DETOKS NASIL YAPILIR?

Detoks; sıvı orucu formunda yapılan bir beden temizliğidir. Gaye sindirimi yavaşlatmak ve bedeni dinlendirmektir. Sağlıklı bir insan bedeni, beslenme için, bilhassa de fast food usulündeki yiyeekler için önemli süreçte vakit ve güç harcar. Bir et yemeğinin sindirilmesi 6-8 saat, bir karbonhidrat yemeğinin 3-4 saat, bir zerzevat yemeğinin 1-2 saat, meyvenin ise maximum yarım saat sürer. Yani toplam süreçlere baktığımızda, sindirim bedeni önemli manada yoran bir durumdur. Bu uzun periyodik sindirim sonucunda bedende toksinlerin birikmesine sebep olur. Sindirimin yavaşladığı detoks süreci bedeninizin dinlenmesi için âlâ bir paklık fırsatıdır.
Detoks aç kalmak değil, bedeninizin gereksinimi olan enerjiyi, sıvı formatta, kâfi vitamin ve mineral dayanağı sağlayacak biçimde tüketmekdir.

Detoks Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kahve, siyah çay, kola, güç içeceği ve asitli içecekler ve alkol üzere içecekleri detoks sürecinde kullanmıyoruz zira karaciğerimize yük bindirmememiz gerekiyor.
Her sabah birinci tükettiğiniz içecek; oda sıcaklığında 2 bardak su olmalı ve günlük 2 litre su içmelisiniz.
Gün boyunca taze sıkılmış zerzevat ya da meyve suyu (asitli olanlardan bilhassa portakal suyu dışında) tüketilebilir.
Sabah kahvaltısında salatalık, domates, biber, zeytin, kızartılmış bir dilim çavdar ekmeği, mısır gevreği, meyve salatası, yulaf üzere hayvansal kaynaklı olmayan besinleri kullanabilirsiniz.
Bitki Çaylarınızı sıcak değil, ılık tercih etmelisiniz.
Orta öğünlerde taze meyve zerzevat yahut yağlı tohumlar tercih edilebilir.
Salatalar, etsiz haşlanmış zerzevat yemekleri, zeytinyağlı sebzeler, taze hazırlanmış zerzevat çorbaları da tüketilebilir.
Hayvansal proteinlerden yalnızca az ölçüde yağsız pişirilmiş balık tercih edebilirsiniz.
Et, tavuk, yumurta ve süt eserleri üzere hayvansal kaynaklı besinler tüketilmemelidir.
Mercimek, nohut, kuru fasulye, börülce üzere protein kaynaklarını haşlanmış halde salatalarınıza ek edebilirsiniz.
Ağır karbonhidratlar (makarna, pilav, beyaz ekmek) tüketilmemelidir.
Akşam saat 19:00-20:00 aralığında son öğün tüketilmeli, sonrasında yiyecek tüketilmemelidir.

Detoks Nasıl Yapılır?

Her sabah kahvaltı öncesinde 2 bardak ılık su, kahvaltı yerine de cold press sıkılmış taze meyve ve zerzevat suyu tüketilmelidir. Orta öğünlerde taze meyve, kuru meyve yahut yağlı tohumlar tercih edilebilir. Öğün sonralarında ılık bitki çayı içilebilir. Ana öğünlerde kurubaklagiller, yağsız ve haşlanmış zerzevat ve salata tüketilebilir. Protein gereksinimi kurubaklagillerden karşılanır ama hayvansal kaynaklı besin almak konusunda ısrarcıysanız 150-200 gr aralığında yağsız pişirilmiş balık tüketilebilir. Et ve süt eserleri, işlenmiş besinler, şeker ve karbonhidrat asla olmamalıdır.
Detoks programı tıpkı vakitte zihinsel rahatlama programıdır. Zira gerilimin sebep olduğu hormonal değişikliklerde bedenin yıpranmasına ve kiloda değişikliklere sebep olur. Detoks yaptığınız süreçte elektronik aygıtlardan, hava kirliliğinin ağır olduğu yerlerden ve ağır iş temposundan uzak durmanız tavsiye edilir.

Nasıl Devam Edilir?

İlk 3 gün alışkanlıklarınızın sıkıntı değiştiği vakit dilimidir o yüzden kararlı olmanız çok kıymetlidir. Bu periyotta orta öğün ölçülerinizi ve sıklığını arttırabilirsiniz. Pak hava, bol su ve dinlenmek çok önemlidirç
lk birkaç gün boyunca, baş ağrısı, halsizlik, soğuk algınlığına benzeri belirtiler, ishal, mide krampı, kas yahut eklem ağrısı ve hatta deri döküntüsü yaşayabilirsiniz. Bu tip belirtiler çok nadiren rastlanır lakin bu tip badireler ile karşılaşacak olursanız panik yapmayın. Bunlar yalnızca alışma sürecinin yan tesirleri. 2. ve 3. Günlerde bedeniniz yeni beslenme sisteminize adapte olmaya başlar. Toksinlerin atılmasını hızlandırmak için spor yaparak yahut sahunaya girerek terlemek faydalı olacaktır. Lakin çok spor ile bunu denemeyin zira bedeninizde laktik asit birikmesine ve detoks tesirinin azalmasına sebep olur. Hafif yürüyüş, yüzme, yoga ve bisiklet üzere sporlar tercih etmek daha hakikat olacaktır. 2ve 5. Günlerde gücün arttığını, bu yeni yaşama adapte olduğunu ve hafiflediğini hissedeceksin. Daha az uyuyup daha zinde uyanacağından emin olabilirsiniz, bu devirde tüm ziyanlı atıkları atan bedeniniz artık daha zinde ve parlak olacak. Cildinizin parladığını farkedeceksiniz. 2. ve 7. Günlerde büsbütün alışmış olarak, çok parlak bir cilt ile hafiflemiş ve daha açık bir zihinle hayata başlayacak duruma geldiğinizden emin olabilirsiniz.

Ne Kadar Mühlet Uygulanır?

Bir detoks programının asgarî müddeti 4 gündür, ideali 7 gündür. Bunu her mevsim (yılda 4 kez) tekrarlayabileceğiniz üzere yılda en az 2 sefer yapılmasını tavsiye ederiz. Tabiki ortalarda nasıl yaşanacığına da dikkat etmek gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz.

Detoks Sonrası Hayat:

Detoks yapan birçok kişi artık bu hayat usulüne geçince hayatın tüm keyiflerini bırakmak zorunda olacağını düşünüyor ancak bu gerçek değil. Şayet detoks seçimlerinizin %25’i kaçamak %75’i sağlıklı seçimlerden oluşacak bir beslenme sistemi kurarsanız kendinize bu çok istikrarlı bir ömür sürmenize yardımcı olur. Tam karşıtını yaptığınızda toksinler birikmeye başlayacaktır.
Daha pak hava solumaya ve kâfi derecede oksijen almaya,
Kâfi ölçüde ve kaliteli su içmeye, daha çok organik, taze, canlı ve alkali zerzevat, meyve, yeşillik, yemiş, baklagil ve tahıl tüketmeye, çokça hareket etmeye,elektromanyetik dalgalardan ve gerilimden korunmaya, deterjan ve kozmetiklerinizde organik kullanıma geçmeye, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye, alkol, sigara, kahve üzere bağımlılıklardan uzaklaşmaya, hayata bakış açınızı değiştirmeye, daha enerjik, dinç, şuurlu ve daha farkındalığı yüksek bir yaşama geçmeye hazırsanız ortamıza beğenilen geldiniz…

Başa dön tuşu