Dikenli İncirin Faydaları, Dikenli İncir Şifa Deposu mu?

Anavatanı Güney Afrika olan, kıraç alanlarda, kurak ve kireçli topraklarda yetişen dikenli incir, halk ortasında ”Hint inciri” olarak da biliniyor.
Meyvesi, dikenli kabuğundan özel metotlarla çıkarılarak tüketilmekte olan bu olağandışı bitkinin (Dikenli İncir, Frenk İnciri ya da Hint İnciri) pek çok rahatsızlıkta kullanılabilecek bir şifa kaynağı olduğu tarafında olduğu bilgileri pek çok araştırmacıya heyecan vermekte, merak uyandırmakta.

Opintiapicus İndica meyvesi olan yöresel ismiyle ‘Dikenli İncir’ olan Frenk İnciri’nin içindeki tesirli bileşenleri ve tesirler günümüzde pek çok bilimsel araştırmacı tarafından merak konusu olması yanında şifa deposu içeriği olduğu düşünüldüğünde de çalışmalara ilham kaynağı olmakta.

Tabiatta tabiatıyla yetişen, kaktüs çeşidi bir bitkinin meyvesi olan “dikenli incir”in, sindirim sistemi rahatsızlıklarında ilaç kadar tesirli olduğu kimi çalışmalarda görmek mümkün.

Türkiye’nin çabucak hemen yer yöresinde görülse de Akdeniz ve Ege’de daha sık rastlanan yabani bir bitki olan dikenli incir, hasat devri olan yaz aylarında kent merkezlerinin yanı sıra kıyı bölümlerinde ve sayfiye bölgelerinde çokça tüketilmektedir.

Genelde soğuk olarak tüketilen, bu nedenle satıcıların buz kesimlerinin üzerine serdiği, dikenlerinin yoğunluğu nedeniyle soyarak satışa sunduğu dikenli incirin, her yaş grubunca tercihedildiğide gözleniyor.

Ülkemizde yıllardan beri daha çok Toros Dağları’ndan toplanan çeşitli bitkilerin yanında kaktüs çeşidi olan bu bitkinin yapraklarından elde edilen cilt, beden ve saç bakım eserleri nedeniyle doğal kozmetik bölümünün gözdesi olduğu istikametinde bilgiler de mevcut.
Dikenli incirin C vitamini tarafından varlıklı olduğu, bu nedenle beden direncini artırma, güç, zindelik verme ve güç metobalizmasını harekete geçirme özelliğinin bulunduğunu, sindirim sistemini rahatlatan, bağırsak alışkanlığını düzenleyen, kabızlık problemini gideren son derece faydalı bir meyve olduğunu vurgulayan araştırmacılar, “Bu meyveyi tüketenlerin ayrıyeten polivitamin hapları alınmasının önüne geçebileceği bilgilerini sunmaktalar.Özellikle de dikenli incirin, hiçbir hormon ve katkı unsuru olmadan, tabiatta kentiliğinden yetişmesi nedeniyle büsbütün organik bir meyve olduğuna dikkati çekilen çalışma datalarında, Dikenli incir meyvesinin kabızlık üzere sindirim sistemi rahatsızlıklarında ilaç kadar tesirli olduğu ve bu nedenle bilhassa kabızlık şikayeti olan bireylerin bu meyveyi tüketmeleri vurgulanmaktadır.

Vitamin kıymeti ve katkısız yetişme özelliklerinin yanı sıra fiyatının da ucuz olması başka bir avantaj sağlıyor. Yetişkin bir bireyin günlük alması gereken 60 miligram C vitamini dikenli incirle karşılanabilir.

Dikenli incir bağırsakları tertipli çalıştırmasının yanında tok tutma özelliğine de sahip olduğu için uygulanan çeşitli zayıflama programları için son derece uygun olacaktır.Zayıflama diyeti programı uygulayan bireyler açlık hissettiklerinde bu meyveden ( diyet,syenlerinin bilgisi dahilinde ) denetimli bir biçimde faydalanabilirler.
Dikenli incirin tüm bu yararlarının yanı sıra, kuvvetli antioksidan bileşenler içermesi nedeniyle doğal kozmetik bölümünde de “ doğal kırışık giderici” krem üretiminde kullanıldığı da bilinmektedir.

