Çocuğum Obez Olabilir Mi?

Araştırmacılara nazaran 2 ile 5 yaş ortasındaki çocukların %10’u ve 6 ile 11 yaş ortasındaki çocukların %20’si obez görünüyor.

Çocukların besin ihtiyacı yetişkin insanlardan farklıdır. Çocuk beslenmesinde maksat, sağlıklı büyüme ve gelişme sağlayabilmektir. Çocukluk periyodunda edinilen yanlış beslenme alışkanlıkları ise ilerleyen devirlerde obezite başta olmak üzere kalp hastalığı, diyabet, hipertansiyon, üzere değerli sıhhat meselelerine yol açar.

Ailelerin çoğunluğu bu bahiste dikkatli olmakla birlikte bir kısmı ise çocuklarının obez olduklarını kabul etmemekte, yalnızca iştahlı ve hafif toplu olduklarını düşünmektedir. Artık tombik pek tatlı olan bu çocuklar pekala ya sonra daima şişman olurlarsa? Çocuklarınızın ileride şişman olabileceği fikri ile yemeklerini ellerinden alıp onların şişman olduğunu belirtmeyin. Çocuklar bu davranışınızın nedenini anlamaz ve size karşı yansısı büyür. Çocuklarda şişmanlığa neden olabilir.

Hormonal-Genetik nedenler: Aile bireylerinde kilo fazlası varsa çocukta da olma ihtimali yüksek. Anne ve babanın yanlışlı yeme davranışı çocuğunda beslenme alışkanlıklarına geçmiş oluyor. Ailede insülin direnci sorunu varsa çocuklarda da görülme ihtimali erken yaşlarda olabilir.

-Anne sütü yerine mama ile beslenmek: Mama ile beslenen çocuklarda şişmanlık daha sık görülmektedir. Mama desteği gerekiyorsa içerisinde şeker desteği bulunmayan mamaları makul ölçülerde verilmesine dikkat edilmelidir.

-Hareketsiz hayat: En büyük neden. Evvelden sokakta oyun oynamak, bisiklet sürmek, idman yapmak, bizi şişmanlığa karşı koruyan en tesirli prosedürlerdi. Günümüzde ise gelişen teknoloji ile bilgisayar başında her işimiz çarçabuk yapıyor olmamız, en heyecanlı oyunların oynanıyor olması obeziteye neden olmaktadır.

Çocuklara kilo almayı biz öğretiyoruz

Tabağını bitir! O tabakta hiç bir şey kalmayacak

Bunları bitirmezsen gerinden ağlar!

Tabağını bitirmezsen sana acıkınca yemek vermem!

Aslında farkında olmadan en dikkatli ailelerin bile dayanamayıp bazen bu cümleleri kurduğu oluyor. Yemek yemeği istemeyen çocuğu tehdit ederek kazanmaya çalışıyoruz. Şayet çocuğunuz iştahsızsa aslında bu savaşın kazananı başlamadan muhakkaktır; çocuğunuz. Bugün o anki savaşı kazanan anneler yarın çocuğunuz şişman olursa bunun nedeni siz olabilirsiniz. Zira çocuğunuza kurduğunuz bu cümleleri hayatı boyunca uygulamaya çalıştığı kural olarak öğretiyorsunuz. O tabağın doysa bile bitmesi gerektiğini, bitirmediği takdirde gerisinden ağlayacaklarını sanıyorlar. Çok yemek yediğinde kendini daha inançlı ve daha keyifli hissediyorlar. Bu da ilerleyen yaşlarda beslenme alışkanlıklarını oluşturuyor. Biz diyetisyenler olarak bu kuralı yani beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek için çalışıyoruz. Bu alışkanlıklardan vazgeçmek dışarıdan göründüğü kadar kolay bir iş olmayabiliyor. Bu nedenle tam da bu yüzden çocuklarınıza asla yemek üzerinde baskı yapmayın! Zorlamayın! Ve çok yedirmeye çalışmayın.

Başa dön tuşu