Çocuklarda Kilo Takibi

Çocuklarda kilo takibi yaparken ;

İlk maksadımız kilo muhafazayı sağlamaktır. Biliyorsunuz ki çocukların uzunlukları 13-18 yaşına kadar uzamaya devam etmektedir. Kilolu bir çocuğun 1-2 yıl kilo almasını durdurabilirsek bu sürecin sonunda uzunlukları uzadığı için fit bir manzaraya sahip olacaklardır. İkinci amacımız ise haftada 0.5 kg ve ayda da en fazla 2 kg vermelerini isteriz.

Çocuklarda kilo takibi yaparken kalori kısıtlaması yapılmamalıdır. Çocuğun yaşına ve okul şartlarına nazaran alması gereken besin kümeleri hesaplanarak beslenme programı düzenlenmelidir.

Biliyoruz ki çocuklarda bilhassa paketli eserler, çok şekerli içecek ve yiyecekler ve kızartılmış eserlerin çok tüketilmesi ile birlikte günlük alması gereken kalorinin çok çok üstünde kalori almaktadırlar. Bu nedenle kilo takibi yaparken yalnızca bu ziyanlı yiyeceklerin tüketimin azaltılması çocuklarda kilo kaybına yardımcı olacaktır.

Çocuklarda kilo denetimini sağlamak için öneriler

 1. Paketli yiyecekleri ( gazlı içecekler , cips, çikolata.. ) mümkün epeyce azaltalım.

 2. Hazır içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları yahut ayran tükettirelim

 3. Çocukların içeceklerine şeker ilave etmeyelim. Ediyorsak ölçüsü yavaş yavaş azaltın

 4. Çocuklarımıza zerzevat ve salata tüketmeye özendirelim

 5. Çocuklara konutta yemek yedirmeye ihtimam gösterelim

 6. Evde tertipli yemek yapmaya çalışalım ki çocuklarımıza dışardan sıhhatsiz ve çok yağlı hatta kızartılmış yiyecekelri yedirmek zorunda kalmayalım

 7. Evde kızartmaları fırında yapın

 8. Çocukların kilo verme sürecinde anne, baba,diğer kardeşlerde takviye olmalıdırlar. Çocuk için yasak olan yiyecekler tüm aileye yasak olmalıdır. Yada teklifler tüm aile için geçerli olmalıdır.

 9. Her Gün kesinlikle basket , futbol, yüzme, sistemli yürüyüş yahut parkta oyun aktiviteler, yapılmalıdır.

 10. Günde 1-1,5 litre su tüketilmeldir

 11. Düenli uykuda çocukların kilo vermesinde ve uzunluk uzamasında çok değerlidir.

Başa dön tuşu