MUCİZE OLAN GOJİBERRY Mİ GOJİBERRY DİYETİ Mİ ??

Herkesin hayalidir ince bir bedene sahip olmak zira bireyler ince bir beden ile herkesi kendine hayran bırakacaklarını düşünürler fakat bu kanıya sahip birden fazla kişi birtakım soruları kendine sormuyor. Bu soruların başında ince bir bedene sahip olmak mı daha değerli? Sağlıklı bir bedene sahip olmak mı daha kıymetli? Soruları yer alıyor. Arama motoru olan google’a sağlıklı kilo vermek yazdığınız vakit 0,34 saniyede 338.000 sonuç ile karşılaşırken moda diyet ile zayıflama yazdığınız vakit 0,35 saniyede 421.000 sonuç ile karşılaşırsınız.. Bu sonuçlar bize bireylerin algısında sağlıklı olmaktan çok bir an evvel kilo vermenin değerli olduğunu gösteriyor.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafından obezite, sıhhati bozacak ölçüde bedende çok yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır. Obezite bedenin tüm organlarını etkilemektedir ve önemli hasarlar sonucu ölümlere bile neden olabilmektedir. Yani bireylerin yalnızca fizikî görünüş olarak algıladığı bu kavram aslında bir hastalıktır. Yetişkin erkeklerde beden yükünün %15-20’si, bayanlarda ise %20-25’i yağ dokusundan oluşmalıdır. Bu oranın erkeklerde %25’i, bayanlarda ise %30’u geçmesi obeziteye neden olmaktadır.

Diyet sözünü duyan herkes cümlenin devamını aç kalmak, yemek yememek, ölümcül diyetler yapmak sözleri ile tamamlamaktadır. Ama diyet sözü Yunanca ‘diaita’ sözünden gelmektedir ve ‘yaşam tarzı’ manasını taşımaktadır. Yani bireyler yasaklarla yaşamamalı hayat şekillerini düzenlemelidirler. Her parmağınızın parmak izleri bile farklıyken; öteki bireylerle besin ihtiyaçlarınız, ferdî özelliklerinizin birebir olması sizce ne kadar mümkün ??

Bu nedenle son vakitlerde çok tanınan olan ve onaylamadığım bir husus olan ‘Gojiberry Diyeti’ ile ilgili fikirlerimi sizinle paylaşmak istiyorum;

Ülkemizde kurt üzümü olarak bilinen gojiberry son vakitlerde tanınan olmasına karşın tarihi 2000 yıl önceye dayanır. Gojiberry meyvesi zeaksantin, beta-kriptoksantin, beta-karoten, klorojenik asit, vanillik asit, gliserogalaktolipitler ile bedeni oksidatif hasardan koruyan antioksidanların deposudur. Böbrek sıhhatinin korunmasında, kolesterol düzeyinin düzenlenmesinde, uyku nizamının sağlanmasında, hafıza güçlendirmede, halsizlik ve yorgunluk gidermede tesirlidir. Bu tesirleri birkaç çalışma ile destekleyecek olursak 2008 yılında yapılan bir çalışmada 1-15 gün boyunca günde 120 ml gojiberry tüketimi ve sonuçları incelenmiş olup 15 gün boyunca gojiberry tüketimi sonucu şahısların nörolojik ve ruhsal durumlarında, gastrointestinal sistem işlevlerinde güzelleşme olduğu saptanmıştır. Ve bu çalışma ile gojiberrynin sakinliği sağladığı, uyku kalitesini arttırdığı, uyanma kolaylığı sağladığı belirtilmiştir. 2015 yılında öbür bir çalışma ise Tip 2 Diyabet hastalarında üç ay boyunca yapılmıştır. Ve bu çalışma sonucunda şahısların serum glikozlarında düşüş gözlemlenmiştir.

İçeriğinde krom, kalsiyum ve magnezyum minerallerini içerir ve iştahı baskılayıcı, kan glikoz düzeyini dengeleyici tesirleri olan gojiberry münasebetiyle kilo vermede tesirli olmaktadır. Lakin bunu ‘gojiberry diyeti mucizesi’, ‘gojiberry diyeti’, ‘gojiberry çayı diyeti’ üzere algılamak ve hayatınızı ‘gojiberry diyeti indeksli’ yaşamak epey yanlıştır. Gojiberry öteki meyveler üzere beslenmenizde kullanabileceğiniz bir meyvedir. Gojiberryi beslenmenizde işlevsel meyve olarakta kullanabilirsiniz lakin unutmayın ki gojiberry setlerini almak, diyetlerini yapmak sizden kilolarınızı alırken elinizden sıhhatinizi da alacaktır. Değerli olan sağlıklı beslenme programını hayatınızla kombinlemek ve bu doğrultuda toplumsal aktivitelerinizden, kendinizden ödün vermeden hayat formunuzu değiştirebilmektir. Sağlıklı ve kalıcı kilo vermek fakat bu formda mümkün olacaktır.

Bu noktada öncelikle mucizenin gojiberry de mi yoksa diyetinde mi olduğunun farkına varmak hayli değerlidir.

Başa dön tuşu