Limonlu Su İle Güne Başlamak | Diyetisyen Tavsiyesi

Limonlu su sağlığa faydalı mı? Yoksa hiçbir etkisi yok mu? Bakalım bilimsel içerikler bizlere ne diyor!

Limonlu suyun sağlığa faydalarını gösteren çalışmalar net bir sonuca varmak için ne yazık ki yetersiz. Ancak limon ve suyun yararları hakkında ayrı ayrı birçok araştırma bulunuyor.

1. Nemlendirmeyi Teşvik Ediyor

Kg başına en az 30 ml ihtiyacımız olan su, hidrasyon için en iyi içecektir. Fakat bazı kişiler suyun tadını sevmedikleri için su tüketimleri oldukça azdır ve bu noktada da suyun lezzetini artıracak minik dokunuşlara ihtiyaç vardır. İşte limon da bunlar arasındaki en güzel alternatiftir.

2. İyi Bir C Vitamini Kaynağıdır

 

Limon gibi turunçgiller, hücrelerin zararlı radikallere karşı korunmasına yardımcı olan birincil bir antioksidan olan C vitamini bakımından oldukça zengindir. Kalp damar hastalıkları ve felç riskini azaltıcı etki gösterir. Bunun yanında kan basıncını düşürücü etkisi de vardır. O sebeple tansiyon rahatsızlığı olan ve ilaç alan kişilerin limonlu su tüketirken dikkatli olmaları gerekir.

 

3.Kilo Kaybını Destekler

 

Yapılan çalışmalar, limonlarda bulunan polifenol antioksidanlarının, obeziteyi indüklemek için aşırı beslenen farelerde ağırlık artışını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Ayrıca antioksidan bileşikler tip 2 diyabet gelişiminde iki ana faktör olan kan glukoz seviyeleri ve gelişmiş insülin direnci üzerindeki olumsuz etkileri de azaltmıştır.

 

4. Cilt Kalitesini Artırır

 

Limonlarda bulunan C vitamini cilt kırışıklıklarını, cildin yaşlanmasını ve güneşten zarar görmesini önler. Suyun cildi nasıl iyileştirdiği ise tartışmalıdır, ancak bir şey kesindir. Cildimiz nem kaybederse, kurur ve kırışıklığa eğilimli bir yapıya dönüşür.

 

5. Sindirime Yardımcı Olur

 

Bazı insanlar kabızlığın önlenmesine yardımcı olmak için sabah müshil olarak limon suyu içerler . Bizlerde uyandığımızda ılık veya sıcak limon suyu içerek sindirim istemimizin hareket etmesine yardımcı olabiliriz.

 

6. Nefesi Ferahlatır

 

Sarımsak kokusundan veya diğer güçlü kokulardan kurtulmak için ellerinize hiç limon sürdünüz mü? Aynı halk ilacı, sarımsak, soğan veya balık gibi kuvvetli kokularla beslenmenin neden olduğu kötü nefes için de geçerli olabilir. Limon suyu tükürüğü uyararak ağız kuruluğunu önlemeye yardımcı olur, sonucunda da bakterilerin neden olduğu kötü koku oluşumunu azaltır.

 

7. Böbrek Taşlarını Önlemeye Yardımcı Olur

 

Limonlardaki sitrik asit böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olabilir . Bir sitrik asit bileşeni olan sitrat paradoksal olarak idrarı daha az asitli yapar ve hatta küçük taşları kırabilir. Limon suyu içmek sadece sitratı değil, aynı zamanda taşları engellememiz veya temizlememiz için ihtiyacımız olan suyu da sağlar.

 

LİMON SUYUNU NASIL YAPACAĞIZ?

 

Limon suyunun sağlığa faydalarını görebilmemiz için düzenli bir şekilde içmeye ve kupada tek bir limon diliminden daha fazlasına ihtiyacımız var.

* Öncelikle ilk kuralımız taze limon suyu kullanmak

*2-2,5 lt ılık su içerisine yarım limon sıkabilirsiniz

*Daha fazla lezzet ve sağlık artırmak için ise içerisine birkaç nane yaprağı, 1 dilim taze zencefil, 1 adet çubuk tarçın ekleyebilirsiniz

 

LİMON SUYUNUN YAN ETKİLERİ

Limon suyu genellikle güvenlidir, ancak dikkat edilmesi gereken birkaç olası yan etkisi var. Limon, diş minesini aşındıran sitrik asit içerir . Riski sınırlamak için, pipetle limon suyu içip ağzınızı duru suyla durulayabilirsiniz. Mide ekşimesi söz konusu olduğunda ise , limon suyu her iki yönde de etki gösterebiliyor. Sitrik asit bazı insanlarda mide yanmasına neden olurken bazılarında da limon suyunun alkali hale gelmesi ve sindirimdeki asiditeyi azaltması ile mide ekşimesi rahatlaması yaşanabiliyor. Bu durumda da sizlerin kendinizi deneyerek test etmeniz gerekiyor.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu