Diyette Yapılan Hatalar

Hepimiz hayatımızın bir periyodunda diyet yapma kararı alıyoruz. Kimimizin hedefi  kilo vermek maksatlı olurken kimimiz kilo almak hedefli harekete geçiyoruz. Kimimiz ise sıhhatini riske atmamak ismine sağlıklı beslenme maksatlı adımlar atmaya çalışıyor. Lakin bu süreçte uzman takibi olmadan, etraftaki sesler doğrultusunda yapılan diyetlerde kusurlar yapılıyor. Diyet yaptığınız süreçte yüzünüz ve kollarınız inceliyor, bel-kalça ölçümünüz değişmiyorsa yanlış diyet yapıyorsunuz demektir. Yapılan en büyük kusurlara göz atacak olursak;

  1. Aç kalmak

Aç kalarak zayıflamayı hedefleyen bireylerde hormon salınımında dengesizlikler oluşmaya başlıyor.  Açlık ve tokluk hormonunda oluşan bu dengesizlikler ilerleyen vakitlerde kişinin iştahını açıyor. Açılan iştahla birlikte kişi tekrar kilo almaya, en berbatı ise bozulan metabolizması ile başa çıkmaya çalışıyor.

  1. Ekmeği kesmek

Zayıflama gayeli diyet yapan yahut sağlıklı ömrü seçen herkes birinci olarak ekmeği kesme kararı alıyor. Halbuki kilo alma serüveninizde ekmek günah keçiniz değil! Fazladan aldığınız her lokma bedeninizde yağ olarak depolanıyor. Sıhhat sorunu olmayan herkesin ekmeği, gün içerisinde tüketmesi epeyce değerli.

  1. Öğün atlamak

Çalışma şartlarının ağır olması sebebiyle atlanan öğünler kişiyi bir sonraki öğünde daha çok yemek yemeye itiyor. Mümkün olduğunca öğün atlamadan ilerlemek, öğün atlama durumunda orta öğün alternatiflerine yönelmek çok daha hakikat bir tercih olur.

  1. Tek taraflı beslenmek

Muhteşem zayıflatıcı tesiri olan besinleri duymuşsunuzdur. Kimi yiyecekler besin sanayisinin de tesiriyle mucizevi olarak isimlendiriliyor. Halbuki her besinin muadili var ve her besinden almamız gereken mikro ve makro besin ögeleri var. Öğünlerde ne kadar mevsiminde yetişen çeşitli besine yer verirsek sağlıklı hayat serüvenimizde o kadar başarılı oluruz.

  1. Laksatif kullanmak

Mide ve barsak hareketliliğini artırma gayeli tercih edilen bitki çayları, içecekler, haplar kişiyi bağımlı hale getiriyor. Barsak hareketliliği büsbütün bu besinlere bağlı olarak gerçekleşiyor. Uzun periyotlu saç ve tırnak yapısını bozuyor. Uzman önermediği surece hiçbir biçimde kullanılmaması gerekiyor.

  1. Popüler diyetleri bilinçsizce uygulamak

Her yeni gün yeni bir diyet trendi karşımıza çıkmaya başladı. Bunların kimisi çok hakikat maksada hizmet ederken kimisi süreklilik arz etmeden sıhhati tehdit eder cinsten oluyor. Tanınan diyetler de olsa, hap bilgileri de kapsasa kesinlikle öncesinde kan analizi yaptırılmış, diyetisyen nezaretinde maksada ulaşmak gerekiyor.

Başa dön tuşu