,5 lt kadar su tüketilmesi kıymetlidir. Susama hissedildiği andan itibaren bedenimizde %1’lik su kaybı gerçekleşmiş olur bu nedenle bedenimizde su kaybı gerçekleşmeden yani susamadan su içilmelidir.

  • Güne yumurtalı bir kahvaltı ile başlamak gün uzunluğu tok kalmanıza ve kan şekeri istikrarınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Her hangi bir sıhhat probleminiz yoksa örnek protein olan ve lesitin içeren yumurtadan her fırsatta faydalanın derim.

  • Kan şekerinizi denetim altında tutacak tam tahıllı eserleri tüketmeye itina gösterin. Glisemik indeksi daha düşük olup daha tok kalmanızı sağlayacak ve tam tahıllı olduğu için vitamin-minerallerden faydalanmış olacaksınız.

  • Yağ alımınızı azaltmak için pişirme yollarından kızartma ya da kavurma değil ızgara, buğulama, haşlama ya da fırında usullerini tercih edin.

  • Süt, yoğurt ve peynirin az yağlı olanlarını tüketmeye alışkanlık haline getirin. Yoğurtta bulunan CLA yağ yakımınıza yardımcı olacaktır.

  • Et ve tavuğun görünür yağlarını ayrılmalıdır. Lakin yemek yaparken yağlarını zati ayırdım yağ ekleyebilirim kanısına kapılmayın. Etler içerisinde görünmez yağ dokusunu içerir. Siz görünür yağlarını ayırsanız bile %20 oranında yağ içerir.

  • Sebze yahut kurubaklagil yemekleri pişirilirken 1 kilogram zerzevat için 2 yemek kaşığı kadar sıvı yağ ekleyin. Öğünlerde doygunluk sağlamak için kesinlikle salatadan faydalanın. Posa oranı yüksek, vitamin-mineralden güçlü üstelik düşük kalorili doygunluk sağlayacaksınız. Dikkat etmeniz gereken ise nar ekişisi sosu, salata soslarını eklememek.

Başa dön tuşu