Diyette Ekmek Tüketimi

Son vakitlerde popülerleşen diyetlerde ekmek üzerinde yapılan yanlış bir uygulama var. Bu uygulama diyette ekmeğin azaltılması ya da tahıl kümesinin diyetten büsbütün çıkarılması gerektiği istikametinde… Fazla kilolarından şikayet ederek diyet yapmaya karar veren insanların yaptığı birinci bilinçsiz hareket diyetten ekmeği ve ekmek kümesini çıkarmak… Evet, diyetten ekmeği çıkararak kısa vadede süratli kilo verebilirsiniz. Fakat kilo kaybederken istediğimiz, kaybedilen yükün kas ve sıvıdan değil, yağ dokusundan olmasıdır!

Kişilerin kan bulguları ve beslenme alışkanlıkları dikkate alınarak hazırlanan şahsa özel diyet programlarında karbonhidrat, protein ve yağ istikrarı sağlanır ki, karbonhidratlar bu istikrarda en fazla yüzdeye sahip besin kümesidir. Karbonhidrat kısıtlanmasını gerektiren özel bir sıhhat sorunu olmadıkça diyetin gücünün %55-60’ı karbonhidrat kümesinden sağlanmalıdır. Kullanılan esas karbonhidrat kaynakları tahıllar, kurubaklagiller ve meyve – zerzevat kümesidir. 1 porsiyon tahıl kümesi 15 gram karbonhidrat sağlayarak en âlâ karbonhidrat kaynağını oluşturur. Diyet programında karbonhidrat – protein – yağ istikrarı gözetmeksizin tahıl kümesinde kısıtlama yaptığınızda farkında olmadan diyetin protein ve yağ ölçüsünü arttırmış olursunuz. Protein yüklü diyetler süratli kilo kaybı sağlasa da kaybedilen yükün kas ve sıvı kaybı olması ve beden yağ yüzdesinde artışla sonuçlanması istenmeyen bir durumdur. Bunun yanında bedenimiz güç kaynağı olarak birinci etapta karbonhidratları kullanır. Karbonhidratlar kısıtlandığı vakit güç kaynağı olarak proteinler kullanılmaya başlar ve münasebetiyle kas yıkımı gözlenir. Bu nedenle proteinlerin bedende güç için değil, gerekli metabolik faaliyetlerde kullanılması için aldığımız gücün yarısından fazlasının karbonhidrat kümesinden gelmesini isteriz.

Karbonhidratsız diyetler hem fizyolojik hem ruhsal manada olumsuz tesirlere yol açarlar. Fizyolojik manada olumsuz tesirlerinden biri de protein yüklü beslenmenin uzun periyotta böbrek işlevlerinde neden olduğu bozulmalardır. Birebir vakitte kan kolesterol düzeylerinin de artmasına neden olarak kalp – damar sıhhatini olumsuz tesirler. Ekmeğin günlük beslenmeden büsbütün çıkarılması değil, ölçüsünün ve çeşidinin denetim altında tutulması daha sağlıklı olacaktır. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı buğday ekmeği, beyaz pirinç yerine esmer pirinç yahut bulgur üzere rafine edilmeyen karbonhidratların kullanımı iştah denetimini sağlayarak geri dönüşümsüz kilo verdirir, içeriğindeki yüksek posa sayesinde sindirimi destekleyerek metabolizmayı hızlandırır ve içerdiği B kümesi vitaminler merkezi hudut sistemini takviyeler. Kompleks karbonhidratlar kan şekerinizi dengeleyerek tatlı gereksiniminizi baskılar. Bu nedenle de diyetten eksilttiğiniz bir dilim ekmek, güç içeriği fazla olan yanlış bir besini tüketmenize neden olabilir. Bireye nazaran değişmekle birlikte sağlıklı bir insan günde en az 6-8 dilim ekmek tüketmelidir.

Başa dön tuşu