Diyet Bağışıklık Sistemini Güçlendirir Mi, Düşürür Mü? | Diyetisyen Tavsiyesi

Bağışıklık sistemi vücudumuzun savunma mekanizmasıdır ve gece gündüz demeden çalışmaya devam eder. Böylece bizi hastalıklara karşı koruyarak daha kaliteli bir ömür geçirmemizi sağlar. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak hastalıklara yakalanma riskini de düşürür.

Söz konusu bağışıklık sistemi ve diyet olduğunda da söyleyecek çok şeyimiz var. Bağışıklık sistemi yalnızca yediklerimizden etkilenmiyor. Geçirdiğimiz hastalıklar, yanlış besin seçimleri, yetersiz beslenmeler, kullandığımız ilaçlar hatta mental sağlık durumumuz bile bağışıklık sistemimiz üzerinde söz sahibi. Bu sebeple hayat boyu değişmeden kalmasını bekleyemeyiz çünkü zaman zaman oda bizim desteğimize ihtiyaç duyabiliyor. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin mucizevi bir yolu yoktur ama en güçlü temellerinden biri dengeli ve yeterli beslenmektir.

Daha anne karnındayken şekillenmeye başlayan bağışıklık sistemi zamanla kendimize uygun bir sisteme dönüşüyor. Yani doğuştan gelen ve sonradan edinilen bir bağışıklık sistemi söz konusu. İşte bu noktada önemini vurgulamak istediğim konu ‘sağlıklı beslenme’ olduğundan ‘diyet’ kelimesini kullanmayı doğru bulmuyorum. Çünkü zayıflamak uğruna, aç kalmak, tek çeşit beslenmek, vücudu vitamin ve minerallerden yoksun bırakmak, gelişigüzel detoxlar yapmak diyet demekse evet bu bağışıklık sistemini düşürür. Vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri doğru miktar ve kombinasyonlarla tamamladığınızda ise sağlıklı beslenmeye dönüşür. Sağlıklı bir beslenme ise güçlü bir bağışıklık sistemi için sizin en iyi rehberinizdir.

Bilimsel çalışmalar yetersiz uykunun ve hareketsiz bir yaşamın bağışıklık sistemi üzerinde yarattığı olumsuz etkileri kanıtlar düzeydedir. Hareketsiz bir yaşam, fazla kiloları beraberinde getirerek obezite riskini arttırıyor. Obezite ise yalnızca fiziksel görüntü olarak sizi rahatsız etmekle kalmıyor ve bir çok önemli problemi de yanında taşıyor. Diyabet, insülin direnci, uyku apnesi ve kardiyovasküler hastalıklar obezite ile ilişkili olumsuz etkilerden yalnızca bir kısmıdır. Bu noktada sağlıklı bir beslenme rehberi ile fazla kilolardan kurtulmak ve beraberinde gelen risk faktörlerini en aza indirmek gerekiyor. Bu sayede aktif bir hayatın da kapıları aralanmış oluyor.


 

Peki Diyet Yaparken Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Güçlendirebiliriz?

 

  • Her gün yeterli miktarlarda sebze ve meyve tüketilmelidir.

  • Yeterli düzeyde protein alımına dikkat edilmelidir.

  • Haftada 2 kez balık tüketilebilir.

  • Beta karoten içeren (yeşil yapraklı, sarı, turuncu, kırmızı sebzeler) sebzeler tüketilebilir.

  • Yağlı tohumlar (badem, fındık, ceviz vb.) ihtiyaca göre tüketilebilir.

  • Düzenli egzersiz yapılabilir

 

Sağlığınız, kaliteli bir ömür geçirmenin en garanti yoludur. Bu yol ise sizin tercihlerinizle şekillenecektir. Kısacası uzun ve güzel bir yolda sağlıkla yürümek mi istiyorsunuz yoksa kısa ve engebeli bir yolda sağlığınızı arayarak mı? Size uygun olarak hazırlanan bir sağlıklı beslenme programı ile ideal kilonuzu ve sağlığınızı koruyun, sağlıkla kalın. 

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu