Futbol ve Beslenme

Futbol, her kadroda 11 oyuncunun bulunduğu iki farklı kadroyla oynanan dünyanın en tanınan sporudur. Ekip içerisindeki farklı durumlar nedeniyle oyuncuların gereksinimleri değişken olmakla birlikte makro besinlerin planlı alınması, hidrasyonun planması, gerekli ve yasak olmayan suplementlerin kullanılması oyuncuların performansının güzelleşmesi ve toparlanma için epey kıymetlidir.

Futbol yayıncı kuruluşlar, reklamlar, sponsorlar sayesinde bir bölüm haline geldikçe oyuncular ve ekipler ortasındaki rekabet de git gide artmıştır. Artan rekabet de futbol kulüplerinin daha profosyonel, multidisipliner bir yapıya bürünmesine neden olmuştur. Yani bir futbolcunun azamî performansa ulaşması için antrenör, diyetisyen ve spor tabibi birlikte çalışmaktadır.

Futbolcular için beslenme planı oluşturmak karmaşık bir süreçtir. Artan maç sayıları, deplasmanlar, dönem öncesi, dönem sırası, dönem sonrası ve hatta maç öncesi, maç sırası ve maç sonrası beslenme ihtiyaçlara nazaran dikkatli bir halde planlanmalıdır.

Enerji İhtiyacı

Futbolda güç gereksinimi ve harcaması; oyuncunun uzunluğu, kilosu ve beden kompozisyona, eğitim yüküne, durumuna, çevresel şartlara nazaran çok büyük farklılıklar gösterir. Bir maç için ortalama güç harcamasının yaklaşık 1107 kcal olduğu varsayım edilirken, idmanda günde 3442 ila 3824 kcal harcandığı düşünülmektedir. 

    Enerji gereksinimi en çok hazırlık devrinde artar, karşılaşma periyodu ve geçiş periyodunda nispeten daha azdır. Geçiş döneminde(off sezon) futbolcular güç alımına dikkat etmezse kilo ve beden yağında artış görüşebilir.

    Karbonhidratlar

Karbonhidratlar (CHO) genel olarak sporda ve bilhassa futbolda hayati ehemmiyete sahiptir, zira kas glikojen bir maçta güç üretimi için temel yakıt kaynağıdır. Glikojen depolarının doldurulması ve idman sonrası toparlanmanın sağlanabilmesi için futbolcuların günlük karbonhidrat gereksinmesini karşılaması değerlidir. 

Protein

Futbolcularda artan idman şiddeti ve müddeti nedeniyle kas yıkımı ve protein hasarı artmaktadır. Proteinlerin hakikat ölçü ve vakitte kullanılması toparlanma sürecini hızlandırırken, protein yıkımını da azaltmaktadır.

Hidrasyon

Maç sırasında iç beden ısısı yükseldiğinde, ısı artışını dengelemenin temel düzeneği terlemedir. Ter yoluyla kaybedilen su, sodyum vs. bireyler ortasında büyük farklılıklar gösterir ve çevresel şartlara, beden yüküne, oyuncuların konumlarına ve oyun usullerine, alanda harcanan toplam mühlete nazaran değişmektedir. Kaybedilen su ve mineraller kesinlikle yerine konmalıdır.

Yağlar

Yağ alımı sıhhat için temeldir ve çok düşük yağlı bir diyet, yağda çözünen vitaminlerin ve glikojen depolanmasının kastaki emilimini azaltır. Bir futbolcu için gerekli olan yağ ölçüsü, büyük ölçüde idman durumuna ve atletin gayelerine bağlıdır

Başa dön tuşu