D Vitamini ve Beslenme

Cildimiz güneşin UVB ışınlarını kullanarak D vitamini üretme kapasitesine sahiptir. Bu vitaminin eksikliğinin yaygın olmasının sebebi ise D vitamini içeren besinlerin sayısının az olması ve bu besinlerde bedenin muhtaçlık duyduğu kadar D vitamini bulunmaması. Güneşsiz bir bölgedeyseniz yahut gereğince güneşe çıkmıyorsanız bu vitaminin eksikliğini yaşama riskiniz hayli yüksek.

D vitamininin esas misyonu ; besinler yoluyla alınan kalsiyum ve fosforun işlenmesidir. Kalsiyum ve fosfor kemik sıhhati için son derece değerli minerallerdir. Hasebiyle D vitamini için öncelikli olarak kemik sıhhatinin korunması için kıymetli bir vitamin diyebiliriz. Kemiklerin güçlü olması için D vitaminine gereksinimimiz var fakat D vitamini eksikliğinde yalnızca kemiklerimiz zayıflamıyor. Uzun periyodik D vitamini eksikliğinin göğüs kanseri, kolon kanseri, pankreas kanseri, kalp hastalıkları, depresyon üzere pek çok önemli hastalığı tetiklediği biliniyor.

Genel Yararları ;

Kemiklerin gelişmesini sağlar.

Cilt hastalıkların önünde büyük manidir.

Sinir sisteminin istikrarının sürekliliğine yardımcıdır.

Enfeksiyonların denetim edilmesine yardımcı olur.

Kalsiyum emiliminde kıymetli ölçüde vazife alır.

İlerleyen yaşlarda kemik kaybının önüne geçer.

Yeni deri hücrelerinin oluşumunda vazife alır.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Kalp atışını düzenlemede yardımcıdır.

Raşitizmin önünde büyük manidir.

Kemiklerde kalsiyumun depolanmasını sağlar.

Romatizma tedavisinde büyük yardımcıdır.

D vitamini eksikliğinin belirtileri ; çocuklarda rikets, erişkinlerde ise osteomalazi klinik tablosuna neden olmaktadır. Kemik ağrısı, miyaljiler (kas ağrısı) ve genel zayıflık hali üzere kas-iskelet sistemi semptomları. Uykusuzluk, sırt ağrısı, artraljiler (bilekler, ayak bilekleri, omuzlar ve parmaklarda), proksimal kas güçsüzlüğü, baş ağrısı ve saç dökülmesine de neden olabilir.

Depresyon ; D vitamini eksikliğinde görülen depresyon çok şiddetli olmayabilir ve daha çok kendinizi “nedensiz olarak hüzünlü hissetmeniz olarak” tanımlanabilir. Bunun nedeni, beyinde üretilen ve ruh halinin düzenlenmesinde kullanılan serotonin düzeyinin D vitamini eksikliğine bağlı olarak düşmesidir.

Yaşlara nazaran günlük alınması gereken D vitamini ölçüleri ise şu formdadır ; 0-6 ay: 10 mcg 7-12 ay: 5 mcg 1-3 yaş: 15 mcg 4-8 yaş: 15 mcg 9-70 yaş: 15 mcg 70 yaş ve üzeri: 20 mcg Hamilelik ve emzirme devirleri: 15 mcg

En değerli D vitamini kaynağı güneş ışınlarıdır. Ancak bunun dışında balık yağı, somon balığı, ton balığı, uskumru, ringa balığı, karides, istiridye üzere deniz eserlerinde; peynir, tereyağı, yumurta üzere süt ve süt eserlerinde ayrıyeten karaciğer, patates, kahvaltılık gevrekler üzere besinlerde bulunur.

NOT ; Şayet D vitamini desteği alıyorsanız altı ayda bir vitamin seviyenizi ve kalsiyum seviyenizi denetim ettirin. Yeni başlamak istiyorsanız da öncesinde kesinlikle test yaptırın. Zira çıkan D vitamini sonucuna nazaran değişen ölçülerde D vitamini desteği önerilmektedir, herkesin muhtaçlığı tıpkı değildir.

Başa dön tuşu