Çocuklarda Öfke Duygusu

Öfke, genellikle çaresizlik, zorlanma gibi istenmeyen sonuçlarda, beklentilerin karşılanmadığı durumlarda, engelleme ve haksızlık yaşanıldığında ortaya çıkan ve bireylerin zorluklarla başa çıkabilmesini sağlayan doğal ve sağlıklı bir duygudur. Her ne kadar yıkıcı, istenmeyen bir duygu gibi düşünülse de aslında en doğal duygularımızdan biridir. Öfke, saldırganlık ile karıştırılmamalıdır. Çünkü öfke sebep, saldırganlık ise yıkıcı bir sonuçtur. Bu noktada önemli olan öfkeyi kontrol etmeyi öğrenmek ve çocuklara öğretmektir.

Çocuklar öfkeyi kendilerinden uzaklaştıramadıklarında saldırganlık ortaya çıkmaktadır. Saldırgan çocuk; vurabilir, ısırabilir, elindeki nesneyi fırlatabilir ve diğerine zarar verebilir. Sürekli engellemelerle karşılaşan ya da korkutulan bir çocuğun saldırgan davranış sergilemesi daha yüksek olasılıktır.

Aynı zamanda ebeveynler tarafından olumsuz davranışların ‘’Aferin oğlum, o sana vurduysa sen de ona vur. Seni üzeni sen de üz’’ gibi cümlelerle ödüllendirilmesi bu olumsuz davranışların daha sık ortaya çıkmasına sebebiyet verir.

*Ebeveynlerin öfke duygusuna nasıl tepki verdiği, çocuğun öfkeye verdiği tepkiyi etkileyebilir. Yapılan araştırmalar saldırganlığın öğrenilmesinde sosyal öğrenmenin en güçlü etmenlerden biri olduğunu vurgular. Anne baba tutumlarının yanı sıra televizyon ve tabletler de saldırgan davranışların öğrenilmesinde oldukça etkilidir.

*Ebeveynler çocuğun uyması gereken kuralları ve sınırları belirleyebilmelidir. Bu çocuğun özdenetim becerilerini kazanmasına ve geliştirmesine olanak sağlar.

*Çocuklar, öfke anında kendini sakin ve sabırla dinleyen ebeveynlere ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle ebeveynlerin sakin kalabilmesi öfke yönetiminde önemlidir.

*Çocuğun öfkeli davrandığı anlarda bu tutumunun arkasındaki gerçek sebebin anlaşılması çok önemlidir. Bunun için çocuğun duygularını dinlemeli ve onları tanımalısınız.

*Fiziksel temas öfkeli çocuğu rahatlatabilir. Sarılmak, sırtını okşamak vb. yararlı olacaktır. Zor konuların üstesinden gelmek için özgüven verir. Bilimsel anlamda da 20 saniyelik bir fiziksel temas, beynin oksitoksin hormonu salgılamasını sağlar. Bu bizi rahatlatan ve bize güven veren bir hormondur.

*Çocuğunuzun öfke belirtilerini görüyorsanız sakinleşmesi için çeşitli yöntemler sunabilirsiniz. Örneğin;

 – Öfkeye bir isim verip birlikte resmini çizmek (sonrasında isterse bu resmi yırtabilir)

 -Nefes egzersizi yapmak

 -Oyun hamuru sıkmak

 -Yastığa ya da yumuşak bir oyuncağa vurarak öfkeyi dışavurmak

‘’Öfke yaklaşan fırtınanın habercisi olabilir. Bunu yönetebilen aileler bu fırtınayı yara almadan atlatırlar. Ve unutmamak gerekir ki gökkuşağı da yağmurdan sonra çıkar.’’


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu