Güçlü Bağışıklık İçin Sağlıklı Bağırsak | Diyetisyen Tavsiyesi

Salgın döneminde bağışıklık sisteminin önemini bir kez daha anladık. Bağırsak sağlığımızı artırarak bağışıklığımızı güçlendirebiliriz. Son yapılan araştırmalar da güçlü bağışıklık sistemi için bağırsakların sağlıklı olmasının gerektiği belirlenmiştir. Bağırsaklar, besinlerin sindirim ve emiliminin gerçekleştiği sindirim sisteminin parçasıdır. Yapılan bilimsel çalışmalarda bağırsakların, vücudun bağışıklık hücrelerinin %70-80’ni bulundurduğunu böylece bağışıklık sisteminin de bir parçası olduğu ortaya çıkmıştır.

Peki sağlıklı bağırsaklar için nelere dikkat etmeliyiz?

Yeterli ve dengeli beslenin

Yeterli ve dengeli beslenmek bağırsakları düzenleyeceği gibi bağışıklığımızı da güçlendirerek sağlığımızı koruyacaktır. Dört besin grubunu(Süt grubu, protein grubu, tahıl grubu, sebze/meyve grubu) günlük beslenmemizde bulundurarak yeterli ve dengeli beslenebiliriz.

Lifli besinlere beslenmenizde yer açın

Sebze, meyve ve tam tahıllı besinler(tam buğdaylı ekmek, yulaf, çavdar bulgur vb.) lif bakımından zengindir. Lifli beslenmek bağırsakların çalışmasını düzenleyerek bağırsaklarda en sık görülen kabızlık problemine çözüm olur. Aynı zamanda lif, kanserojen maddeleri bağırsaklardan hızla uzaklaştırır, tokluk süresini uzatır, kan şekerini dengeler ve kolesterolü düşürür.

Probiyotik besinleri tüketin

Probiyotik, bağırsaklardaki yararlı bakterilerdir.  Bağırsak sağlığı için bu dost bakterilerin dengesi çok önemlidir. Kefir, ev yapımı yoğurt, tarhana çorbası ve turşu probiyotik besinlerdir.

Su tüketimine dikkat edin

Su, bağırsaklarda ki hareketi arttırarak dışkılamaya yardımcı olur. Her gün yeteri kadar su içmeye özen gösterin. Günlük olarak ortalama 2 litre su yeterli olacaktır. 

Yürüyüş yapın

Her gün düzenli spor yapmak bağırsakların hareketlenmesini sağlayacaktır. 

Bağırsak sağlığının bozulması, sindirim sistemini etkileyeceği gibi bağışıklığımızı da düşürerek hastalıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlayacaktır. Sağlıklı bağırsak ve güçlü bağışıklık için sağlıklı beslenme alışkanlıklarını yaşam tarzın haline getirin. 

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu