Bitki Çayları Tek Başına Zayıflatmaz

Obezite bedende yağ dokusunun olağandan fazla birikimiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Yanlış
beslenme alışkanlıkları ve fizikî aktivite yetersizliği üzere nedenlerle dünyada giderek yaygınlaşan
değerli bir halk sıhhati problemidir. Obezite nedeniyle ortaya çıkan birçok hastalık (kalp-damar
hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, birtakım kanser cinsleri gibi) bireylerin hayat kalitesini azaltmakta ve ölümlere yol açabilmektedir. Başka taraftan sıhhatle ilgili harcamaların artmasıyla ülke iktisadını de olumsuz etkilemektedir. Türkiye Beslenme ve Sıhhat Araştırması (TBSA) 2010 bilgilerine nazaran obezite görülme sıklığı erkeklerde %20.5, bayanlarda %41’dir. Obeziteden kurtuluş yolu olarak beşerler zayıflama çayı öteki ismiyle diyet çaylarına sarılmaktadır. Diyet yapan birçok danışanım metabolizma hızlandıran çaylar ile listeyi doldurmamı ve o çayların bir an evvel mucize yaratmasını bekler. Ödemim hiç azalmıyor, diyet yapıyorum kilo veremiyorum, su içsem yarıyor, arkadaşım benden süratli kilo veriyor üzere şikayetlerle gelirler. Aslında bu cümlelerin altında yatan en kıymetli sebep hepimizde farklı olan metabolik surattır. Bu sürat herkesin parmak izi üzere kendine hastır ve kilo verme, kilo alma sürecinde rol oynar. Ekseriyetle zayıflamak için mucizevi bir besin, sihirli bir içecek aranır lakin hiç bir besin tek başına kilo aldırmaz ve tek başına kilo verdirmez.

Diyet Çayları Nedir?
İnternetten, diyet eserlerinin satıldığı mağazalardan yahut marketlerden, eczanelerden basitçe satın alınabilen, aktarlar tarafından hazırlanan yahut hazır olarak satılan, tek başına yahut kombinasyon eser halinde pazarlanan yük kaybını kolaylaştırdığı sav edilen çaylar “diyet çayları”dır. Bu çaylar tüketicilerin dikkatini çekebilmek için çoklukla ‘yağ yakıcı’, ‘zayıflama çayı’, ‘metabolizma hızlandırıcı’ ve ‘yağlanmayı engelleyici’ üzere tabirler içerirler. Bu tıp eserlerin kolay ulaşılabilir olması, doğal ve zararsız olduğunun düşünülmesi ve çok sık reklamlarının yapılıyor olması üzere nedenler toplum tarafından kullanımını artırmaktadır. Zayıflama çayı bilinçsizce ve yaygın olarak kullanılması sonucu yan tesirlerini bildiren olgu raporları da artmaktadır. Doğal yahut bitkisel olarak pazarlanan diyet çayları içeriğinde belirtilmeden insan sıhhatine ziyanlı kimyasallar içerebilmektedir. Birçok diyet çayında da önerilen azamî dozdan daha yüksek ölçüde etken unsur yer alabilmektedir.

Diyet çayların içerisinde yer alan bitkilerin tesirleri aslında laksatif, diüretik, terlemeyi arttırıcı, sindirim sistemi uyarıcısı ve gaz giderici olmalarıdır. Bu sayede kilo vermeye yardımcı olabilirler. Uzun müddetli diyet çayı yani laksatif ve diüretik kullanımı, bedende fazla ölçüde su ve elektrolit kaybına neden olur.Vücudun sıvı ve elektrolit istikrarı bozulduğundan kalp ve kas bozuklukları gelişebilir ya da daha evvelce var olan çeşitli hastalıklar şiddetlenebilir. Potasyum, kalsiyum, magnezyum eksikliğinde kalbin kasılma gücü azalır ve kalp yetmezliği görülebilir. Mide ve bağırsak hareketlerinin bozulması nedeniyle karında şişlik, kramplar, bulantı ve kusma ortaya çıkabilir. Diyet çaylarının bileşimindeki bitkilerin ölçüleri tam olarak bilinemediği için karaciğerde toksik dozlarda birikebilir ve akut hepatite, karaciğer dokusunda geri dönüşsüz hasarlara ve karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Sağlıklı diyet sırasında kullanılacak çaylar;

Siyah Çay: Ülkemizde en sık tüketilen sıcak içeceklerden birisidir. İçeriğindeki doğal antidoksidan olan flavonoidler kan damarlarını genişleterek kanın bedendeki dolanımını kolaylaştırır ve böylelikle kalp sıhhatini müdafaaya yardımcı olur. Yapılan çalışmalarda çayın LDL kolesterolü düşürdüğü de tespit edilmiştir. Ayrıyeten polifenol ve kateşinleri içermesi nedeniyle kansere karşı gözetici tesir sağlar. Çayda bulunan kafein ve tanenlerin bedenden su atımına sebep olması nedeniyle gün içerisinde 3 fincandan fazla tüketilmesi önerilmez.

Beyaz Çay: Çaylar ortasında en az süreç görmüş, antioksidan ölçüsü en yüksek olan bitki çayıdır. Beyaz çay, bilhassa kollojen yıkımını baskılayıcı ve cilde esneklik veren elastin hususunun yıkımını önleyen tesire sahiptir. Böylelikle daha sıkı ve esnek cilt oluşumuna katkı sağlar. Ayrıyeten, yağ üretimini baskılayıcı ve mevcut yağları parçalayıcı özelliği vardır.

Yeşil Çay: Hücre oluşumunda tesirli olan yeşil çay iyibir C vitamini kaynağıdır. Ayrıyeten baş ağrısı, beden ağrıları,hazımsızlık, depresyon, immun sistem destekleyicisi, toksinleri uzaklaştırıcı tesiri vardır. Yapılan çalışmalarda güçlü antioksidan içeriği sayesinde, tertipli tüketiminin kansere karşı kollayıcı tesiri olduğu kanıtlanmıştır.

Rezene Çayı: Gaz ve kramp ağrılarında,mide ve bağırsakproblemlerinin tahliline olumlu etkisi
vardır. Ayrıyeten emziren annelerin süt ölçüsünün artmasını sağlar.

Tarçın Karanfil:Kan şekerinin düzenlenmesinde tesirlidir. Ayrıyeten tarçının içeriğindeki uçucu yağ ve
fenolik bileşiklerden kaynaklı uygun bir antioksidandır.

Kiraz Sapı Çayı: Diüretik (idrar söktürücü), kan ve idrar yolları temizleyici, safra akımını sağlayıcı,
barsak düzenleyici tesiri vardır. Bilhassa regl devrinde şişkinliğinizin azalmasına yardımcı olur.

Kuşburnu Çayı: Doğal C vitamini içeren en pahalı kaynaktır. Konstipasyon (kabızlık) sorununun
tahliline yardımcı olur. Enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı, bedenin bağışıklık sistemini
güçlendirir. Ayrıyeten, kuşburnunun böbreküstü bezlerini olumlu etkileyerek kıymetli hormonların
üretimine takviye sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Isırgan Otu: En değerli özelliği anne sütünün ölçüsünü arttırmasıdır. Ayrıyeten,iyi bir diüretik olan ısırgan otu kan dolanımını hızlandırmaya da yardımcı olur.

Ekinazya Çayı: Bilhassa sıkça hasta olduğumuz kış aylarının vazgeçilmezidir. Akyuvarların üretimini ve aktivitesini dayanaklar. Enfeksiyon hastalıklarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

Başa dön tuşu