Diyet Yaparken Kebap Yenir Mi ?

Diyet deyince akla birinci gelen yasaklar listesi oluyor lakin Adanalı bir diyetisyen olarak danışanlarıma kazandırmak istediğim; toplumsal yaşantıdan ödün vermeden sağlıklı beslenmelerini sağlamak.

Adana’ da diyetisyen olmak güç diye düşünülüyor, neden mi? Zira Adana damak tadına hitabeden harika lezzetlerin kenti. Mesela Adanalı iseniz bir kutlamada, kent dışından bir konuk geldiğinde, kebapçının önünden geçtiğinizde, kebap yemeyeli bir epey olduysa kesinlikle Adana kebap yemeniz yahut yedirmeniz gerekir.

 Bu lezzet kentinde diyet yapmak da sıkıntı diye düşünülüyor. Lakin aslında Adana diyet yapmanın en kolay olduğu vilayetler ortasında. Neden mi? Adanalı olanlar bilir kebap siparişi vermeden masanıza yeşillikler, salata donatılır. Ezme salatası, mevsim salatası, soğan salatası, turp, tere, maydanoz masada olmazsa olmazdır. İşte Adana’da diyet yapmanın kolaylığı buradan gelir. Evvel sizi salata ile kandırır midenizi hafif doldurur. Kebabı tam kararınca yemenizi sağlar.

Adana kebap kaç kalori ?

1 porsiyon Adana kebap gittiğiniz yere nazaran değişen gramajlarda servis edilir. Ölçüsü ortalama 100 ila 150 gram ortasında değişir. İçerisine eklenen yağ ölçüsü da gittiğimiz kebapçıya nazaran değişir. İster istemez bu durum kalori ölçüsüne da tesir eder. En yağsız olanından hesap etmeye çalışırsak 1 porsiyon kebap ortalama 250-300 kalori ortasında değişir.   Alışılmış yanında tükettiğiniz ekmek ve mezeler hariç. Diyet yapıyor olsanız dahi el büyüklüğünü geçmeyecek ölçüde ekmekle birlikte 1 porsiyon kebap tüketebilirsiniz. Asıl kıymetli olan bunu ne sıklıkla tükettiğiniz. Haftada 2-3 sefer yahut daha fazla kebap tüketiyor olmak kilo verme sürecini maalesef olumsuz tesirler.

Adana’da diyetisyen iseniz danışanlarınız kesinlikle sizden kebap isteyecek hatta kimileri “ben haftada bir kebabımı yerim, ona karışmayın lütfen” diyecektir. Ee bize de öteki öğünleri istikrarlı tüketmelerini sağlamak düşüyor. Hoş ülkemizin her ilinin farklı bir lezzeti var. Adana’da kebap vazgeçilmezdir. Farklı kentlerde yaşıyor olsanız bile.

İşte Adana’da kebap yiyerek diyet yapmanın püf noktaları:

  • Kilo denetimi sağlamaya çalışıyorsanız diyetisyeninizin denetiminde haftada yahut 15 günde bir kez tüketebilirsiniz.
  • Öncelikle gelen salatalardan ve yeşilliklerden çokça tüketerek yemeye başlandığında etin içerisindeki kolesterol ve yağın bir ölçüsünün emilmeden atılması sağlanabilir
  • Ekmek tüketiminde denetimli olmak da yarar var. Dikkat tükettiğiniz ölçü el büyüklüğünü geçmemeli.
  • Kebap öncesi gelen fındık lahmacun ve pideyi tüketiyorsanız ekmeğinizi daha da azaltmanız gerekir.
  • Kebabın yanında meze de geliyorsa kalorisi yüksek olanlar yerine kızartılmamış, yoğurtlu hafif olan mezeler tercih etmeye çalışın.
  • İçecek olarak rastgele bir sıhhat sorununuz yok ise probiyotik özelliği de olan şalgam güzel bir tercih olacaktır.  Kebabın olmazsa olmazı ayran da sağlıklı bir tercih olacaktır.
  • Yemek sonrası ikramlıklara dikkat edin. İlla yiyecekseniz tatlı yerine meyve tercih edin. Tatlı hakkınızı öteki vakte saklayın.
  • Tabi ki kebap yediğimiz gün öbür öğünlerde dengeyi sağlamak içi hafif bir zerzevat yemeği tercih edilmesi daha uygun olacaktır.
  • Sporunuzu kebap yediğiniz gün ve bir sonraki gün kesinlikle eksik etmeyin.

Sizde kebap yemeyi seviyor ve birebir vakitte diyet yapıyorsanız; damak lezzetinizden vazgeçmeden, toplumsal yaşantınızı kısıtlamadan beslenme alışkanlıklarınıza istikamet verebilir kilo verme sürecini keyifli hale getirebilirsiniz.

Adana’da kebap yiyerek zayıflamak isteyenleri uzman diyetisyen eşliğinde zayıflamaya Beslenme Dünyasına bekliyoruz. Farklı vilayetlerden kendi yöresel lezzetleri ile kilo vermek isteyenleri de Online Diyet programı ile takip edebiliyoruz.

Başa dön tuşu