Doğruları Söyleyen Doktora Soruşturma Açıldı!

Adıgüzel, dermatom cihazının eksikliği nedeniyle başhekimliğe başvuruda bulundu. Ancak, etik kurul onayı alamadığı bir çalışma nedeniyle başhekim Prof. Dr. Ahmet Fırat ile yaşadığı tartışma sonucunda, Adıgüzel’e yönelik  soruşturma başlatıldı ve ameliyatlar için asistan tutulması yasaklandı.

Dr. Adıgüzel’in, hastanedeki cihaz eksikliği nedeniyle özellikle deprem bölgelerinden gelen hastaların ameliyatlarının geciktiği, dermatom cihazının eksikliği nedeniyle yara kapatma işlemi yapamadıkları şeklindeki ifadeleri soruşturma tutanağına keydedildi.

ELDEKİ DE ÇALIŞMADI

Adıgüzel, soruşturmaya ilişkin verdiği savunmasında, “Deprem bölgesinden gelen hastaların birçoğunun kol ve bacaklarında, ezilmeler ve kopmalar vardı. Malzeme eksikleri ve bu eksiklerin temini konusundaki ısrarım dolayısıyla günden güne hastane yönetimi tarafından şahsıma mobbing yapılmaya başlandı” ifadelerini kullandı.

Depremin 3. gününden sonra gelen hastalar için “dermatom cihazına” ihtiyaç duyulduğunu ancak ellerindeki cihazın “bıçaklarının bulunmadığını” belirten Adıgüzel, şunları kaydetti:

“14 Şubat’ta bir hastanın ameliyatı için istenilen dermatom cihazı temin edilmediği için mevcut randıman vermeyen tek cihazla tedaviye devam etmek zorunda kalındı, ancak elimizdeki mevcut cihaz da çalışmadı. Plastik cerrahi kliniğinden kişisel ilişkilerimizi kullanarak başka bir cihaz bir şekilde temin edildi. Cihaz teminindeki aksaklık nedeniyle ameliyat yaklaşık üç saat uzadı.”

‘6 GÜN BEKLETİLDİ’

Mehmet Şimşek: ‘Ülkeme hizmet için döndüm, ilk kez Bakanlık yapmıyorum'

Mehmet Şimşek: ‘Ülkeme hizmet için döndüm, ilk kez Bakanlık yapmıyorum’

Deprem bölgesinden gelen bir bebeğin ameliyat için 23 Şubat’tan itibaren altı gün aç bırakıldığını ancak “dermatom” cihazı edinilemediği için her seferinde ameliyatının iptal olduğunu iddia eden Adıgüzel, “Altı günlük süreçte açık yaralardan dolayı enfeksiyon  oranlarında artış oldu” ifadelerini kullandı. Adıgüzel, bir başka hastanın ameliyatı için ise söz konusu cihazın plastik cerrahi kliniğince edinileceğinin söylendiğini kaydederek, “Cihazın kullanım aşamasına gelindiği zaman plastik cerrahi tarafından cihaza kendilerinin ihtiyacı olduğu söylenerek cihaz verilmediğini, hastanın açık yarayla ameliyattan çıkarılmak durumunda kalındığını” aktardı.

Dr. İbrahim Faruk Adıgüzel, “tarafına sekreter tahsis edilmediğini, poliklinik hizmetlerini tek başına yapmasının uygun görüldüğünü, adına doktor odası tahsis edilmediğini” de kaydetti. Cumhuriyet’in ulaşmaya çalıştığı başhekimlik yetkilileri konu hakkında açıklama yapmadı.

Cumhuriyet

Başa dön tuşu