Boşanma Davaları Nasıl İlerler?

Boşanma davaları ile ilgili merak edilen soruların başında, boşanma davaları nasıl ilerler? sorusu vardır. Bu süreci yaşayanlar kendilerini ne gibi durumların beklediğini bilmek isterler. Boşanma davaları süreçleri davanın durumuna bağlı olarak ilerleme gösterir. Bu nedenle her boşanma davasında aynı ilerleme meydana gelmeyebilir.

Bu sürecin asıl başlangıç evresi, bireyin boşanmak istediğine karar vermesi ile başlar. Sürecin devamı ise aile mahkemesi tarafından yürütülür. Bireylerin anlaşmalı veya çekişmeli olarak boşanması sürecin uzamasına ya da kısalmasına etki eder. Anlaşmalı boşanmalar, çekişmeli boşanmalara göre daha kısa bir zaman diliminde sonuç verirler.

Boşanma Süreci Aşamaları Nelerdir?

Ayrılmak isteyen çiftler, bu isteklerini sözlü olarak dile getirdiklerinde boşanma sürecinin ilk aşamasını yerine getirmiş olurlar.

Boşanma davalarının aşamaları ise şu şekilde ilerleme gösterir:

  • Hazırlık: Boşanma davalarının ikinci aşaması ise hazırlıktır. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra davanın nasıl açılacağına karar verilir. Ayrıca avukatla mı yoksa avukatsız mı bu sürece girileceğine de bu aşamada karar verilir.
  • Davanın ikamesi: Boşanma davası dilekçesi hazırlanır ve mahkemeye iletilir. Bu dilekçede nafaka, tazminat ve boşanma nedenleri yer alır.
  • Dilekçeler aşaması: Her iki tarafta yazılı dilekçe verirler.
  • Yargılama: İlk duruşmada durum değerlendirilir. Tarafların problemleri daha detaylı değerlendirilir. Tanıklar dinlenerek delil toplama yapılır.
  • Karar: Tarafları dinleyen ve delilleri toplayan hakim önce kısa bir karar verir. Daha sonra gerekçeli kararını çiftlere bildirir.
  • İstinaf ile temyiz: Eğer taraflardan biri itiraz edecekse istinaf ile temyize başvuru yapabilir.

Boşanma davaları itiraz süreçlerinden de geçerek belli bir karara bağlanır ve sonlanır.

Eşlerden Biri Boşanmak İstemezse Hakim Ne Yapar?

Eşlerden birinin boşanmak istememesi, boşanma davalarında görülen en yaygın durumlardan biridir. Bu durumda hakim, yapılan dava dilekçesini geri çevirmez. Dava reddedilmediği için de yargılama süreci devam eder.

Boşanmanın olup olmayacağı ise yargılama sonucuna bağlıdır. Boşanmak isteyen bireyin neden boşanmak istediğini kanıtlı bir şekilde ifade etmesi önemlidir. Boşanmanın yapılabilmesi için haklılığının ispatlanması büyük önem taşır.

Çekişmeli Boşanma Davaları Kaç Yıl Sürer?

Çekişmeli boşanma davalarının anlaşmalı boşanma davalarına göre daha uzun sürdüğü bir gerçektir. Bu davalar genellikle 5-6 celsede sonuçlanır. Celse araları ise mahkemenin iş yoğunluğuna bağlı olarak değişebiliyor. Buna bağlı olarak 3-4 ay sonunda dava süreci tamamlanmaktadır.

Boşanma Davasında Hakim Kadına Ne Sorar?

Hakim, taraflara nafaka taleplerinin olup olmadıklarını, eğer böyle bir talep varsa nafaka miktarının ne kadar olacağını, nafakanın ne zaman ve ne şekilde ödeneceğini sorar. Bu sorulara verilen cevaplar doğrultusunda nafaka belirlemesi yapılır.

Boşanma Davasını Kim Açarsa Avantajlı Olur?

Boşanma davasını kimin önce açtığının hiçbir önemi yoktur. Bu davalarda önemli olan şey, boşanmaya neden olan durumların ne olduğu ve kimden kaynaklandığıdır. Kusur değerlendirmesi nafaka hususunda önem taşır.

https://www.avukataydinaydar.com/

Başa dön tuşu