Cildimiz ve Beslenme

  • Cildimiz ve Beslenme

Sağlıklı cilt, kâfi biçimde nemlendirilmiş sağlıklı bir epiderm ile birlikte istikrarlı beslenme ve güneş ışınlarından korunmakla mümkün olur.

Yorgun, gerilimli ve yanlış beslenen şahısların cildi bunu çabucak yansıtır. Günlük vitamin kullanımının faydası yıllardan beri biliniyor; lakin sağlıklı beslenme ile cilt sıhhati ortasındaki ilişki fakat son yıllarda dikkate alınmaya başlandı.

Vitaminlerin antioksidan tesirleri, cilde direkt uygulanan eserlerle uzun vakittir kullanılıyor. Lakin sindirim yoluyla alınan vitaminlerin faydasına, yakın vakte kadar kıymet verilmemişti. Yapılan araştırmalar muhakkak vitamin ve minerallerin sindirim yoluyla alındığında cilt, hoşluk ve bir bayanın genel sıhhati için yararları olduğunu kanıtlamıştır. Münasebetiyle hoş ve sağlıklı bir cildin sırrı, her şeyden evvel yanlışsız, istikrarlı bir beslenme ile birlikte gerekli vitaminlerin desteğiyle sağlanabilir.

  • Sigara ve cildimiz

Sigaradan uzak durmak akla yatkın bir hareket olacaktır. Sayısız ziyanının yanı sıra cilde de ziyanı büyüktür. Sigara dumanı ve katran cildin muhtaçlığı olan oksijeni almasına ve besin emilimine mani olarak kuru ve cansız görünmesine neden olur. Ayrıyeten sigara tüketimi ziyanlı hür radikallerin oluşmasına sebep olarak ciltteki kolajen ve elastin liflerini zayıflatarak cildin vakitsiz yaşlanmasına neden olur.

Sigara içiyorsanız cildinizin sıhhati açısından vitamin kullanımına daha da fazla kıymet vermeniz gerekecektir. Zira sigaranın cildinize verdiği ziyanları azaltmak lakin vitamin katkısıyla mümkün olabilir.

Çikolata, kuruyemiş, cips üzere yağlı yiyecekler cildin yağ istikrarını bozuyor ve sivilce oluşumuna neden oluyor. Örneğin; yağda kızarmış yiyeceklerin sindirimi zordur ve bu yiyecekler hücrelerin temizlenme sürecini uzatır. Cildin sağlıklı ve pürüzsüz olabilmesi için, yenilenlere son derece ihtimam göstermek gerekiyor. Bu nedenle bilhassa vitamin ve mineralli yiyecekler tüketmek çok kıymetli. Günde 5 modül taze meyve ve zerzevat yemek bunun için kâfi.

  • Cildin yeterli beslenmesi için şu yiyecekleri yemeye itina gösterin:

Soya filizi: Vücudun kendi hormonları kadar tesirli. Cildi dolduruyor ve gerginliğini sağlıyor.

Ispanak, lahana: B vitamini bağ dokusunun sıkılığını destekliyor, selüliti önlüyor.

Yeşil çay: Serbest radikallere karşı kıymetli hücre kollayıcı hususlar içeriyor ve böylece yaşlılığın direkt hücrelerde durdurulmasını sağlıyor.

Su: Hücrelerin ve bağ dokularının dolgu ve dayanak ihtiyacını karşılıyor. Besinlerin hücrelere taşınmasını, atıkların da hücrelerden çıkışını sağlıyor.

Somon ve ringa balığı: Bedenin acil gereksinim duyduğu lakin kendi başına üretemediği doymamış yağ asitleri içeren bu balıklar, hücrelerdeki yaşlılık sürecini yavaşlatarak anti-aging’de anahtar vazifesi görüyor.

Sarımsak: Bileşimindeki allisin unsuru kan deveranını harekete geçirerek cildi arındırıyor. Böylece cilt sağlıklı bir renge kavuşuyor.

Tavuk: Bedenin hoşluk hormonları üretmek için gereksinim duyduğu yüksek kıymette protein içeriyor. Ayrıyeten kolajen üretimini ve bağ dokusundaki liflerin yenilenmesini destekliyor.

Zeytinyağı: Soğuk preslenmiş hali sağlıklı hayat için teğe bir olan bu yağ, erken yaşlanma ve kırışıklıklar için kusursuz bir silah. Doymamış yağ asitleri hücreleri tehlikelerden koruyor.

Yumurta, süt: Dikkat cazip halde “niacin” unsuru içeriyorlar. Bu B vitamini depoları hücre yenilenmesi için vazgeçilmez olarak tanımlanıyor.

Rezene: Haftada birkaç kere sofrada olmalı.Kalsiyum zengini bu ot, ciltte su depolanmasını sağlıyor ve hücre yenilenmesinde misyon alıyor.

Avokado: E vitamini açısından epey güçlü. Böylelikle hür radikallere karşı içeriden de tesir ediyor.

Elma: Şeker ve ensülin cildi yaşlandırıyor. Buna rağmen elma kan şekerini sabitliyor ve ensülin iniş çıkışını engelliyor.

  • Cildimizi yaşlandıran yiyecekler

Margarin: Kahvaltı ve kızartma yağı olarak sofralarda yer verdiğimiz margarindeki doymuş yağ asitleri cilt hücrelerine ziyan veriyor ve bedende yağ olarak depolanıyor, velhasıl şişmanlatıyor.

Kahve: İnsülin oranını artırdığı için cilde ziyan veriyor. Ayrıyeten gerilim hormonu kortizolü harekete geçiriyor.

Pizza: Pizzadaki karbonhidrat yağ yakımını engelliyor. Ancak haftada bir sefer yemek ziyan vermiyor.

Alkol: Alkol alımı cildi yaşlandırıyor.

Şekerli besinler kana süratle karışır, ve çabuk yaşlandırır.

  • Kırmızı et de cildimize ziyan verir.
  • Kızartmalardan uzak durun.
  • Tuzdan olabildiğince uzak durun.
Başa dön tuşu