Detoks Suyumu İçtim, Kilolarımı Verdim

Yazın girmesiyle, tatile bir kala sendromu hortlamış oldu! Havada şok diyetler, detoks tarifler uçuşmaya başladı. Pekala lakin nedir bu detoks? Detoks yapmak neden gerekli? Gerçek uygulanıyor mu? Kilo verme emeliyle detoks yapılır mı?.. üzere başta oluşan soru işaretlerini temizleyelim.

DETOKS NEDİR?

Detoks, bedenin toksinlerden arınması ve dinlenmesi demektir. Toplum genelinin uygulamadaki kusurunun bilakis, sağlıklı ve doğal eserlerin, kâfi ve istikrarlı bir formda günlük beslenmede yer alması manasındadır. Örneğin; şeker ve şekerli besinler yerine kaliteli karbonhidrat kaynağı olan tahılları tercih etmek, kırmızı et yerine Omega-3 kaynağı olan balığı tercih etmek, ana öğünlerde zerzevata tartı vermek üzere değişikliklerle vücudunuzu dinlendirebilirsiniz.

NEDEN DETOKS YAPILMALI?

Şehir hayatında; kirli hava, sigara dumanı, âlâ temizlenmemiş sebzeler yahut güzel pişmemiş etler üzere birçok yolla toksinlere maruz kalırız. Bunlara bir de yanılgılı beslenme davranışları ve hareketsiz ömür eklenince hastalık ve alerjiler kaçınılmaz oluyor. Beden, kendi tabiatında var olan arınma sistemlerini (terleme, idrar) devreye sokar lakin birçok farklı yolla ve çok sayıda bedene nüfuz etmiş toksinleri temizlemek o kadar da kolay değil. Bu sebeplerle detoks yaparak, ağır antioksidan alımını sağlayıp arınmak gerekiyor.

DETOKS İLE KİLO VERMEK HEDEFLENİR Mİ?

Detoks yaparken, hareketsiz ömrün getirisi olan; şişkinlik, ödem, kabızlık üzere şikayetler azaldığı ve beden dinlendiği için bedensel incelme gözlenebilir. Lakin detoksun hizmet ettiği hedef kilo vermek değildir. Detoks sonrasında bu inceliği korumak için, istikrarlı beslenmeye ve fizikî aktivite seviyesini arttırmaya devam etmek gerekir. Aksi halde eski beslenme alışkanlıklarına dönüldüğü vakit, gitti zannedilen kilolar çok kısa müddette geri döner. Yani detoks yaparken maksat, bedeni dinlendirmektir, kilo vermek değil. Birkaç litre limonlu, tarçınlı, maydanozlu su içmek tek başına kilo vermenizi sağlamaz. Zira detoks su diye bir şey yoktur, ödem ve şişkinliği atmanızı sağlayan içine ek ettikleriniz değil suyun kendisidir. Aromalı suyunuzu içerken beslenmenize de itina gösterirseniz sonuç alırsınız. Sürdürülebilir hakikat beslenme davranışı kazanmak sizi gayenize ulaştırır. Aksi halde kilonuzda gelgit oluşturup metabolizma istikrarınızı bozarsınız. Beslenmenin bütüncül olduğunu ve bir tek besine / içeceğe dayanmayacağını her daim anımsayın.

Başa dön tuşu