Tüm dünyada hoşluğuna düşkün bayanların artık geriye yaşlanma ( antiaging ) hedefiyle doğal eserleri tercih ettiği bir gerçek .Özellikle bünyesinde alkol bulunan klasik kozmetik eserlerinin neden olduğu dermatolojik meselelerin bitkisel eserlere olan ilgiyi artırdığı günümüzde üreticiler, dağ köylüleri aracılığıyla Toros Dağları’ndan çeşitli bitkileri toplatmaktadırlar.

Aloe veradan, biberiye, at kuyruğu, alıç, öküz gözü (calendula), aloe vera, lavanta, kekik, papatya, okaliptus yağı, greyfurt yağı, ardıç yağı, çay ağacı yağını eserlerinde yumuşatıcı ve nemlendirici olarak kullanmaktadırlar.Son olarak keşfettikleri dikenli incirin bunların hepsinden daha tesirli olduğunu, deneyimlediklerini açıklamaktadırlar.

Dikenli incir yaprağını kaynatarak elde ettikleri nemlendirici ve cilt bakım eserlerinin başkalarına oranla cildi daha uzun mühlet kurumadan koruduğunu söz eden araştırmalarda ”Dikenli incir yaprağının en büyük özelliği nem oranının yüksek ve suyu uzun mühlet bünyesinde tutması olduğu, bu sayede bitkisel kozmetiğin cilde sürüldüğünde uzun mühlet nemini koruma ediyor olduğu, yeniden bu sayede de kırışma ve ciltte oluşabilecek çizgilerin önüne geçilebildiği,uzun müddet kullanımda ise cildi taze, zinde, pürüzsüz ve genç tuttuğu vurgulanmaktadır.

Pek çok yararlar sağlayan dikenli incirin kalori bedeli nedir?

Sorusunu da fakat öbür iki çeşit inciri de düşünerek ( birinci yaş incir ikincisi ise kuru incir olarak) yanıtlamak farklı bir bakış açısı sunabilir.

Kurutulmuş ve yaş incirin güç kıymetleri incelendiğinde, güç bedeli bakımından 100 gr kadar kuru incirin, kalori bedeli yaklaşık 251 kalori iken, 100 gr yaş incirin ise kalori bedeli yaklaşık 74 kalori kadardır.
İncir Besin Bedelleri ( 100 Gram Yaş İncir)
• Güç Ölçüsü: 74 kalori
• Protein Ölçüsü: 0. 73 gram
• Karbonhidrat Ölçüsü: 19. 17 gram
• Diyet Lif Ölçüsü: 2. 08 gram
• Şeker Ölçüsü: 16. 25 gram
• Su Ölçüsü: 79. 10 gram
• Yağ Ölçüsü: 0. 31 gram
İncir Mineral Bedelleri ( 100 Gram Yaş İncir)
• Potasyum Ölçüsü: 231 mg
• Magnezyum Ölçüsü: 16 mg
• Çinko Ölçüsü: 0
• Fosfor Ölçüsü: 12 mg
• Kalsiyum Ölçüsü: 34 mg
• Demir Ölçüsü: 0. 35 mg
• Tuz Ölçüsü: 1 mg

İncir Vitamin Pahaları ( 100 Gram Yaş İncir)
• A vitamini RAE ölçüsü: 6 ug
• A vitamini lU Ölçüsü: 131 lU
• B6 vitamini Ölçüsü: 0. 112 mg
• C Vitamini Ölçüsü: 1.9 mg
• E Vitamini Ölçüsü: 0. 10 mg
• K Vitamini Ölçüsü: 4. 6 ug
• Tiamin Ölçüsü: 0.061
• Niyasin Ölçüsü: 0. 401 mg
• Riboflavin Ölçüsü: 0.051 mg

