Kurubaklagiller

Bakliyatlar vitamin mineral ve lif açısından hayli zengindir. Bakliyat deyince akla en çok; kuru fasulye, soya fasulyesi, nohut ve mercimek geliyor. Gelin bunların içeriği hakkında kısa bilgiler verelim:

Mercimek; en fazla demir içeren bakliyattır. Bu nedenle demir eksikliği olan bireylerde, bilhassa de vejeteryan olan bireylerin mercimeği sıklıkla tüketmesini öneriyorum.

Bezelye; öbür bakliyat eserlerine göre nişasta içeriği daha fazla olduğundan porsiyon büyüklüğüne dikkat edilmesi gerekmektedir. Bilhassa kilo denetimi sağlamaya çalışan ya da kilo vermeye çalışanların porsiyon boyutu 1 çay bardağını geçmemesi gerekmektedir.

Kuru fasulye; yalnızca buğday kepeği ve kuru fasulyede bulunan konsantre fitat kaynağı ‘Ca absorbsiyonunu’ azaltır. Bu nedenle kalsiyum kaynaklarıyla (yoğurt, ayran, cacık, yayla çorbası vb.) bir ortada tüketilmemesinde yarar var. Böylelikle başka besinlerdeki kalsiyumdan da faydalanabiliriz.

Soya fasulyesi; 100 gramında 15 gram protein içeriğiyle tam bir protein şampiyonu! Hatta bu sebeple protein tozu üreticileri hayvansal besinlere alternatif olarak soyayı kullanmaya başladılar.

Nohut; manganez, magnezyum, kalsiyum üzere minerallerden güçlü bir bakliyat eseridir. Lakin kalorisi bezelyeye emsal formda başkalarına nazaran yüksek olduğundan porsiyonlara dikkat etmemiz gerekmektedir. Dilerseniz ana yemeklerde yöresel etli nohut yemeği olarak tercih edin, dilerseniz orta öğün alternatifi olarak bir avuç leblebi olarak tüketin, seçim sizin:).

Başa dön tuşu