DOĞURGANLIĞINIZI ARTTIRMAK BİZİM ELİMİZDE

Gebelik devri hem sizin hem bebeğiniz için özel beslenmeyi gerektiren bir devirdir. Gebe kalmak istiyorum. Beslenmemde yapacağım değişiklikler ile gebe kalma olasılığımı arttırabilir miyim? Diyorsanız karşılığım ‘Evet.’ Olacak. Zira doğurganlığınızı arttırmak bizim elimizde!

 • Kısa vakitte fazla ve sıhhatsiz kilo kaybına neden olan şok diyetlerden kaçınılmalıdır. Tek tip beslenmeyi öngören diyetlerden uzak durulmalıdır. Bu diyetler gebe kalma mümkünlüğünü azaltmaktadır.

 • Harvard Üniversitesinde yapılan çalışmalarda vücut kitle indeksi 20-24 ortasında olan bayanların kısırlık yaşama riskinin düşük olduğu görülmüştür. Bu nedenle fazla kilolarınız varsa öncelikle ülkü kilonuza sağlıklı bir formda gelmeniz gerekiyor.

 • Ayrıca Harvard Üniversitesinde yapılan çalışmalara nazaran sağlıklı ve istikrarlı beslenmeye başlayarak gebe kalma olasılığınızı %80 oranında arttırabilirsiniz.

Doğurganlığınızı Arttırmak İçin Bunlara Dikkat Edin.

 • Glisemik indeksi düşük (esmer pirinç, tam tahıllı eserler, tam buğday ekmekleri) yani kan şekerinizi istikrarda tutan besinleri içeren bir beslenme programınız varsa yumurtalarınızın %92 daha verimli olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle kolay karbonhidratların tüketimi sonlandırılmalı tercihiniz kompleks karbonhidratlardan yana olmalıdır.

 • Çok fazla hayvansal kaynaklı protein tüketen bayanların yumurtalarında %39 oranında verimsizlik görülmüştür. Bu nedenle hayvansal proteinlerin tüketimine dikkat edilerek beslenmenizde bitkisel kaynaklı proteinlere de yer verin.

 • Bu periyotta gebeliğe hazırlanırken tüketimini azaltmanız gereken birtakım besinler de vardır. (Konserve yiyecekler, tuz oranı yüksek yiyecekler, sakatatlar, şarküteri eserleri, çok yağlı besinler ve kızartmalar..)

 • Yapılan çalışmalar günlük multivitamin desteği kullan bireylerin kısırlık riskinin %40 oranında azaldığını göstermiştir. Tabip ve diyetisyeniniz denetiminde multivitamin desteği alabilirsiniz.

 • Kan tahlillerinize baktırmayı, demir düzeyiniz düşük ise bunun tedavisi için hekim ve diyetisyeninizle görüşmeyi ihmal etmeyin. Yapılan çalışmalar nizamlı demir desteği alan bayanların hamilelikte sorun yaşama riskinin %40 oranında azaldığını göstermiştir.

 • Doğurganlığı arttırmada magnezyum, çinko mineralleri ve B vitaminleri kıymetli bir yer tutmaktadır. Beslenmenizde bu mineral ve vitaminleri içeren besinlere yer verin.

Beslenmenize Bu Besinleri Ekleyin.

 • BROKOLİ: E ve C vitamini, Çinko mineralini içermektedir. Bu sayede yumurta ve spermin DNA hasarını önler. Sperm kalitesini arttırır.

 • YUMURTA: Gebelikte progesteron hormonunun salınımı kıymetli bir yer fiyat. Yumurtanın içeriğinde bulunan B6 vitamini ve D vitamini progesteron salgısından sorumludur.

 • KETEN TOHUMU: Yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitlerini içerir. Sperm sayısını arttırmada tesirlidir. İçeriğinde ki çinko ile bayanlarda yumurta oluşumunu düzenler. Yoğurdunuza, salatanıza ekleyerek tüketebilirsiniz.

 • BADEM: Testesteron üretimini teşvik eden fitosterolleri, üreme sistemi için değerli olan çinko ve arjinini içerir. E vitamini sayesinde bayan ve erkeklerde doğurganlığı arttırır.

 • AVOKADO: Azteklere nazaran doğurganlığı arttıran harika besin avokadoydu. Yapılan araştırmalarda bu kanıyı takviyeler nitelikte. E vitamini içeriği ile rahim duvarını güzelleştirdiği ve hamileliğin gerçekleşebilmesi için embriyonun döllenmesine yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıyeten avokado içeriğindeki tekli doymamış yağ asitleri ile oksidatif gerilimi önleyerek sperm ve yumurta hücrelerinin kalitesini arttırır.

 • HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI: İçeriğinin büyük bir kısmı doymuş yağ asitleridir. Hindistan cevizi yağı bedende inflamasyonu önlemektedir. Birebir vakitte üreme hormonlarının üretiminde rol oynayarak doğurganlığın artmasında tesirlidir.

Diyeceğim şu ki sevgili okuyucularımız.. Doğurganlığınızı arttırmamız YETERLİ-DENGELİ BESLENME VE İŞLEVSEL BESİNLER ile bizim elimizde! Tekliflerim her hangi bir rahatsızlığı olmayan okuyucularımız içindir. Rahatsızlığı olan şahıslar hekim ve diyetisyenlerine danışmalıdır.

Başa dön tuşu