Chia

Chia Hakkındaki Gerçekler

Zengin protein, yağ ve lif içerdiği ile Aztekler’in en değerlisi besin kaynağı olan chia maya lisanında güç manasına gelir. Bitkinin tohumları bitkisel omega-3 bakımından varlıklı; yani alfa-linolenik asit (ALA) taşıyor. Keten tohumu dâhil olmak üzere tüm bitkiler ortasında en yüksek oranda omega-3 yağ asitleri içerdiği üzere, omega 3 deposu olarak bilinen somondan da daha yüksek oranda omega 3 içerir.

Besin Değerleri

Ortalama 2 yemek kaşığı chia 139 kalori, 4 gram protein, 9 gram yağ, 12 gr karbonhidrat ve 11 gram lif içeriyor. Ayrıyeten vitamin ve mineral tarafından de değerli. 100 gram tükettiğinizde kalsiyum, demir ve magnezyum gereksiniminizin yarısından fazlasını karşılamış oluyorsunuz.

Nerelerde kullanılıyor

Chia tohumları her türlü yiyecek ve içeceklere eklenebilir. En sık tahıl, soslar, zerzevat, yoğurda serpilip yahut içeceklere karıştırılabilir. Tıpkı vakitte su ile karıştırılıp jel haline gelmiş şeklide kullanılabilir.Bu biçimde yapılmış puding ve çorbalar ve lezzetli içecekler hazırlamak mümkün

Chia kilo vermeye yardımcı mı?

Chia tohumunun kilo vermeye katkısı olduğu tarafında fikirler var, bunun sebep olarak su ile temas ettiğinde oluşan jel yapının tok kalmaya yardımcı olduğu düşünülüyor. ABD ‘de yapılan bir araştırmada BKI 25kg/m2 üzerinde olanlara 12 hafta müddetince olağan diyetlerine 50 gr/gün chia tohumu ya da plasebo(etkisiz) verilmiş. Bu mühlet sonunda yapılan değerlendirmelerde chia tohumu verilen bireylerde kan lipit kıymetlerinde yahut kilo verdirici tesiri ile ilgili bariz bir azalma tespit edilmediği bildiriliyor.
Lakin tok tutmaya yardımcı olması diyete lif, kalsiyum, protein, antioksidanlar ve omega-3 eği için ekleyebiliriz. Fakat büyük bir kilo kaybı yarattığını söylemek için daha fazla araştırma sonucu görmek lazım. Kalp sıhhati için olumlu araştırma var ama hem kalp sıhhati hem de kilo verme için araştırma sayısı kısıtlı. Tekrar de besin ögeleri içeriğine bakıldığında kalp sıhhati, kemik sıhhati, sindirim sistemi ve kalp hastalıklarına yararlı olabileceğini söyleyebiliriz

Başa dön tuşu