Ofis Çalışanları İçin Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Günümüzde ofiste çalışan bireyler olarak birçoğumuz vaktimizin önemli bir kısmını iş yerinde, masa başında geçirmekteyiz. İş ömrünün ağır temposu sağlıklı beslenme alışkanlıklarını göz arkası ederek bireyleri hazır beslenmeye yönlendirmekte bunun sonucu olarak da başta bedenin çeşitli bölgelerinde yağlanmalar belirginleşmeye başlayarak vakitle önemli kilo artışları hatta obeziteye hakikat giden bir tablo gözlemlenmektedir.

Yeterli ve istikrarlı beslenmek sıhhati muhafazanın yanı sıra iş performansını da artırır. Ofis hayatında hem sıhhatinizi hem de formunuzu korumak istiyorsanız;

Sabah aç karna su içerek güne başlamayı alışkanlık haline getirin. (Ortalama 500 ml ılık su)

Mutlaka istikrarlı bir kahvaltı sisteminiz olsun. Poğaça, açma, börek üzere pastane mamulleri değil; tam tahıllı ekmek, yumurta ve yağ oranı düşük peynir, çokça çiğ zerzevat, yeşillik menünüzde kesinlikle olsun.

Gün içerisinde çay, kahve tüketiminiz fazlaysa azaltın. Bu çeşit içecekler su içmenize pürüz olacaktır. Su tüketimi azalırsa da baş ağrısı, yorgunluk, dikkat dağınıklığı yaşarsınız. İçecek seçiminiz günde 1-2 fincan sade kahve, 1-2 fincan birki çayı ve 5-6 çay bardağını gecmeyecek formda siyah çay formunda olabilir.

Günlük su tüketiminiz ortalama 2-2,5 litre altında olmasın. Kesinlikle su hatırlatıcılar oluşturun.

Öğle yemeğini hazır yemek durumundaysanız mümkün olduğunca ızgara hafif menüleri, salataları yahut tam tahıllı sandvic ve ayran üzere sağlıklı secimler yapın.

3 saatten uzun müddet aç kalırsanız kan şekeriniz düşecektir ve karbonhidratlı şekerli yiyecek arayışına geçeceksiniz. Buna pürüz olmak için sağlıklı orta öğünlerle öğünlerinizi destekleyin. Orta öğünlerde süt, meyve, çiğ kuru yemişler, kepekli bisküvi ve galetalar sizin için hoş secimlerdir.

Masa başında uzun mühlet tıpkı durumda hareketsiz kalmamaya çalısın. Ortada bir küçük molalar verip hareket edin bu sayede bedeninizin ödem toplamasını da engellersiniz. Asansör mümkün olduğunca kullanılmasın, merdivenlerden inip çıkın.

Oturduğunuz yerde omuzlarınızı, kollarınjzı ve bacaklarınızı 15 dkda bir hareket ettirin. Gün içerisinde birkac kere masabasında uygulayabileceğiniz idmanları uygulayın.

İşe gidiş gelirken yürüme uzaklığınız varsa yürüyün, toplu taşımadan erken inip yürüme aranızı artırın.

Başa dön tuşu