DİYABET HASTALARI İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

İnsülin bedende güç istikrarını denetim eden bir hormondur.Kandaki şekerin hücre içine girmesini sağlamaktadır.Hücre içine giren glukoz,enerji kaynağı olarak kullanılır.Böylece kanda şekerin yükselmesi de önlenmiş olur.Diyabet,kandaki glukoz seviyesini dengeleyen insülin hormonunun eksikliği yahut etkisizliği sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.Dünyada her yıl diyabet,bir milyondan fazla şahsa amputasyon yapılmasına,500 milyon bireyde böbrek yetmezliğine,300 milyon bireyde ise körlüğe neden olmaktadır.Günümüzde,artan obezite,sedanter hayat stili ve makûs beslenme alışkanlıklarından ötürü diyabet görülme sıklığı gitgide artmaktadır.
 

Kan şekerimiz kaç olmalı?

Açlık kan şekeri sağlıklı bireyde 90 mg/dl altında, Tokluk kan şekeri ise sağlıklı bireyde 2. saatte 140 mg/dl nin altında olmalıdır.
Kan şekerinin olabildiğince olağana yakın düzeylerde tutulması duyusal-sinirsel sıkıntılar,görme sorunları,böbrek hasarları,kalp krizi ve felç üzere önemli sıhhat problemleri ile müsabaka riskini azalmaktadır.Bu sebeple kâfi ve istikrarlı beslenme diyabet tedavisinde epeyce kıymetli bir rol oynar.Diyabet tedavisinin maksadı kan şekeri denetimini sağlayarak,gelişebilecek komplikasyonları önlemek yahut geciktirmektir.Kan şekerini oluşturan asıl kaynak besinler olduğuna nazaran diyabet tedavisinin temelini de sağlıklı bir diyet oluşturur.

Genel Bilgiler

1-Diyabetli olmak demek hayatınız boyunca sevdiğiniz yiyecekleri yememeniz gerektiği manasına gelmez.Sadece besin çeşidine ve ölçüsüne dikkat etmeniz gerekmektedir.

2-Kan şekeri seviyelerini etkileyen temel besin öğesi karbonhidratlardır.Karbonhidrat gereksinimi mümkün olduğunca glisemik indeksi düşük yiyeceklerden karşılanmalıdır.

3-Karbonhidratlar tek başlarına alınmamalı, rastgele bir protein kaynağıyla birlikte tüketilmelidir.Örn; muzlu süt üzere..

4-Uzun mühlet aç kalınmamalı,ana öğünler küçük orta öğünler ile desteklenmelidir.

5-Basit şeker içeren reçel,bal,çay şekeri,tatlı üzere besinlerden uzak durulmalıdır.Bu besinlerin diyabetik olanları tercih edilebilir.

6-Lif içeriği yüksek besinlerin tercih edilmesi rafine besinlere oranla daha az güç verdiği üzere doygunluğu da arttıracaktır.Günlük önerilen posa tüketimi 25-35 gr’dır.(Sebze ve meyve tüketiminizi arttırın,hazır meyve suyu yerine taze meyve yemeyi tercih edin, diyetinizde kuru baklagillere sıklıkla yer verin)

7-Günlük 2,5 lt suyunuzu içmeyi ihmal etmeyin.

8-Öğünlerinizde tükettiklerinizi not edip,yemekten 1,5 saat sonra kan şekerinizi ölçerek farklı yiyeceklerin kan şekerinizi nasıl etkilediğini saptayabilirsiniz.

Başa dön tuşu