Detoks

Endüstrileşme ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte soluduğumuz havanın, yediğimiz besinlerin kalitesi günden güne düşüyor. Hayatımızda aksiliklere bağlı olarak yaşadığımız gerilim faktörleri, kabızlık şikayetleri ve güç düşüklüğü geçmişe kıyasla çok daha fazla.. Tüm bu faktörleri ortadan kaldırmak yahut en aza indirgemek ismine çoğumuz detoks (!) yaparak bedenimizi belirli bir istikrara getirmeyi hedefliyoruz. Ama ne yazık ki ortada yanlış bir algı oluşmuş durumda..

Bilinçsizce ve vakitsizce yapılan detoks programları sıhhati tehdit ediyor!!

Bir uzman tarafından şahsa has hazırlanmayan detoks programları bağışıklık sistemini düşürüyor hatta kişiyi zatürreye kadar götürebiliyor. Yapılan araştırmalarda yanlış beslenme sonucu vitamin ve protein depoları boşalıyor; ilerleyen vakitlerde ciltte sarkmalar, direnç kaybı, demir eksikliği ve kemik erimesini beraberinde getiriyor.

Peki detoks programı yapılmamalı mı?

Tabi ki yapılabilir ancak hakikat sistemlerle, yanlışsız vakitte ve konusunda uzman bireylerin takviyesi ile..

  • Öncelikle tabip denetiminde kan analizi yapılmalı ve program mühleti 7-10 günü aşmayacak biçimde olmalı.

  • Daha çok zerzevat ve meyve üzere lifli besinlerin dayanağı ile günlük alınması gereken güç şahsa mahsus hazırlanıp tüm besin kümelerini kapsamalı. Besin kümelerini ise ekmek kümesi, et kümesi, yağ kümesi besinler ile birlikte zerzevat ve meyve kümesi kapsar.

  • Detoks programını hazırlayan kişi beslenme uzmanı/diyetisyen olmalıdır.

  • Detoks programında işlenmiş ve paketli besinlerden uzak durulmalı, mesken üretimi yemekler tercih edilmelidir.

  • Detoks ‘’ sadece sıvı besin tüketimi’’ değildir. Sindirim ağızda başlar. Bu sebeple yenilen zerzevat ve meyvelerin çiğ halde yahut pişmiş olarak, çiğnenerek yenmesi düzeneğin bütün olarak çalışmasına yardımcı olur.

  • Süt kümesi besinlerden kefir yahut probiyotik yoğurtlar barsaklarımızda yaşayan gözetici askerlerin (yararlı bakteriler) artmasını sağlar, arınmayı kolaylaştırır.

  • Temiz hava detoksun en büyük destekçisi.. Kişi günlük aktivitesine ek olarak her gün 40-60 dakika tabiat yürüyüşü yapmalı, bedeni arındırmaya yardımcı olmalıdır.

  • En sağlıklı detoks içeceği ise su!! Gün içinde 3 litre kadar su içmeyi ihmal etmemeli.

Uzman takviyesiyle kısa müddetli bu şekil bir beslenme programı yapıldığında bedenin ziyanlı hususlardan olabildiğince arınmış, daha dinç bir görünüme kavuşacağı unutulmamalıdır.

Başa dön tuşu