Diyabette Beslenme Yaklaşımlarına Güncel Bakış

Diyabet tedavisinde kan şekeri denetimini sağlamak için sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması değerlidir. Diyabeti olmayan bireylerde olduğu üzere diyabetli bireylerinde kâfi ve istikrarlı beslenmeyi öğrenmesi ve öğrendiklerini günlük ömürde uygulaması sağlıklı bir ömrün temelini oluşturur.

Diyabet tedavisinin emeli kan şekeri seviyenizi olağan sonlar içerisinde tutarak, kısa yahut uzun periyotta oluşabilecek sıhhat meselelerini önlemek yahut geciktirmektir. Diyabetin tedavisi aşağıdaki tedavi prensiplerini içermektedir, 

1- Sağlıklı beslenme ve egzersiz
2- Sağlıklı beslenme, ağızdan alınacak antidiyabetik (OAD) ilaçlar ve egzersiz
3- Sağlıklı beslenme, insülin tedavisi ve egzersiz
4- Sağlıklı beslenme, ağızdan alınacak antidiyabetik (OAD) ilaçlar, insülin ve antrenman   
 
Görüldüğü üzere diyabet, ömrünüzde başta beslenme alışkanlıklarınız olmak üzere kimi değişikliklerin oluşmasını gerektirmektedir. Kan şekerini oluşturan asıl kaynak yiyeceklerdir ve bu nedenle sağlıklı beslenme diyabette tedavinin temelidir.

 • Yediğim yiyecekler kan şekerimi nasıl etkiliyor ? 
 • Bir günde kaç kalori almam gerekir?
 • İhtiyacım olan enerjiyi alabilmek için hangi yiyecekleri yemem gerekir? 
 • Daha az yağ tüketimini nasıl sağlayabilirim?
 • Tedavinize nazaran öğün saatlerini nasıl ayarlayabilirim?
 • Egzersiz planıma nazaran beslenme sistemimde yapmam gereken değişiklikler nelerdir? 
 • Hipoglisemiden korunmam ve tedavi etmem için ne yapmam gerekir? 

Diyetisyenlerden üstteki sorularınızın ve öbür birçok sorunuzun yanıtını öğrenebilirsiniz. 
Diyetisyeniniz sevdiğiniz yiyecekleri içeren sağlıklı beslenme planınızın oluşmasında ve beslenme alışkanlıklarınızın değişmesinde size yardımcı olacak kişidir. 

 • Diyabetiniz yeni teşhis edilmişse 
 • Tedavi planınızda hekiminiz tarafından yapılan bir degişiklik varsa veya 
 • Yıllık denetimler için yılda 2 kere kesinlikle diyabet konusunda tecrübeli bir diyetisyene danışınız. 

Bir Diyetisyenle Görüşene Kadar Ne Yapmalısınız?

Diyabeti olsun yahut olmasın tüm insanların sağlıklı bir hayat için yemeleri gereken yiyecekler birebirdir. Diyabetli olmanız başka insanlardan farklı bir yiyeceği yemeniz yahut yememeniz manasına gelmez. Burada kıymetli olan bedenin gereksinimi olan besinlerin çeşitli yiyeceklerden karşılanmasıdır. Lakin çoklukla bireyler diyabetli olduklarını öğreninceye kadar, sağlıklı beslenmek maksadı ile değil de karın doyurmak emeli ile canının istediğini yahut kendisine sunulan yemeği yedikleri için beslenme alışkanlıklarını değiştirmekte zahmet çekerler. Bunun için telaşlı ve çok fazla kuralcı olmamakta yarar vardır.

Beslenme alışkanlıklarınızda yapmanız gereken değişikliklere sizin için en değerli olanlardandan başlayabilirsiniz.

 • Öncelikle kan şekerinizin süratli bir biçimde yükselmesine neden olan şeker ve şeker içeren yiyecekler ile kilo almanıza neden olacak yağ ve yağlı yiyecekleri azaltın.
 • Bir yahut iki öğün yemek yerine günde en azından üç öğün yemeye çalışın. Öğünler ortasında ve gece yatmadan evvel küçük bir orta öğün almanız da gerekebilir.
 • Alkolün tedavinize tesirini öğrenmeden , alkollü içki içmeyin. 
 • Diyetisyeninizle görüşmeye gitmeden evvelki üç yahut beş gün mühlet boyunca içtiğiniz ve yediğiniz herşeyi not alın. Bu kayıtlar , diyetisyeninizin sizin beslenme alışkanlıklarınızı ve günlük hayat üslubunuzu öğrenmesine fırsat verir ve böylelikle alışkanlıklarınıza uygun ferdî bir plan oluşturmasına yardımcı olur
Başa dön tuşu