Çocuklarda Boy Uzatan Besinler

Anne babaların en çok merak ettiği mevzulardan biridir çocuklarının uzunluklarının uzayıp uzamayacağı.. Çocukların sağlıklı bireyler olup olmadığı konusunda ki kriterler ortasında uzunluk uzunluğu da referans alındığı için haklı bir merak aslında!

Öncelikli olarak ailede uzunluk uzunluğunun %75-80 oranında genetiktir. Bir çocuğun ortalama uzunluğu anne-baba uzunluklarının yarısından 5 cm fazla yahut eksik aralıkta bulunur. İstisnalar olmakla birlikte çoklukla çocukların uzunlukları bu aralıkta yer alır. Artık gelelim başka uzunluk uzatan etkenlere!

  • Son vakitlerde çocuklarının uzunluklarının uzaması için büyüme hormonlarının satışı gerçekleşiyor. Birinci olarak buna dikkat çekmek istiyorum. Mutlaka internet ortamında, tabip denetimi dışında satılan bu biçim içerikleri kendiniz yahut çocuklarınız üzerinde kullanmayın!

  • Spor yapan çocuklarda spor yapmayan çocuklara kıyasla 8 cm’ye kadar uzunluk farkı görmek mümkün. Bilhassa basketbol oynayan çocukların uzunluklarında daha net fark gözleniyor.

  • Kaliteli beslenme ise bir öteki kilit noktalardan! Kâfi vitamin mineral alımını mevsiminde çıkan meyve ve zerzevattan alan çocuklar, yetersiz beslenen çocuklara kıyasla büyük fark yaratıyor. 

  • Boy uzamasında anahtar besin olarak nitelendirilen sütten bahsedelim bir de! Sütün azı da fazlası da bedene ziyan veriyor! Çok ölçüde süt tüketen çocuklarda demir eksikliğine bağlı kansızlık gözleniyor. Tıpkı vakitte diş çürüklerine de rastlamak mümkün! 

2-3 yaş kümesindeki çocukların günde 2 bardak süt ve süt eseri tüketmesi yeterliyken, 4-8yaş ortası çocukların 2.5 bardak, 9 yaş ve üzeri çocukların 3 bardak tüketmesi kâfi geliyor. Pekala nedir süt ve süt eserlerinin porsiyonları derseniz;

1 su bardağı süt = 1 su bardağı yoğurt = 1 su bardağı kefir = 1.5 su bardağı ayran olarak düşünebilirsiniz. Peynirin ve yumurtanın süt kümesi olmadığını zati artık biliyoruz. 

Çocuğunuz 9 yaşına geldiğinde çocuk endokrinoloğuna giderek nasıl bir yol çizmeniz gerektiğini, her şeyin yolunda olup olmadığını bilimsel datalar ışığında öğrenmeniz mümkün.

Başa dön tuşu