Pırasanın Faydaları

Yemeklerinin lezzeti ve faydaları ile ünlü pırasa, kış mevsimin vazgeçilmez sebzeleri arasında yer alıyor. Kuvvetli bir antioksidan olan pırasanın içerisinde manganez bulunmaktadır. Manganez vücutta süper oksit dismütaz adlı enzim salgılar, kemik erimesi ve kas zayıflamasını önler. Bunun için vücuda düzenli olarak manganez alınması gerekir. Bu nedenle de düzenli olarak yemek tercihlerimizde pırasanın bulunması önerilir. Ancak pırasayı tüketirken yanında süt ve süt ürünleriyle birlikte karaciğer ve yeşil yapraklı sebzelerle birlikte tüketmemeniz gerekir. Çünkü çinko, demir ve kalsiyum manganezin emilimini azaltır.

Pırasanın İçindeki Vitamin ve Mineraller

Pırasanın en önemli özelliklerinden birisi de folik asit, manganez, C vitamini, demir, folat ve B6 içermesidir. B6, folat, folik asit hem oksidasyonu baskılar hem de iltihap yapıcı maddelerin üretimini baskılamak sureti ile detoks vazifesi görerek vücudu iltihaplanmaya karşı korumaktadır. Aynı zamanda kolesterolü düşürerek kalp sağlığınızı da koruma görevinde bulunur. Bu nedenle sağlıklı beslenme programlarında sık sık pırasaya yer verilir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyen Hilal Konak eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

Gebelik Döneminde Pırasa Tüketimi

Gebelik dönemi boyunca da sizlere birçok fayda sağlar. Yine B6, Folat ve Folik Asit gebelik döneminin ilk üç ayında bebeğin spina bifida yani sinir ve omur gelişimindeki eksiklik şeklindeki anomali riskini azaltarak bebeğe koruyucu olmaktadır. Yine soğan ve sarımsak familyasından olması sebebiyle allil sülfür birleşikleri içermesi, dolayısıyla prostat ve kalın bağırsak kanserleri başta olmak üzere kansere yakalanma riskini azaltmaktadır. Aynı zamanda bakteriyel enfeksiyonların birçoğuna karşı savaş açarak sağlığınızı korur.

Mide Sorunları için Pırasa!

Mide Sorunları için Pırasa!
Mide Sorunları için Pırasa!

Pırasanın liflerinin çözünürlük özelliği yönünden kabızlık, basur, divertikül gibi sindirim problemlerine karşı onları yok etmede faydalıdır.  Kötü kolesterolü düşürürken, iyi kolesterolü artırmaktadır ve bu özellik çok nadir gıdalarda bulunmaktadır. Dolayısıyla iyi kolesterolü yükseltip, kötü kolesterolü düşürerek, yüksek tansiyon ve damar kireçlenmesine karşı son derece koruyucu bir etki göstermektedir.

Obeziteyle Mücadele Oldukça Faydalı!

Kış aylarının en önemli sebzelerinden pırasanın faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olurken, bunlardan bir diğeri de obeziteyle mücadele konusunda en etkili sebzelerden biri olmasıdır. İçeriğinde yüksek miktarda lif bulunduran pırasa, doğru ve düzenli bir şekilde tüketilmesi durumunda tokluk hissi kazandırmakta ve içeriğinde yağ bulunmadığından kilo alımına karşı koruyucu bir etki göstermektedir.

Öte yandan içeriğindeki folik asit sayesinde sindirim sistemi ile alakalı yaşanan problemler karşısında da oldukça faydalı olan pırasa, indirim sistemi sorunlarını ortadan kaldırarak depresyon, yorgunluk ve stres gibi durumların semptomlarını olabildiğinde azaltmaktadır. Beynin hafızasının kuvvetli bir hale getirebilmekte, dikkat ve konsantrasyon sorunlarını giderebilmektedir. Özellikle de folik asit hamilelik ve gelişim çağlarında takviye olarak alınması gerektiğinden, bu süreçte pırasa da sıklıkla tüketilebilmektedir.

Pırasanın faydaları bu kadarla sınırlı kalmazken, antiseptik özelliğine sahip olması ile vücudu çeşitli sağlık sorunlarına karşı koruyabilmektedir. Özellikle de vücuda girmeye çalışan enfeksiyona karşı ciddi bir mücadele veren bu besin, hastalıklar karşısında adeta bir kalkan görevi üstlenmektedir. Kış aylarında havaların soğuması ile beraber ortaya çıkan grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkları minimuma indirgeyebilmektedir. Vücuttaki oksijen düzeyini dengeli bir seviyeye getirmesi ve oluşan basınç sorununu ortadan kaldırması da yine pırasanın faydaları arasında yer alırken, bu sayede yüksek basınç nedeniyle meydana gelen baş, burun ve kulak sağrısı gibi sorunların da önüne geçmektedir.

Pırasanın Faydaları Nelerdir?

Pırasanın Faydaları Nelerdir?
Pırasanın Faydaları Nelerdir?

Genel olarak insan sağlığı açısından pırasanın faydalarından bahsetmemiz gerekirse;

 • Tam bir potasyum kaynağı olan pırasa, kan basıncının dengelenmesinde en az sodyum kadar etkilidir. Dolayısıyla hipertansiyonun riskini azaltan bir besin olarak bilinir.
 • Serbest radikallere karşı kan damarlarının astarlarını koruma altına alan kaempherol içerir. Bu nedenle kalp sağlığı konusunda son derece faydalıdır.
 • Pırasa kalsiyum ve K vitamini bakımından zengin bir sebzedir. Dolayısıyla kan akışının düzenlenmesi, kemik sağlığının korunması pırasanın faydaları arasında yer alır. Ayrıca magnezyum içeriği sayesinde kemiklerin ihtiyacı olan minerallerin belli bir bölümünü karşılamaya da yardımcı olur.
 • Vücudu temizler ve cildin parlak görünmesini sağlar.
 • İdrar söktürücü bir özelliğe sahiptir.
 • Antiseptik özelliği sayesinde vücuda giren enfeksiyonlu hücrelere karşı savaşır.
 • Kronik iltihap riskini azaltması pırasanın faydalarındandır.
 • Pırasa yağsız ve kalorisiz bir yapıya sahip olduğundan kilo vermek isteyenler için ideal bir besindir.
 • Pırasanın içeriğinde fosfor, kalsiyum, potasyum, magnezyum, etkili bir diyet lifi, B6 vitamini ve etkili bir folat kaynağı gibi faydalı bileşenler bulunur. Bu bileşenler bağışıklık sistemi açısından son derece önemlidir.
 • A vitaminine sahip olan pırasa, görme, büyüme, üreme, embriyo gelişimi, kan yapımı gibi konularda etkilidir. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin geliminde de etkili bir besindir.
 • Pırasa aynı zamanda C vitamini deposudur. C vitamini, bağ dokusu hücrelerinin bir arada kalmasını, kolajen üretiminin kolaylaştırılmasını, bağ ile cilt dokusunun güç ve esneklik kazanmasını sağlar. Bununla beraber bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak çeşitli hastalıklara karşı direnç kazanmayı da sağlar.

Pırasanın faydaları elbette bu kadarla sınırlı değildir. Bu faydaları görebilmek için pırasayı mevsiminde ve sağlıklı bir şekilde tüketmek önemlidir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

Başa dön tuşu