KASIMDA (aşk) DİYET BAŞKADIR.

KASIMDA (aşk) DİYET DİĞERDİR.

Sonbaharın son ayı kasım ayını karşıladık bile. Artık güneş kendini daha az göstermeye başladı. Değişen hava durumu ile de çoğumuzun ruh halinde değişiklikler olmaya başladı. Bulutlu havaların tesiri ile birden fazla kişi sonbahar mevsimini hüzün, mutsuzluk, depresyon mevsimi olarak tanımlanıyor. Meğer her vakit her devrin kendine özel olduğuna ve her devirde kıymetli olanın gücümüzü yüksek tutmak olduğuna inanırım.

Size yaprakların dökülmesi, yağmur yağması neyi çağrıştırıyor bilmem lakin benim için hepsi tekrar doğuşa hazırlığı çağrıştırıyor… Bu nedenle sonbahar mevsimi benim için yine doğuş mevsimi…

Şimdiye kadar çok defa diyet yapmış lakin yarıda bırakmış olabilirsin ya da yaz başında uyguladığın şok diyet ile süratli kilo vermiş olabilirsin. Pekala, benimle bu sonbaharda tekrar doğmaya ve bu sonbaharını SON kilolu SONbaharın yapmaya, yeni yılı yeni bir bedende karşılamaya, yaza fit bir bedende girmeye ne dersin?

‘Kulağa güzel geliyor. Bu sefer başaracağım.!!!’ Dediğini duyar üzereyim. Haydi, o vakit KASIMDA DİYET BAŞKADIR…

-METABOLİZMANIN SURATI KAHVALTINDAN GELSİN!

Yeni bir güne siz uyanıyorsunuz. Pekala ya metabolizmanız? ‘Olur mu canım hiç o denli şey? Ben uyanıyorum metabolizmam uyuyor mu yani?’ dediğinizi duyuyor üzereyim. Evet oluyor. Güne gözlerinizi açtığınızda fizikî olarak uyanma hareketi gerçekleşir lakin değerli olan biyolojik uyanmadır. Uyanmanız demek metabolizmanızın da uyandığı manasına gelmez. Tüm gece aç kalmanın akabinde gücün sağlanabilmesi ve metabolizmanızın da uyanabilmesi için kahvaltının değeri çok büyüktür. Kahvaltı yapmak metabolizmanızı hızlandırıcı bir yoldur. Kahvaltı yapılmadığı vakit metabolizma yavaşlar ve yavaşlayan metabolizma beraberinde artmış bir iştah getirir. Artan iştah ile gün uzunluğu istemsiz bir formda yemek yeme gerçekleşir. Bu nedenle Tekrar Doğuşun en kıymetli basamağı: KAHVALTI.

-BESLENMENDE KESİNLİKLE SÜT VE ESERLERİNE YER VER!

Süt ve süt eserleri kilo denetiminde en güzel dostların olsun! Kan şekerini ve insülin salınımını düzenleyen sihirli beyazlar kilo denetimini de sağlıyor. Tennessee üniversitesinde yapılan araştırma sonucunda günde 3 porsiyon kalsiyumdan güçlü süt ve süt eserlerini tüketen fazla kilolu bireylerin daha az tüketenlere nazaran karın etrafı yağlanmalarının daha süratli azaldığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle her gün beslenmende kalsiyumdan güçlü süt ve eserlerine yer vermeyi unutma!

-DÜŞÜK KALORİLİ DİYETLER EN BÜYÜK DÜŞMANIN UNUTMA!

Evet… Düşük kalorili diyetlerle zayıflarsınız. Hatta kısa müddette zayıflarsınız. Zira temel nokta alınan ve harcanan kalori ortasındaki bağdır. Yemediğiniz vakit harcadığınızdan daha düşük kalori alır ve kilo kaybını gerçekleştirirsiniz. Başlarda her şey mükemmeldir. Zayıflamanın verdiği memnunluk değer biçilemezdir. Ya sonra? Metabolizmanızı alıştırdığınız düşük kalorili beslenme programının dışına çıktığınız an işler bilakis döner. Uzun bir müddet güçsüz kalan metabolizma ya bir daha güç alamazsam diyerek ona verdiğiniz enerjiyi bulduğu an depolamak ister. Bunu birebir savaş vaktinde anneanne ve babaannelerimizin yastık altına koyduğu paralar üzere düşünebilirsiniz. Metabolizmanız anneanne/ babaanneniz, para ise güç. Kıtlık vaktinde elde edilen en ufak para daha güç günler için saklanırdı. Metabolizmanızda size motamot bunu uygular. Ve biz buna kıtlık geni hipotezi deriz!

AMAN DİKKAT! Bu sürecin daima tekrarlanması, daima yeni diyetlerin uygulanması metabolizmanızın yavaşlamasına ve sıhhatinizi kaybetmenize neden olabilir.

-KENDİSİ KÜÇÜK AMA…

Kendisi küçük kalorisi büyük kaçamaklara dikkat edin.Fındık, fıstık üzere kuruyemişler, salam, sosis, sucuk üzere şarküteri eserleri, bisküviler, kuru pastalar, kekler, yağ içeriği yüksek hazır besinler üzere kalorisi yüksek ancak kendisi küçük yiyecekler tüketmek kilo vermeyi zorlaştırmaktadır. Örneğin 100 gram antep fıstığında 560 kalori, 100 gram ay çekirdeğinde 584 kalori, 100 gram fındıkta ise 628 kalori bulunmaktadır.

-DUYGULARIN MI AÇ SEN Mİ?

Yapılan araştırmalar birden fazla insanın olağandan fazla yemek yemesinin %75 duygusal açlıktan kaynaklandığını söylüyor. Sonbahar mevsimi ise duygusal açlığın olağanın üzerine çıktığı mevsimlerden. Bu türlü vakitlerde muhtaçlığımız olan yüksek su ve lif, yararlı bileşikler, düşük kalori içeren besinlerdir. ‘Böyle bir besin var mı?’ dediğinizi duyar üzereyim. Tam da bu noktada meyve ve sebzelerin bizler için armağan pahasında besinler olduğunu söylemeliyim. Araştırmalar gün uzunluğu iki porsiyon meyve ve zerzevat tüketen bireylerin başka bireylerden %11 daha sağlıklı olduğunu göstermiştir.

Başa dön tuşu