Çikolatalı Gerçekler

ÇİKOLATASIZ ASLA

Kalp sıhhatimizi desteklediği ve ömrün uzamasına yardımcı olduğundan son yıllarda önemli bir üne kavuşan çikolata birçoğumuzun favori besinleri ortasında yer alıyor. Tabi ki yararı yalnızca denetimli tüketildiğinde gerçekleşiyor.

Mutlu ederken kalbimizi de koruyor

Yapılan araştırmalar sistemli ve gerçek ölçülerde tüketilen çikolatanın kalp-damar hastalıkları, diyabet ve metabolik sendrom üzere kardiyo-metabolik bozuklukların riskini azalttığını belirtiyor. Ayrıyeten bedendeki endorfin ve seratonin salgısını arttırarak memnunluk hissi oluşmasına yol açıyor. Bu özelliğinden ötürü uzmanlar da meditasyon için birden fazla vakit çikolatayı önerebiliyor.

Güçlü bir antioksidan kaynağı

İçerdiği flavanoller ve polifenoller ile antioksidan özellik gösteren çikolata bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirerek kansere karşı bedenimizi koruyor. Tıpkı vakitte flavanoid bileşenlerin yaşla birlikte artan hafıza sorunlarına de yararlı olduğu bulunmuş. Çikolatanın içerisinde bulunan bir diğer unsur olan teobromin de başka antioksidanlarla birlikte hipertansiyon, insülin direnci, yüksek kolesterol, damar tıkanıklığı ve bununla ilgili kalp-damar hastalıkları riskini azaltıyor. Yapılan araştırmalarla da günde 6 gr çikolata yemenin kalp krizi ve inme riskinin % 39 azalttığı ispat edilmiş.

Kakao oranı kıymetli  

Çikolatadaki kakao oranı arttıkça sıhhat üzerine olumlu tesirleri de artıyor. Bilhassa % 85 ve üzeri kakao içeriği olan bir çikolatada başka materyallerin (süt, şeker, yağ…) kullanımı az olduğundan azamî yarar sağlanıyor. Lakin % 65 kakao kuru hususu içerenleri tercih etmeniz de çikolatanın sıhhate olan bu yararlarından yararlanmanıza yetecektir.

Fazlası Ziyan

Çikolata, birçok faydalı besin öğesini içerse de kalorisinin yüksek bir besin olduğunu unutulmamamız gerekiyor. Porsiyonların fazla olması kalori alımını arttıracağından kilo artışına sebep olabilir. Kilo artışının da şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp damar hastalıkları ve inme riski üzere hastalıklara yol açtığını tekrardan hatırlatmak isterim. Âlâ bir haber ise Avrupa Kalp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmadan geliyor; küçük ölçülerde çikolata tüketiminin bile kalp sıhhatine olumlu tesir yaptığı belirtilmiş. Lakin, çikolata %60 civarında karbonhidrat içerdiğinden çok tüketimi sonucunda kan şekerimizde ani yükselme ve akabinde ani düşmeler gözlenebilir, bu da erken acıkmanıza yahut insülin salınımında bozukluklara yol açabilir.

Hangi çikolatadan ne kadar tüketelim?

Önceden bahsettiğim üzere çikolata tercihlerimizi kakao oranı mümkün olduğunca yüksek olanlarından yana kullanmalıyız. Bu doğrultuda en güzel seçenek bitter çikolata olurken üzerinde bitter ibaresi bulunan her eserde sıhhat için gerekli olan kakao oranı bulunmayabiliyor. Bitter çikolatanın kıymetli olmasının nedeni öteki sütlü çikolatalara oranla daha fazla kakao içerirken sütlü çikolatada bulunan ek şeker ve yağları içermemesidir. İçeriğinde asgarî % 65 kakao kuru hususu içeren bir bitter çikolatadan haftada 40 gr kadar tüketmek tüm bu yararlı tesirlerden yararlanmamızı sağlayacaktır.

 

Başa dön tuşu