İncir Yağ Bedelleri ( 100 Gram Yaş İncir)
• Doymuş yağ asidi. 0.061 gr
• Doymamış tekil yağ asidi: 0.065 gram
• Doymamış çoklu yağ asidi: 0.145 gr
• Kolesterol Ölçüsü: 0 mg

Dikenli incirin 100 gramında;
41 kalori, 9.57 gram karbonhidrat,0.73 gram protein.0.51 gram yağ,87.55 gram su,3.6 mg lif, 56 mg kalsiyum,0,3mg demir, 85 mg magnezyum,24 mg fosfor,220 mg potasyum, 5 mg sodyum, 0.12 mg çinko, 0.08 bakır, 0.6 mikrogram selenyum,14 mg C vitamini,0.014 mg tiamin,0.06 mg riboflavin,0.46 mg niacin,0.06 B6 Vit, 6 m,krogram folik asit,43 IU AVit, 25 mikrogram Beta Karoten,3 mikrogram, Beta Kriptoksantin,0.067 gr doymuş yağ,0.075 gram tekli doymamış yağ,0.213 gram çoklu doymamış yağ,1.64 gram kül olduğu bildirilmiştir.

Dikenli incir öbür ismiyle Hint inciri görüldüğü üzere,kalsiyum, magnezyum, potasyum üzere kalp sıhhatini koruyan bileşenler içerir. Ayrıyeten C vitamini, diyet lifi ve antioksidan açısından zengindir. Bu içerik istikametiyle sıhhate önemli yararlar sağlamasının yanında dikenli incirin 1 adeti 41 kaloridir. 3 adet dikenli incir 2 porsiyon meyveye muadil görülebilir.

Diyet Lifinin çoğunlukla bitkilerde, tahıllarda, zerzevat ve meyvelerde bulunan sindirilemeyen bir karbonhidrat formu olup, Dikenli incir, bir porsiyonunun 5.4 gram lif içermekte , bu da günlük lif gereksinimimizin yüzde yirmi ikisini karşılamaktadır.
Lif açısından güçlü dikenli incir bu özelliği ile, sindirim sisteminin sistemli çalışmasında görav alarak, kabızlık ve şişkinliği önleyebilir, kolon kanserine karşı hami olabilmektedir.

KALP SIHHATİ İÇİN DE ÇOK FAYDALI

Dikenli incirin kalp sıhhati açısından en faydalı unsurları içeren dikenli incir. öncelikle içerdiği yüksek orandaki lif, bedende berbat kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Dikenli incir, varlıklı potasyum içeriğiyle kan damarlarının genişlemesini sağlar böylelikle kan basıncının düşmesine yardımcı olur. Tıpkı vakitte betalain denilen antioksidan sayesinde endotel damarların güçlenmesini sağlar. Bunlar, koroner kalp hastalıklarını önler, kalp krizi riskinin azalmasına yol açar.

C vitamininin büyüme ve gelişmeye, kemiklerin tamiratına yardımcı ve bağışıklık sisteminin en büyük yardımcılarından olması nedeniyle “Yaraların daha çabuk düzgünleşmesini sağlar.

Dikenli incir, C vitamini deposu bir meyvedir. 1 porsiyon dikenli incir günlük C vitamini muhtaçlığının yüzde 25’i karşılayacak kadar C vitamini içerir” dedi.
Dikenli incirin yüksek oranda flavanoid, polifenoller ve betalain denilen antioksidanlar içermektedir ki “Bu antioksidanlar, bedende dolaşan özgür radikalleri yok ederek, bedeni kansere karşı korur.

Araştırmalar antioksidan içeriği yüksek besinler tüketenlerin kansere karşı daha düşük risk taşıdığını göstermiştir. Antioksidan içeriği yüksek besinlerin birebir vakitte kan şekerinin, kalp hastalığı, makülar dejenerasyon ve katarakt üzere göz hastalıklarının, Alzheimer üzere nörodejeneratif hastalık risklerinin azalmasına yardımcı olduğuna dair pek çok çalışma mevcuttur

Başa dön tuşu