Diyet Kaçamakları ve Dengeleme Yöntemleri

Diyet yapmak sevdiğiniz bütün yiyeceklerden yoksun kalmanız gerektiği manasına gelmez. Diyet söz manası olarak istikrar demektir. Yani yediklerinizi dengeleyebildiğiniz sürece kilonuz ülkü sonlar içerisinde kalacaktır

Her şeyden evvel kilo vermek isteyen birisi için diyette nelerin tüketilmemesi gerektiğine değinelim.

  • Kızartma -sebzeleri yahut etli yemekleri kızartarak tüketmek yalnızca kalori artışına neden olmaz tıpkı vakitte kanserojen bileşenleri artırır.Bol yağda kızartma yerine fırın tepsisine yağlı kağıt sererek yiyecekleri pişirmeyi deneyin.

  • Mayonez, yağlı/kremalı/şeker içeriği yüksek soslar, et/tavuk bulyon; yağ içerikleri yüksektir uzak durun

  • İşlenmiş et eserleri; salam, sosis, sucuk vb et eserleri gözetici unsur içerir. Uzun müddet ve fazla ölçüde tüketimleri sıhhate ziyanlıdır.

  • Sakatatlar; yağ ve kolesterol içerikleri hayli yüksektir

  • Hazır meyve suları ve şekerli gazlı içecekler; boş kalori kaynaklarıdır. Hiç bir besin pahası içermezler. Karın bölgesi yağlanmasını artırırlar.

Karbonhidrat Kaçamaklarını Dengeleme (Hamurişleri-kek-poğaça-kurabiye-börek-pasta):

Beyaz un ve şeker içeriği yüksek bu besinler tokluk hissi vermekten fazla ağır bir şişkinlik hissi verir ve karın bölgesinde yağlanma, karaciğer yağlanması, bel ve basen bölgelerinde kalınlaşma ve ödem, hazımsızlık şikayetlerine neden olur. Lakin bilhassa bayanların bu yiyecekleri hayatından çıkarması bir epey zordur. Bu yiyeceklerden uzak bir hayat geçirmek çok zordur.

✔Örneğin; öğle yemeğinde 1 küçük poğaça+ 1 kurabiye yediğiniz gün 5 dilim ekmek+ 2 porsiyon meyve+1 yemek kaşığı kadar yağ+150 ml süt kadar kalori almış oluyorsunuz. Bu günün kahvaltısı 1 yumurta/1 dilim beyaz peynir+ 1 dilim ekmek+bolca yağsız zerzevat formunda olabilir. Akşam yemeğinde ise protein muhtaçlığını hafif bir biçimde karşılayacak 100 gr et/tavuk/balıklı salata ekmeksiz ve çorbasız tüketilmelidir. Gün içerisinde kesinlikle 2 fincan yeşil çay ve 1 porsiyon kadar süt kümesi da orta öğün olarak tüketilmelidir.

✔Mercimek köftesi yahut kısır tüketmek istediğinizde 2 dilim ekmek yerine; 6 adet mercimek köftesi yahut 5-6 yemek kaşığı kadar kısır yükleyebilirsiniz. Bunların yanına yoğurt ekleyebilirsiniz. Öğlen yemeğiniz bu halde olursa akşam protein kümesini yeniden ihmal etmeyin haşlama/ızgara et/tavuk/balık secimi yapın.

✔Yaş pasta tükettiğinizde; 1 dilim kremalı yaş pastanın 2 dilim ekmek+2 porsiyon taze meyve+1 tatlı kaşığı kadar yağa eş paha olduğunu bilin. Bunu şayet mefkureye yakın kilodaysanız bir öğle yemeği yerine sayabilirsiniz. Lakin ülkü kilosunun çok üstünde olan bireyler için bu kaçamağı ikindi orta öğünü yerine yapmak en makulüdür.

✔Pizza,hamburger tüketirseniz; hem karbonhidrat hem de proteinden güçlü bir kaçamak yapmışsınız demektir. 1 küçük hamburger yahut 1 küçük uzunluk pizza tükettiğinizde aksamında yalnızca zerzevat yemeği ve yoğurt tüketmeniz en sağlıklı secim olur. Gün içerisinde yalnızca ek olarak kahvaltıda 1-2 dilim ekmek tüketin.

✔Sütlü tatlı yahut dondurma kaçamağını yapmanın en uygun vakti da ikindi orta öğünüdür. 3 top sade dondurma yahut 6-8 kasık kadar sütlü tatlı 1 su bardağı kadar süt kümesi ve 1 porsiyon meyve hakkınız yerine geçecektir.

✔Çikolata; 2 küçük kare bitter çikolatayı 1 porsiyon taze meyve yerine tüketebilirsiniz.

Karbonhidrat Kaçamaklarının Sonuçları Neler Olabilir?

Kilo artışı, süratli acıkma-iştah artışı, tatlı yeme isteğinin artması. Karbonhidrat kaçamaklarının yanında süt/yoğurt/ayran tercih edilirse kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Hamur işlerinizde şeker yerine pekmez yahut kuru meyveleri tercih ederek daha sağlıklı secimler yaparak kilonuzu da denetim altında tutabilirsiniz.

Protein Kaçamaklarını Dengeleme

Sağlıklı beslenmede proteinlere her vakit zati yer var. Et hakkınızı ızgara, haşlama, zerzevat içerisinde sulu yemek olarak kullanabilirsiniz. Kebap çeşitlerinde adana kebabı et yerine sayabilirsiniz; iskender yemek isterseniz tereyağsız tüketin; 1 adet kıymalı pide yerseniz 6 dilim ekmeği de almış olacaksınız o gün içerisinde ekstra karbonhidrat kümesi almamaya çalışın; kuzu/tavuk şişi de günlük et hakkınız yerine uygun porsiyonda tercih edebilirsiniz.

✔Gelelim asıl sıkıntıya; kebabı yediniz ve proteininizi aldınız ama yüksek oranda yağı da bedeninize aldınız. Kebap yendiğinde öbür öğünlerde yağ kısıtlaması yapmalısınız. Örneğin yağlı yemek, çorba, pilav/makarna, zeytin badem ceviz vb tüketmeyin. Yemeğin yanında çorba yahut pilav değil ufak bir modül pide yahut lavaş hakkınızı karbonhidrat olarak tercih edin. 1 lavaş 3 dilim ekmek yerine geçer yarım lavaş tercih etmeniz daha uygun olur. Başka öğününüzü cacık+ 2 galeta biçiminde yahut yoğurt+ salata+1 dilim ekmek sekinde yapmanız uygun olur. İçecek seciminiz ise su yahut sade soda olsun.

Yağ Kaçamaklarını Dengeleme:

Diyette yağdan gelen gücün %30 u geçmemesini arzularız. Lakin ekstra olarak tüketilen badem,fındık,ceviz,çikolata,zeytin,

ay çekirdeği,fıstık ezmesi, salata sosları, nutella bunların hepsi yağ. Ve dengelenmezse kilo olarak size geri dönüş yapar.

100 gr ay çekirdeği yerseniz 600 kal-60 gr yağ alırsınız. 100 gr patates cipsi ile 400 kal-32 gr yağ alırsınız. Bunlar önemli manada dengelenmesi sıkıntı kaçamaklardır. Bu nedenle yağ kaçamaklarını mümkün olduğunca kısıtlı tutun.

Başa dön tuşu