Emziklik Periyodunda Beslenme

Emzirme periyodunda beslenme, bebeğinizin gelecekte sağlıklı olması ve anne sütü verimliliği için çok kıymetlidir. Anne ile bebeğin sıhhati üzerinde biyolojik ve ruhsal bir tesire sahiptir. Emzirme sırasındaki güç ve besin öğeleri muhtaçlığı gebelikte olduğundan daha fazladır. 1 ml süt üretimi için yaklaşık 7 kaloriye gereksinim vardır.

Sütü ile bebeğin gereksinimini büsbütün karşılayan bir bayan günde ortalama 700-800 mL süt salgılar. Bu sütün karşılığı olan güç ve besin öğeleri gereksinimi emziklilik devrinde de olağan gereksinmeye ek yapılarak artırılmalıdır.

  • Anne sütünü artırmak mucizevi bir besin yoktur.Annenin sütünün yeteciğine inanması, bebeğini istedikçe emzirmesi, kâfi ve istikrarlı beslenmeye itina göstermesi anne sütünü artıracaktır. Kâfi seviyede anne sütü üretimi için kâfi ölçüde sıvı almaya itina gösterilmelidir. Günde en az 8-12 bardak sıvı alınması kafidir. Burada en kıymetli nokta annenin ruhsal durumudur.

  • Soğan, sarımsak, brokoli, kabak, karnabahar, acı baharatlar yahut kuru baklagiller, anne sütünün tadını değiştirebilir. Bu durum kimi bebeklerde huzursuzluk (gaz oluşturması, emmeyi reddetme gibi) yaratırken, kimileri hiç fark etmeyebilir. Bebeğinizde önemli birtakım huzursuzluklar gelişirse, bu tıp besinler ya daha az sıklıkla tüketilmeli ya da hiç tüketilmemelidir.

  • Sigara ve alkol katiyetle kullanılmamalıdır. Sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır.

  • Emziklik dönemind muhakkak zayıflama diyeti yapılmamalıdır. Bilhassa emziklilik periyodunun başında düşük kalorili bir diyet uygulaması süt imali azaltmakta ve sütün besin pahasını olumsuz etkilemektedir.

Başa dön tuşu