Diyette yanlış bilinen gerçekler

Efsane:Düşük yağlı yiyecekler sağlıklıdır.

Gerçek:Bir çoğumuz sağlıklı olduğu niyetiyle düşük yağlı eserleri tercih ediyoruz. Ancak bu besinlerin birçoğu maalesef düşünüldükleri kadar sağlıklı değiller.

Hatta sağlıklı olmaları bir yana kimi az yağlı olarak bilinen hazır besinler içerdikleri tuz, tatlandırıcı (aspartam gibi), fruktoz şurubu ve şeker üzere katkı unsurları sebebiyle hayli sıhhatsizdir.

Efsane:“Doğal” ve “Organik” sağlıklı demektir.

Gerçek:Bir eserin “organik” yahut “doğal” ibaresi bulundurması onun gerçek manada sağlıklı olduğu manasına gelmez.

Etiketler bize en gerçek yolu gösterir! Bu yüzden “organik” ya da “doğal ” olduğunu argüman eden eserlerin içeriğini gösteren etiketler konusunda son derece dikkatli olmalıyız. Tuz, şeker, doymuş yağ üzere katkı unsurlarının ek edilmediği ve nitekim göründükleri kadar sağlıklı olduğundan emin olduğumuz eserleri tercih etmeliyiz.

Efsane:Agave, bal, hindistancevizi şekeri ve esmer şeker, beyaz çay şekerinden daha sağlıklıdır.

Gerçek:Aslında bilinenin bilakis çay şekerinin; hindistancevizi şekeri, agave şurubu ve bal üzere doğal şekerlerden pek bir fark yoktur.

Örneğin, son vakitlerde çok tanınan olan Hindistan cevizi şekerinin ana bileşenini Sukroz oluşturur (yarısı fruktoz ve yarısı gllikoz). Bu durumda Fruktoz içeriği %38-48,5 olan hindistan cevizi şekerinin, çay şekeriyle çabucak hemen birebir olduğunu söyleyebiliriz. Fruktoz karaciğer için toksiktir ve hormon istikrarını bozabilir.

Hangi formda olursa olsun şeker şekerdir ve vücudunuz onlara tıpkı karşılığı verir. Çok fazla hindistan cevizi şekeri yerseniz, fruktoz karaciğere katılır, toksik birikime neden olur, beyin fonksiyonunu düşürür ve direkt yağa metabolize olur.

Dünya sıhhat örgütünün teklifine nazaran günlük şeker alımı, toplam kalorinin sırf yüzde beşi kadar olmalıdır.

Efsane:Bir kişinin uyguladığı ve yararını gördüğü bir diyet, başka şahıslar için de birebir oranda yararlı olur.

Gerçek:Hiçbir birey tıpkı değildir. Bu nedenle en güzel diyet diye bir şey yoktur. Bir kişinin genetiği, fizyolojisi, hayat standartları, damak zevkleri öteki bireylerden son derece farklıdır. Bu farklar sağlıklı beslenme planında değişikliklerin yapılmasını gerektirir.

Araştırmalara nazaran, sağlıklı bir beslenme planında aranacak en kıymetli faktör, günlük rutininize uygun olmasıdır.

Bunu ise; bir Diyetisyen eşliğinde SİZE ÖZEL planlanmış, sevdiğiniz ve sürdürebileceğiniz bir programla sağlayabilirsiniz.

Efsane:Glutenden kaçınma, sindirim sistemimizi sağlıklı tutmanın âlâ bir yoludur.

Gerçek:Çölyak hastalığına yakalanmış biri değilseniz yahut bağırsaklarınızla ilgili öteki kronik bir sıhhat meseleniz yoksa, glutenin bedeniniz üzerinde olumsuz bir tesiri muhtemelen olmaz. Yani rastgele bir tıbbi nedeniniz yoksa glutensiz bir diyet uygulamanın pek bir yararı yoktur.

Araştırmalar, glutensiz diyet uygulayanlarda görülen olumlu sonuçların sebebini, bireylerin glutenli besinlerle birlikte işlenmiş ve hazır besinleri da diyetlerinden çıkarmaları ve daha çok zerzevat yüklü beslenmeleri olduğunu gösteriyor.

Efsane:Badem sütü, İnek sütünden daha sağlıklıdır.

Gerçek:İnek sütü yerine kullanılan alternatif sütlerin, beslenme açısından inek sütünden her vakit daha üstün olduğunu söylemek son derece yanlış olur.

Badem sütünün protein oranı inek sütüne nazaran kıyaslanmayacak kadar düşüktür. Ayrıyeten badem sütünde bulunan birtakım besin hususlarının bağırsaklarda ki emilimi kâfi seviyede sağlanamaz. Bu yüzden endüstriyel badem sütleri üretim süreçlerinde vitamin ve mineral bakımından zenginleştirilirler. Ama bununla birlikte epeyce yüksek katkı unsurları de bu sütlerin içine eklenir.

Efsane:Az az vesık sık beslenmek metabolizmayı hızlandırır.

Gerçek:Bu tip beslenme halinin diyet sürecinde değerli tesirleri vardır ancak metabolizmayı hızlandırma açısından pek bir tesiri yoktur.

Gün boyunca sık sık yemenin yararları; sizi öğünlerde kolay doyuma ulaştırması, gücünüzü ve şeker düzeyinizi muhafazası ve açlık isteklerini azaltmasıdır. Ayrıyeten ne kadar az acıkırsanız, o kadar az makus besin seçimi yaparsınız yahut çok yemek yeme davranışını daha az sergilersiniz.

Efsane:En gerçek ve başarılı diyet kısa müddette kilo verdiren diyetlerdir.

Gerçek:Özellikle son vakitlerde toplumsal medyadaki paylaşımlarında tesiriyle kısa müddette kilo verdiren diyetler epey tanınan durumda! Ancak sağlıklı manada kilo vermek için muhakkak hudutları korumak gerekir. O denli hafta da 2 verdim, haftada 3 verdim olayı değildir. Sağlıklı olan haftada ortalama 500 gr ve 1 kg ortası kilo kaybıdır. Süratli verilen kilolar çoklukla kas ve su kaybını işaret eder. Ancak âlâ ve sağlıklı bir diyette mühlet değil yağ kaybı göz önüne alınmalıdır.

Başa dön tuşu