Chia tohumu

Latince ismi Salvia hispanica’dır. Maya lisanında chia sözü güç, güç manasına gelmektedir. Maya ve Aztek’lilerin dayanıklılıklarının sırrı ve kuvvetli yapılarının kaynağı olduğu söylenmektedir. En değerli özelliğinin kendi tartısının 12 katına kadar su emme kapasitesinin olmasıdır. Bu sayede verdiği tokluk hissi uzun mühlet devam etmektedir. Yüksek ölçüde omega-3 ve omega-6 içermektedir. Günümüzde Meksika ve Guatemala’da yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Chia tohumları yapısal olarak keten tohumuyla tıpkı özelliklere sahiptir. Ortadaki fark keten tohumu kullanımında öğütme mecburiliği varken chia tohumunda olmamasıdır. Hasebiyle chia tohumları öğütülmüş yahut tane formunda kullanılmaktadır. Salatalar, yumurtalı yiyecekler, pudingler üzere birçok yiyecek tipinde kullanılmakta. Bunların yanında yoğurt, pilav yahut dolma içerisine karıştırılarak da kullanılabilmektedir. Börek, poğaça vb. hamur işlerinin üzerine, öğütülmüş yahut tane biçiminde, susam üzere serpilerek de kullanılmaktadır. En yaygın ve beğenilen kullanımı, yoğurt ve meyvelerin üzerine serpilerek birlikte tüketilmesidir.

Günlük önerilen ölçüsü 1-2 yemek kaşığıdır. 28 gram chia tohumunda 11 gram diyet lifi bulunmaktadır. Chia tohumu her 28 gramında 5 gram Omega-3 içermektedir. 28 gramında günlük protein muhtaçlığının %10’unu karşılayacak kadar 4,4 gram protein vardır.

Chia tohumu birebir vakitte güzel kolesterolü arttırırken LDL ve trigliseriti düşürür. İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde sindirim sisteminin de dostu olan Chia tohumları, kabızlık üzere sıkıntıları da önler. 28 gram Chia tohumu, günlük kalsiyum muhtaçlığının %18’ini karşılayarak daha güçlü kemikler ve diş sıhhati için de tesirlidir.

28 gram Chia tohumu birebir vakitte günlük fosfor muhtaçlığının %27’sini karşılıyor.

Başa dön tuşu