MİGRENİ OLANLAR NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

Migren şiddetli baş ağrısı ile başlayan, ataklar halinde devam eden ve 3 gün boyunca sürebilen nörolojik bir hastalıktır. Migren ağrısı başlamadan evvel halsizlik, gözlerde kararmalar, ruhsal gerginlik hissedilir. Öncelikle yanlış yapılan diyetler sonrasında gerilim, mevsim geçişleri, hormonal değişiklikler, parlak ışığı olan ortamlarda bulunmak, gürültü, bayanlarda regl devri, su tüketiminin az olması, rafine karbonhidrat tüketiminin artması migrenin nedenleri olabilir.

Hangi besin yendiğinde migren ağrısının başladığı takip edilmelidir. Dokunan gıdayı belirlemek için o gün ne yediklerinizi düşünmeli ve gerekirse bir müddet besin tüketim kaydı tutmalısınız.

Farkında olmanın bir öbür yolu ise analiz yaptırmaktır. Histamin ve serotonin baş ağrısını başlatıcı, tetikleyici hormonlardır. Bu salgılar besin alerjisi olan şahıslarda daha fazladır. Yapılan analiz ile bu sayede hangi besine alerjinizin olduğu bulunmaktadır.

Ülkemizde her 3 bayandan birinde, her 6 erkekten birinde migren görülmektedir. Migrenin bayanlarda daha sık görülmesinde hormonların tesirli olduğu görülmüştür.

MİGRENİNİZ VARSA BUNLARA DİKKAT EDİN.

  • Beyaz un ile yapılmış yiyecekler yahut şekerli yiyecekler yenildiği vakit kan şekeriniz ansızın yükselir ve apansız düşer. Kan şekerinizde olan bu değişimler migreni tetikleyebilir. Bu nedenle bu besinlerden uzak durulmalıdır.

  • Tiramin, tirozin, kafein, aspartam, monosodyum glutamat, sülfit, benzoik asit, histamin, feniletamin, sodyum nitrat, nitrit ve nitrat içeren besinler migreni arttırıcı tesir gösterebilir.

Tiramin içeren besinler: Süt eserleri, şarap, bira ve salamura üzere fermente eserleri.

Tirozin içeren besinler: Peynir, çikolata.

Kafein içeren besinler: Kahve, kakao.

Aspartam içeren besinler: Aspartam tatlandırıcıdır. Paketli eserlerin içeriğine dikkat edilmelidir. Bilhassa light olduğu için tercih edilen paketli besinler dikkat edilerek alınmalıdır.

Monosodyum Glutamat içeren besinler: Paketli eserlerin içindekiler kısmına dikkat edilerek alınmalıdır. Şayet içindekiler kısmında sodyum kazeinat, hidrolize protein, bira mayası yazıyorsa bunlarda monosodyum glutamat içerdiğinin göstergesidir. Hazır çorbalar, soya sosu, krakerler ve daha birçok paketli eser monosodyum glutamat içermektedir.

Sülfit ve benzoik asit içeren besinler: Bu hususlar paketli eserlere esirgeyici olarak eklenmektedir. Turşu, cipsler ve daha birçok paketli eser bu kollayıcı hususları içermektedir.

Histamin içeren besinler: Muz, ıspanak, çilek, ananas, domates, kırmızı et, eski peynir, kabuklu deniz eserleri, çikolata ve bira. Histamin salınımını artıran besinler diyetten çıkarılırsa ve B6 vitamini ile C vitamini diyete eklenirse migren atakları azalabilir.

Feniletamin içeren besinler:Çikolata, kakao, turunçgiller, kırmızı şarap.

Sodyum Nitrat içeren besinler: Tütsülenmiş besinler.

Nitrit ve nitrat içeren besinler: Salam, sucuk, sosis üzere işlenmiş etler.

  • Alkollü içecekler migren ataklarını tetikleyebilir bu nedenle tüketimine dikkat edilmelidir.

  • Kanda ki düşük magnezyum düzeyi migreni arttırıcı tesir gösterebilir. Brokoli, kabak, süt, balık, et, kuru baklagiller, karabuğday, ton balığı, badem magnezyum kaynaklarıdır. Ancak bunlarda denetimli ve denenerek tüketilmelidir.

  • Sigara migren ataklarını arttırmaktadır. Sigara içiyorsanız bir an evvel bırakmalısınız.

  • Migren ataklarını azaltıcı tesir gösteren birtakım besinler de vardır. Bu besinler: Zerzevat çorbası, zerzevat püresi, kereviz, haşlanmış yumurta, armut, elma, kivi, zencefil, papatya çayı, melisa çayı, biberiye çayı, nane çayıdır.

Başa dön tuşu