Diyet ve Beslenme

Diyabet hastalığında yüksek kan şekeriyle bağdaştırılan her iki türüyle(tip 1/tip 2) de uğraşta en değerli silah: DİYET.

Tip 1: doğuştan bağışıklığınızla alakalı diyabet hali. Şekerin kan hücrelerine iletilmesini sağlayan insülin hormonu üretilemediğinden oluşmakta.

Tip 2: Hücrelerin insülin hormonuna karşılık verememesi manasına gelen ‘insülin direnci’ diyabetin karakteristik özelliklerinden bir tanesi. Bu hastaların maalesef ki %80i çok kilolu. Abdominal yağlanmanın insülin istikrarını sağlamadaki olumsuz tesirinden ötürü kilo kaybını sağlamak bu direnci kırılmasında en değerli etken.

Hangi besinler düzgün?

Glisemik indeksi düşük, çözülebilir lifli, sağlıklı yağlar tüketmek gerek; kabuklu kuru yemişler, tam tahıl, zeytin/zeytinyağı, süt ve süt eserleri, elbette balık (ki mevsimi iken çokça tüketilmesi gerekiyor), yağsız kırmızı et/tavuk…

Peki ya makûs olanlar?

Sağlıksız yağlı gıdalar(margarin, hazır soslar, mayonez vb.), çok sodyum içeren gıdalar( konserve eserler, paketlenmiş eserler vb.), glisemik indeksi yüksek besinler(beyaz ekmek, beyaz pirinç), şekerlemeler, tatlandırıcılar…

Sağlıklı beslenmek, fizikî aktiviteyi artırmak kilo vermenizi sağlar. Kalp rahatsızlıkları, göz bozuklukları, işitme kaybı üzere hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Ve bu konuda kesinlikle tabip denetimini ihmal etmemek gerekir.

Başa dön tuşu