Bireysel Beslenme Danışmanlığı

Bireysel Beslenme Danışmanlığı ile yetersiz, istikrarsız ve sıhhatsiz beslenmenin sonuçlarından sizi korumak ve sizin özelliklerinizi belirleyerek sizinle birlikte “SİZE ÖZEL” beslenme programını oluşturmaktır.

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) tarafından sıhhat; “fiziksel, mental ve ruhsal olarak tam bir düzgünlük hali” olarak tanımlanıyor. Sıhhatin korunması ve geliştirilmesinde sağlıklı beslenmenin kıymeti ise sayısız araştırma ile kanıtlandı.

Sağlığın sürdürülmesi ve hayat kalitesinin arttırılması için sağlıklı beslenmeyi bir ömür stili haline getirmek gerekir.

İnsan sıhhatini etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar; genetik ve çevresel faktörler olarak sınıflandırılır. Genetik faktörler; aileden gelen faktörlerken, çevresel faktörlerse yaşadığımız etraf şartları ve ömür şeklimizdir. Çevresel faktörler içerisinde sıhhatimizi etkileyen en değerli etmen ise beslenme biçimimizdir. Beslenme usulümüz; performansımızı, güzellik halini, psikolojimizi ve beden tartımızı etkilemekle kalmaz, tıpkı vakitte genetik olarak risk taşıdığımız kimi kronik hastalıklara yakalanma riskimizi de azaltır yahut arttırır. Yanlışsız beslenerek; kronik hastalıklar nedeniyle oluşabilecek erken mevt riskini de en aza indirmiş oluruz.

Sağlıklı beslenme, hayatın her anında sürdürülmesi gereken bir aksiyondur. Yemek yemek, yalnızca karın doyurmak değildir. Fizyolojik, ruhsal ve toplumsal bir olgudur. Hayatın tatlarından uzak kalmadan, memnun ve sağlıklı bir formda her istediğimiz besinden tüketerek yaşamamız fakat sağlıklı beslenme prensiplerini çok âlâ bilmekle sağlanabilir.

Her bireyin günlük güç ve besin öğesi muhtaçlığı birbirinden farklıdır. Sağlıklı beslenme prensipleri yaş kümesi tıpkı olan bireyler için misal olsa da, kişinin beslenme programının kendine özel olması gereklidir. Zira yaş, cinsiyet, beden yükü, beden yapısı, hastalık durumu, kan bulguları, ekonomik durumu, yaşadığı ortam ve çalıştığı etraf, ulaşabileceği besin tipleri ve beslenme alışkanlıkları üzere birçok etmen kişinin beslenme durumunu tesirler ve bütün bu faktörler göz önünde bulundurularak ferdî beslenme programı oluşturulmalıdır.

Her yaş kümesi, her fizyolojik durum ve en kıymetlisi her birey için “KİŞİYE ÖZGÜ” bir beslenme programı olduğu unutulmamalıdır. Her birey nasıl tek ve kendine özel ise, beslenme programları ve diyetlerde ÖZEL olmalıdır.

Yaşamın her periyodunda sıhhatin korunması ve sürdürülmesini sağlamak için, bireyler sağlıklı beslenme unsurlarını ve kendilerine özel beslenme programlarının özelliklerini bilmelidir. Sağlıklı beslenmeyi öğrenmek ve ömür stili haline getirmek, lakin bir diyetisyen / beslenme ve diyet uzmanı ile birebir görüşmeler ile sağlanabilir.

Amacımız; Bireysel Beslenme Danışmanlığı ile yetersiz, istikrarsız ve sıhhatsiz beslenmenin sonuçlarından sizi korumak ve sizin özelliklerinizi belirleyerek sizinle birlikte “SİZE ÖZEL” beslenme programını oluşturmaktır.

Başa dön tuşu