Diyet Motivasyonunuzu Arttırmanın Pratik Püf Noktaları

Hepimiz biliyoruz ki motivasyon her işin başında gelir. Diyet için de tıpkı şey geçerlidir. Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor ; diyet ,bir hayat üslubu değişikliğinden öteki bir şey değildir. Bu sizin aç kalacağınız, sevdiğiniz şeylere mütemadiyen veda edeceğiniz manasına gelmiyor. Hem kilo verme sürecinde hem de ülkü kilonuza geldiğinizde, büsbütün eski alışkanlıklarınıza dönmeden, diyetle birlikte yeni edindiğiniz alışkanlıklarınızla sevdiğiniz alışkanlıkları birleştirerek yeni ömür biçiminizi oluşturup sağlıklı kilonuzu sürdürebilirsiniz.

Peki diyet motivasyonu arttırmanın yolları neler?

Basitçe uygulayabileceğiniz pratik birkaç teklifim var sizlere.

Öncelikle net bir gayeniz olmalı.

Bir diyetisyen eşliğinde beden tahlilinizi yaptırıp sağlıklı kilonuzu öğrenin. Diyetisyeninize de danışarak adım adım amaçlar belirleyin. Örneğin; şu tarihe kadar şu kadar kilo vereceğim üzere. O gayeye odaklanın ve o kiloyu verene kadar diyetinize uyun ve sonra sevdiğiniz bir kaçamak ekleyin. Sonra tekrar kısa müddetli bir gaye belirleyin. Bu halde adım adım ilerlemek sizi daha çok motive edecek.

Hayal edin

Her şey bir hayalle başlamadı mı?

Diyet mühletince, hedeflediğiniz kiloda kendinizi hayal etmeye ihtimam gösterin, olmak istediğiniz vücutta elbiseler alın ve gardrobunuzda görebileceğiniz bir yere asın kesinlikle. Bu mutlaka işe yarayacak ve o elbiselerin içine girebildiğinizin hayali bile sizi memnun edecek.

Mutlu olmanın yollarını öğrenin.

Bir çok bilimsel çalışma, memnun olduğunuz vakit, yaptığınız her neyse çok daha başarılı sonuçlar alacağınızı göstermektedir. Diyet yaparken de tıpkı şey geçerlidir. Serotonin (mutluluk hormonu) hormon salınımı artınca beden daha fazla yağ yakıyor. Bu nedenle sizi keyifli eden şeyleri daha sık yapmaya çalışın.

Daha çok hareket edin.

Egzersizler de memnunluk hormon salınımını arttırır ve daha fazla yağ yakmanızı sağlar. Ayrıyeten antrenman yapıyorsanız diyette kaçamaklar açısından daha çok özgürlüğünüz olur.

Su içmeye itina gösterin.

Su diyip geçmeyin. Metabolizmayı hızlandırmanın en kolay yollarından biri yeteri kadar su içmektir.

Sevdiğiniz bir yiyeceği haftada 1 gün porsiyon denetimine dikkat ederek yiyin.

Bu sizi memnun edecek, diyetinizden daha çok keyif alacaksınız.

Başa dön tuşu