Doğum Sonrası (Emzirme Döneminde) Beslenme

Güzel anneler, alınan doğum kilolarından kurtulmanın en hoş ve doğal yolu bebeğinizi emzirmektir. Emzirme devrinde metabolizma hızlanır. Birinci 6 aylık devirde zayıflama diyeti önerilmez lakin bu demek değildir ki her türlü besinden muhtaçlığının fazlasını yiyebilirsin.

Doğru ve istikrarlı beslenerek hem süt kaliteni arttırabilir hem de kilo verebilirsin.

En değerli dayanak sıvı ! Günlük en az 2,5-3 litre su tüketmelisiniz. Tekrar sıvı tüketimi için ayran ve kefir tercih edebilirsiniz. (kafein tüketimi bu periyotta önerilmez. Canınızın o çok çektiği bol köpüklü kahveler biraz daha beklesin. Bu sebeple yeşil çay da tüketmiyoruz)

Sıvılardan yola çıkmışken, bu devirde rezene, anason üzere süt artırmaya da yardımcı bitki çaylarını tüketebilirsiniz.

Günlük protein alımına itina gösterelim ! Yumurta, et, baklagiller protein kaynaklarıdır. Bu periyotta her gün kesinlikle 1 adet haşlanmış yumurta tüketmelisiniz. (herhangi bir alerji durumu yahut hastalık yoksa) Baklagiller birtakım bireylerde gaz ve şişkinlik durumunu artırabilir. Bir evvelki geceden suda bekletme ve zarını ayıklama sürecini uygulayabilirsiniz. (kendinizi en uygun siz tanırsınız. Hangi besinin sizi rahatsız edip etmeyeceğini anlamak için azar azar beslenme programınıza ekleyin ve denetim edin)

Haftada en az 2 kere balık tüketmeye itina gösterin. Şayet olmuyorsa omega 3 dayanağı almalısınız.

Mevsiminde meyve ve zerzevat yiyin. Vitamin ve minerallerden faydalanın, posa tüketimini artırmış olarak, bağırsak sıhhatinizi koruyun.

Ekmeklerinizi çok-tam tahıllı yahut tam buğday tercih edebilirsiniz. Hem posa almış olacaksınız hem de farklı vitaminlerden yararlanacaksınız.

Gebelik devrinde kansızlık yaşadıysanız, demir içeren, et, tavuk, yumurta, balık, karaciğer, kuru üzüm(çekirdeği ile) , pekmez, koyu yeşil yapraklı sebzeler, ceviz, fındık tüketebilirsiniz.

Tuz tüketimini kısıtlamalısınız.

Alkol ve sigara tekrar bu periyotta mutlaka kullanılmamalıdır !

Başa dön tuşu