Dışarda Beslenirken Akılcı Seçimler

Günümüzde bir çok kişi günün en az bir öğününü, dışarıda çabukla hazırlanan süratli tüketim eserlerini, restoranlarda üzerinde düşünmeden seçilen menüleri ya da ofiste internetten ısmarlanan pizza ve sandviçleri tüketerek geçiriyor. Bu halde beslenme tarafından günlük gereksinimleriniz tam manasıyla karşılanamayabilir. Aslında dışarıda beslenme, yanlışsız seçimler yapmayı bildiğinizde sıhhatinizin ve formunuzun sabotajcısı değildir. Akıllı beslenme stratejilerini kullanarak, menü üzerinde uygun tercihler yapabilirsiniz. İşte mesken dışında beslenirken size yol gösterecek 20 kıymetli ipucu:

01. Öncelikle nerede yiyeceğinizi düzgün planlayın. Geniş menü seçenekleri sunan yerleri tercih edin.Bu, seçimlerinizde çeşitlilik sağlar.

02. Restoranda yiyeceğiniz bir akşam yemeğine hazırlık olarak kahvaltı yahut öğlen öğününü atlamaktan kaçının. Bu strateji genelde sizi tuzağa düşürerek genelde zıt istikamette işler ve planladığınızdan daha çok yersiniz.

03. Menünün tümünü dikkatlice inceledikten sonra seçim yapın. Birden fazla restoran artık menüsünde “ Sağlıklı Seçimler”,”Diyet Yemekler” ya da “Hafif Başlangıçlar” biçiminde özel bir kısım sunar. Kilo denetiminizde dikkatli davranıyorsanız siparişlerinizi mümkünse bu kısımdan verin.

04. Menü ibareleri ortasında ; fırınlanmış (baked), haşlanmış (broiled) , ızgara (grilled ) , buharda pişmiş (steamed) biçiminde tabir edilen yemeklerin daha az yağ ve kalori içerdiğini bilerek seçim yapın.

05. Yüksek yağ oranı ve fazla kalori içeren; kremalı, tereyağlı, kızartılmış ve yağlı soslar ile hazırlanmış yiyecekleri eleyin.

06. Menüdeki yemeğin tarifi yetersizse ayrıntılı bilgilenmek için garsona ;”et ızgara mı, kızartılmış mı?”,”Sos nasıl hazırlandı?”,”Sosun içinde krema var mı? “ üzere sorular yöneltmekten çekinmeyin.

07. İçecek olarak asitli içecekler ve hazır meyve suları yerine, ayran,soda, taze sıkılmış meyve suyu yahut yalnızca su tercih edin. Şekerli bir içecek tercihiyle öğününüzün kalorisini ortalama 150 kal. daha artıracağınızı unutmayın.

08. Masadaki öbür şahısların seçtiği yemekler yerine yalnızca kendi istediklerinizi sipariş edin. Örneğin arkadaşınız sipariş etti diye siz de yemekten evvel iştah açıcılardan yemek zorunda değilsiniz.

09. Birtakım restoranların yiyecek porsiyonları çok büyük olabiliyor, O denli ki bazen iki bireye bile yetecek ölçüler içerebiliyor. Bu durumlarda mümkünse yarım porsiyon sipariş etmek ya da birlikte geldiğiniz şahısla paylaşmak daha hakikat olabilir. Öbür bir teklif de çocuk menüsünden bir sipariş vermektir.

10. Masanıza gelen sıcacık ekmeklere karşı ölçü sınırlaması konusunda başarılı değilseniz , garsondan bir dilim getirmesini yada ekmek sepetini direkt kaldırmasını isteyebilirsiniz.

11. Yemeklerde alkol alımı konusunda dikkatli olun. Yanında tükettiğiniz besin ölçüsünü artıran, besin kıymeti olmayan, boş kalori kaynağı olarak düşündüğümüzde alkol, bayanlar için 1, erkekler için 2 kadehi geçmemelidir.

12. Uzun, keyifli bir yemeği tatlı bir son ile bitirmeyi düşünüyorsanız, mümkünse meyve tabağı yahut hafif bir tatlı seçimi yapın. Yüksek kalorili bir tatlı üzerinde ısrarcıysanız tek bir tane sipariş verip masadakilerle paylaşmayı deneyin.

13. Besin ögeleri takviyesi için her cins sandviçe, domates,marul,maydanoz, biber ve çeşitli sebzeler ekleterek içeriğini zenginleştirin.

14. Yemeklerinizin yanında gelen patates kızartması, pilav üzere garnitürleri; söğüş zerzevat yahut haşlama sebzeler, fırınlanmış elma dilim patates üzere alternatiflerle değiştirin.

15. Yemeklerinizin yanında gelen patates kızartması, pilav üzere garnitürleri; söğüş zerzevat yahut haşlama sebzeler, fırınlanmış elma dilim patates üzere alternatiflerle değiştirin.

16. Siparişinize karar vermeden menüdeki wrap listesine bir göz atın. Izgara tavuk, deniz eserleri yahut ızgara sebzeler ile hazırlanmış wraplar çoklukla çok yüksek kalorili değillerdir.

17. Çok fazla tüketebileceğinizi düşünerek “sınırsız yemekleri” sipariş etmeyin. Bu formda limitsiz sunulan yemekler, gereğinden fazla kalori almanıza neden olacaktır.

18. Sipariş ettiğiniz yemek istediğiniz üzere hazırlanmadıysa geri göndermekten çekinmeyin.

19. Salata ve sandviçlerinizde mayonez kullanmayın. Bir küçük paket mayonez ile fazladan 60 kal. ve 5 g. yağ alacağınızı unutmayın.

20. Çeşitlilik ve çoka kaçmamayı her vakit göz önünde bulundurun. Hergün tıpkı tip besini tüketmeyin. Ve hayatın her tadından keyif alın…

Başa dön tuşu